Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražském metru přibudou kamery, cestující chtějí i víc policistů

  10:26aktualizováno  10:26
Lidé cestující pražským metrem se necítí příliš bezpečně. Proto by uvítali, kdyby se ve stanicích pohybovalo víc policejních hlídek, pomoci by podle nich mohl i větší počet kamer sledujících dění v prostorách metra. Dopravce v tomto ohledu jisté změny chystá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

Z průzkumu, který si Dopravní podnik nechal zpracovat společností Factum Invenio, vyplynulo, že se v metru necítí bezpečně celá čtvrtina cestujících. Za nejlepší způsob, jak bezpečí zvýšit, označili posílení hlídek policistů v podzemí.

Dopravce s výsledky průzkumu teď pracuje, novinky budou záviset na aplikaci velkého kontrolně bezpečnostního systému, jehož součástí mají být i kamery.

"Celý ten systém najednou nespustíme, ale uvažujeme, že uděláme alespoň nějakou část v tomto roce. Počítáme hlavně s využitím a nasazením více kamer. Ať už kvůli bezpečnosti či kvůli černému výlepu, se kterým se také potýkáme," říká Jaroslav Stůj pověřený řízením Dopravního podniku.

Více strážníků už podle něj v metru hlídkuje. "V roce 2011 narostly počty strážníků v metru i v povrchové dopravě," říká.

Průzkum ukázal, že s osobní bezpečností v metru byli nejvíce spokojení například studenti, nejméně lidé v důchodovém věku či například návštěvníci z jiných míst České republiky.

Studenti by uvítali delší provoz metra

S provozní dobou metra jsou Pražané spíše spokojeni pouze studenti by si přáli, aby metro jezdilo déle. Třetina dotázaných studentů totiž odpověděla, že není spokojená se současnou provozní dobou. Ta se má v rámci šetření ještě zkrátit - týkat by se to mělo pouze prodlouženého provozu do jedné hodiny o víkendových nocích.

Z průzkumu také vyplynulo, že více než polovina cestujících přestupuje z metra na tramvaje a autobusy. Průměrná doba jízdy metrem je 26 minut. Nejčastěji jedou lidé metrem přibližně 30 minut - uvedlo to 25 procent dotázaných, zhruba dvacetiminutové jízdy potvrdilo 16 procent cestujících. Déle než hodinu jedou metrem pouhá dvě procenta lidí.

Znamená to, že červencové zdražení lístků a prodloužení jejich platnosti některým cestujícím pomohlo. Na třicet minut jízdy dnes stačí jízdenka za 24 korun, dříve si lidé museli koupit lístek za 26.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

O pražském metropolitním plánu v Rozstřelu promluví architekt Koucký

Architekt Roman Koucký

Nový metropolitní plán vypracovaný pražským Institutem plánování a rozvoje má platit od roku 2023. Nově třeba stanoví...

VIDEO: Odpůrci demolice Libeňského mostu zatančili bojový tanec haka

Odpůrci bourání Libeňského mostu na něm zatančili bojový tanec haka aby...

Na Libeňském mostě se v podvečer tančil novozélandský bojový tanec haka. Odpůrci výstavby nového mostu tak chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz