Zámek v Přerově nad Labem. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Zámek Českého rozhlasu chátrá. Kraj by ho rád spojil se skanzenem

  • 0
V Přerově nad Labem chátrá nevyužívaný zámek Českého rozhlasu. Ten ho možná neprodá. Kraj má i nadále zájem spojit zámek se skanzenem.

Platíme ho všichni. Z koncesionářských poplatků za Český rozhlas. Zámek v Přerově nad Labem dál zůstává majetkem rozhlasu, který na jeho údržbu vynakládá asi milion korun ročně.

„Objekt je třeba v zimě temperovat a dělat drobnou údržbu, aby do něj třeba nezatékalo střechou. Jdou na to samozřejmě peníze z rozpočtu, právě proto bychom se té zátěže rádi zbavili,“ říká mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Teď se zdálo, že je vše na dobré cestě. Prodat zámek ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásil také Středočeský kraj, se ale nakonec nepovedlo. Nejvyšší částku nabídl šestašedesátiletý podnikatel z Prahy a jednatel firmy Freshfruit logistic, s. r. o., Jan Hnilica. Jeho firma působí v kraji čtrnáct let.

Za přerovský zámek byl Hnilica připraven dát 33 milionů. Jenže to nestačilo. Podle Rady Českého rozhlasu sice Hnilica chtěl dát za chátrající zámek o jedenáct milionů více, než byla požadovaná cena, nicméně neuvedl, co s památkou zamýšlí dělat.

Přerovský zámek

  • Zámek v Přerově nad Labem patří mezi kulturní památky. Současnou renesanční podobu dostala původně gotická tvrz po přestavbě v druhé polovině 16. století.
  • Rozhlas se o budovu, v níž skladoval archivní materiály a částečně provozoval střižnu, přel s církví. Soud nakonec rozhodl v jeho prospěch.
  • „Za války v něm sídlila YMCA, později tam byla modlitebna československé církve husitské,“ vrací se hlouběji do minulosti přerovský starosta, který doufá, že ať už památku převezme kraj, či jiná instituce, přestane chátrat a bude k dispozici všem zájemcům o prohlídku.

Proto se radní na jednání o přiřknutí stavby podnikateli koncem dubna jednotně zdrželi hlasování.

„Nedočetli jsme se o tom, co by se zámkem chtěl dělat, podstatě nic konkrétního. Budu jen parafrázovat, ale namísto záměru uvedl něco ve smyslu, že má rád ten kraj a rád by mu nějak prospěl,“ odůvodnil neúspěch podnikatele ve výběrovém řízení mluvčí Rady Českého rozhlasu a zároveň její místopředseda Jiří Vejvoda s tím, že jednou z priorit je kulturní využití památky.

Jak si budoucnost historické budovy Hnilica představoval, neupřesnil ani na dotaz MF DNES. „Pro mě je to jasný signál a k novému výběrovému řízení se budeme muset postavit jinak. Asi je uděláme dvousložkově, kdy vedle ceny bude hrát roli i záměr zájemců,“ řekl novinářům ředitel rozhlasu Petr Duhan.

Hnilica se však znovu nepřihlásí. „Nemám, co bych k tomu řekl, je to prostě hotová věc. Pokud bude další kolo, nebudu se do něj hlásit,“ řekl MF DNES zklamaně.

Kdy bude přerovský zámek znovu k mání, není jasné. Český rozhlas chce totiž celou situaci znovu promyslet.

33 milionů korun

nabídl za zámek podnikatel Jan Hnilica. Rada ČRo to odmítla.

„Je třeba posoudit všechny aspekty a rozhodnout, jak dál. Do toho přišla také změna v managementu rozhlasu, proto je třeba čas, aby se s tím nový člověk seznámil,“ připomíná mluvčí rozhlasu Jiří Hošna odvolání náměstka pro správu a provoz Michala Koliandra.

Byly to přitom právě problémy s prodejem zámku, které Koliandrův odchod urychlily.

22 milionů korun

nabízí za zámek Středočeský kraj. Chce ho propojit se skanzenem.

„Na odvolání pana náměstka Koliandra to nemělo přímý vliv, to bych lhal. Byla to jedna z okolností, řekl bych poslední kapka,“ řekl poslancům na začátku května na zasedání mediálního výboru ředitel rozhlasu Duhan.

S průtahy není spokojena ani Rada Českého rozhlasu. „Budeme tlačit na to, aby se rozhodlo co nejrychleji. Zámek stojí peníze,“ upozornil Vejvoda.

Jak naznačil, ve hře jsou nyní dokonce dvě možnosti. „Dojde k novému výběrovému řízení na prodej, nebo, a to je novinka, je ve hře také dlouhodobý pronájem zámku.“

Návštěvníci se ptají, co je se zámkem

Na další kroky vedení Českého rozhlasu čeká i kraj, který za něj nabídl dvaadvacet milionů.

„Šli bychom případně i do pronájmu zámku. Jde nám o to, aby byl součástí skanzenu,“ reagoval na možnou změnu hejtman Miloš Petera. S takovou variantou by byl spokojený i starosta.

Kraj by chtěl zámek po rekonstrukci propojit se sousedním skanzenem a umístit do něj jednu z expozic. Podle hejtmana by tak vznikl výjimečný kulturní komplex. „Budeme pokračovat v jednání s vedením rozhlasu,“ doufá Petera.

„Je to vlastně znovu na začátku a zámek dál chátrá,“ říká starosta Přerova nad Labem Petr Baumruk. Obec o zámek zájem neprojevila, pro historický objekt by měla jen málo využití.

A je tu i další problém. „Nemáme na to peníze a nevyužili bychom jej. Mohla by se tam sice konat veřejná zasedání zastupitelů, ale těch je pět až osm ročně. Hodil by se možná sál, ale tak na vyřazování žáků posledních ročníků školy,“ uvažuje.

Podle Baumruka je třeba, aby byl zámek přístupný, návštěvníci skanzenu se na to prý často ptají.

Obec se tak o zámek stará pouze nepřímo, o jeho okolí. „Se zástupcem rozhlasu jsme se už dříve dohodli, že budeme sekat trávu a udržovat zeleň. Za sezonu od nich dostaneme tak 25 tisíc korun. Něco stojí provoz traktůrku, něco výměna nožů,“ vysvětluje Baumruk.

,