Obraz lva a lvice nakreslil F. X. Procházka už v roce 1923, do školních tříd se...

Obraz lva a lvice nakreslil F. X. Procházka už v roce 1923, do školních tříd se ale dostal až v polovině 30. let a zůstal v nich hodně dlouho. | foto: repro z První malíř Zoo Praha František Xaver Procházka

V pražské zoo vystavuje díla malíř, který ztvárnil její první logo

  • 0
V pražské zoo probíhá výstava malíře, který tehdy znal každý chlup. Řeč je o Františku Xaveru Procházkovi, který je autorem vůbec prvního loga zoologické zahrady v Praze. Díla tohoto podporovatele myšlenky založení zoologické zahrady si můžete prohlédnout až do konce června.

„Vědí, já tomu ani tak nerozumím, ale voni na to jistě jednou kápnou. Pamatujou si však jedno. Když chtějí namalovat kozu, musejí znát každý její chlup tak, aby, když jich někdo o půlnoci probudí, mohli mu ji nakreslit ze všech stran zpaměti!“ kladl na srdce Františku Xaveru Procházkovi jeho vysokoškolský profesor pražské AVU Hanuš Schwaiger.

F. X. Procházka

Český malíř F. X. Procházka
  • Český malíř se narodil v roce 1887 v obci Střebsko (dnešní Třebsko) u Příbrami. V roce 1911 získal stipendium na první studijní cesty po Evropě.
  • Později se s manželkou odstěhoval do Prahy, kde začal spolupracovat se známými zoology a svou tvorbu zaměřil na živočichy.
  • Stal se podílníkem Hospodářského a nákupního družstva Zoologická zahrada, do zoo docházel a poukazoval jí finanční příspěvky.
  • Ve 20. až 40. letech vytvořil soubor školních obrazů, pohlednic a dalších didaktických děl. Poté se věnoval krajinomalbě a restaurátorství.

Zvířata domácí i exotická stala se mladému výtvarníkovi z počátku 20. století spolu s krajinou druhým nejmilejším tématem. Bedlivě je pozoroval, aby co nejvěrněji zachytil jejich postoj, pohyb i výraz.

Na studijní cesty se vypravoval na český venkov, ale i do ciziny. Z fascinace se stalo téměř poslání.

Procházka se stal jedním z prvních českých autorů vědeckých ilustrací živočichů. V letech 1921 až 1947 vytvořil na čtyři desítky obrazů československé i cizí zvířeny. Některé z nich si mohou mnozí pamatovat ze školních lavic.

Ty, jejichž skici prošly přísnou kontrolou editora a posudky komisí, se totiž použily pro tisk školních závěsných obrazů. Z Procházkových návrhů se do škol dostalo 28 obrazů. Pro malíře to byla trochu řehole, odborníci totiž posuzovali nejen zvířata samotná, ale i botanickou a logickou správnost prostředí, ve kterém se vyskytují.

„Pamatuji si jeho díla ještě z dob, kdy jsem chodil na základní školu. Některé reprodukce jsme měli i ve Staré Boleslavi, kde jsem učil, a jedna visela dokonce ve sborovně,“ vybavuje si ředitel Základní školy Na Výsluní v Brandýse nad Labem Jiří Mašín.

K tomu všemu by ovšem nemuselo dojít, nebýt osudového setkání se známým ornitologem a zakladatelem pražské zoo Jiřím Jandou v roce 1919.

Jandu zaujaly Procházkovy malby a kresby domácích zvířat a vyzval malíře k tvorbě školních obrazů.

Procházka se zase stal podporovatelem myšlenky založení zoologické zahrady. Právě on je také autorem prvního loga zoologické zahrady, na němž je vyobrazena lvice Šárka.

Letos je to pětašedesát let, co Procházka zemřel. Ukázku jeho děl mají návštěvníci pražské zoo možnost zhlédnout až do konce června.