Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražských Hodkovičkách vzniká dům pro seniory, byty stojí miliony

  20:47aktualizováno  20:47
V Hodkovičkách na jihu Prahy vzniká zřejmě luxusní dům s nejdražším bytem za 25 milionů, ty nejlevnější jsou k mání okolo čtyř milionů. Jenže developer nezískal stavební povolení na bytový dům, ale na dům s pečovatelskou službou. Investor tvrdí, že se to nevylučuje. A úředníci zatím jen vyčkávají.

V Hodkovičkách staví dům s pečovatelskou službou pro movité zákazníky. | foto: ArchivMF DNES

Jak rozdílné mohou být představy úředníků i obyčejných lidí a soukromých investorů o funkci pečovatelského domu, dokazuje příklad z klidné vilové čtvrti Hodkovičky na jihu Prahy.

Zatímco většina lidí si představuje malé bytečky obývané stařenkami o holi, v Hodkovičkách těsně vedle zdejší školy v Jitřní ulici začala developerská společnost YBF stavět dům se sedmadvaceti velkými byty. Záměr je to opravdu velkorysý a nabízí vskutku luxusní bydlení pro movitější klientelu.

Dům v Hodkovičkách

Stavba je v areálu školy v Jitřní ulici. Dříve tu stála ubytovna pro moldavské dělníky. Projekt zvaný Rezidence Jitřní byl oceněn prestižním titulem Realitní projekt roku 2011. Má zde být dům s pečovatelskou službou, ale byty se prodávají od 3,5 do 9 milionů korun. Nejdražší dokonce za 25 milionů. Investor tvrdí, že našel díru na trhu a poskytne péči bohatým lidem. Někteří si myslí, že obchází zákon v lukrativní čtvrti, kde bytový dům stát nesmí.

"O byty mají zájem lidé, pro něž byl projekt vlastně vytvořen - právníci, obchodníci a osobnosti společenského života," řekl v nedávném rozhovoru pro MF DNES generální manažer společnosti YBF Petr Polcar.

Aby ne, kdo je také schopen ušetřit si až 25 milionů na nové bydlení. "Tolik stojí nejdražší nabízený byt, ale už jsme ho prodali," upozornila Radka Vajo z realitní společnosti Century 21. Na druhou stranu jsou podle ní v nabídce i byty za 4 miliony korun.

Jenže právě cena bytů a nepříliš přehledná nabídka budoucích zdravotních a sociálních služeb dávají prostor ke spekulacím. Stavební povolení, které v srpnu vydal příslušný odbor Prahy 4, totiž povoluje na pozemku pouze stavbu domu s pečovatelskou službou.

"Jak je možné, že investor staví byty pro milionáře, když podle územního plánu tu má být objekt pro občanskou vybavenost, nikoliv byty?" ptala se obyvatelka nedaleké vily Kateřina Poláčková. Investor se brání, že svým domem funkci veřejného vybavení splňuje.

Investor: Stavíme podle zákona

"Dům s pečovatelskou službou nemusíme chápat jen jako sociální podporu nejslabších vrstev," bránil záměr Polcar. Byty tak podle něj budou kupovat lidé v důchodu, kteří mají dost peněz na to, aby využili podobné péče, ale v luxusním prostředí. Tvrdí také, že si byty mohou pořídit i lidé v produktivním věku, které třeba trápí zdravotní potíže a oni se snaží být nezávislí na svém okolí a v koupi bytu v domě s pečovatelskou službou vidí jistotu ve stáří.

Manažer společnosti YBF vysvětluje, že v domě bude nebytový prostor nabízející pečovatelské i jiné služby a že už s dodavatelem těchto služeb podepsali smlouvu. Ale zatím neví, jak budou vypadat. "V současné době není zcela zřejmé, jaký přesný typ služeb budou budoucí majitelé bytů vyžadovat. Finální podoba balíčku služeb bude upřesněna až na základě konečného spektra klientů," řekl Polcar.

Podle pracovnice jednoho pražského stavebního úřadu, která nechtěla zveřejnit své jméno, by mohlo jít jen o zastírací manévr. "Někdy investor objekt zkolauduje jako dům s pečovatelskou službou a následně tu službu přestane nabízet. Tím vlastně obejde zákon," vysvětlila.

Kolaudace bude za rok a půl, pak se uvidí

Podle ní je obvyklé, že na stavbu domu s jakoukoliv sociální péčí žádají developeři dotace. To podle Polcara není tento případ. "Žádnou podporu ze státního rozpočtu jsme nedostali. Chceme si tak udržet absolutní kontrolu nad kvalitou nabízených služeb," řekl.

Jak to celé dopadne, se uvidí až po červenci roku 2013, kdy má být postaveno a na řadu přijde kolaudace. "Projekt sledujeme, ale do té doby nemůžeme nic dělat. Pouze po dokončení stavby budeme kontrolovat, zdali jsou byty využívány k účelům, na které dostaly stavební povolení," upozornila mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.

Pokud se ukáže, že ne, a pravdu bude mít úřednice stavebního úřadu, čekají firmu podle Sochora sankce. "Ale uznávám, že se to v případě externě nabízených pečovatelských služeb bude těžko prokazovat," říká Sochor.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Najdete na iDNES.cz