Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava ukáže, jak se v protektorátu vyráběla letadla pro luftwaffe

  18:52aktualizováno  18:52
Novou výstavou zahájí v sobotu svou další sezonu letecké muzeum v pražských Kbelích. Jejím tématem je letecká výroba na území protektorátu za německé okupace. Pro potřeby nacistů se u nás vyrábělo několik typů letadel. Také v Praze.

Výroba letounů Siebel Si 204 ve vysočanské továrně Aero. | foto: Foto archiv VHÚ

Výstava bude k vidění v hangáru číslo 40. Ten je věnovaný nacistické letecké výrobě v letech 1939 až 1945 na území tehdejšího protektorátu a v oblasti Sudet.

"Prakticky ihned po okupaci zbytků předválečného Československa v březnu 1939 začali nacisté využívat a proměňovat výrobní potenciál protektorátu tak, aby co nejvíce vyhovoval jejich potřebám," vysvětluje Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

Český průmysl zvedl nacistickou výrobu minimálně o pětinu

Nacisté po okupaci získali bez boje nejen mnoho zbraní a dalšího vojenského materiálu, ale i významná zbrojní centra: plzeňskou Škodovku, zbrojovku v Brně, ČKD v Praze a další důležité podniky.

Protektorát byl začleněn do soukolí německé válečné mašinerie a německý zbrojní průmysl tak vzrostl nejméně o dvacet procent. Týkalo se to samozřejmě i leteckého průmyslu - továren a firem Aero, Letov, Avia a dalších.

"Záměrem výstavy je představit tuto oblast a uvést také některé dosud méně známé skutečnosti z letecké výroby a výzkumu na našem území se zvláštním zřetelem na výrobu v oblasti Prahy," říká Halada.

Výrobní linka v závodě Letov.

Výrobní linka v závodě Letov.

Historický Messerschmitt Me 262 v cvičné dvoumístné verzi je součástí sbírek

Historický Messerschmitt Me 262 v cvičné dvoumístné verzi je součástí sbírek VHÚ Praha.

Za války se české podniky podílely na vyzbrojování německé armády ve skutečně nebývalém množství.

Týkalo se to jak tradičních a zavedených výrobců, tak nově vzniklých, případně i těch, kteří se dosud tímto segmentem nezabývali, ale byli okolnostmi donuceni. Kupříkladu i bývalé textilky vyráběly součásti do letadel.

Výhodou továren bylo, že ležely daleko od fronty a v počátcích války nebyly nijak ohrožovány.

U nás se montovaly obávané messerschmitty

V protektorátu či v Sudetech se kompletovala i některá konkrétní letadla. Třeba ve vysočanském závodě Aero se stavěla letadla Siebel Si 204, která sloužila jako cvičná a dopravní.

Letňanský Letov vyráběl cvičné stroje Arado Ar 96. V Chebu a Českých Budějovicích probíhala finální montáž proslulého proudového stroje Messerschmitt Me 262. Zejména v podzemní továrně Diana, umístěné v železničních tunelech na nedokončené trati z Tišnova do Křižanova na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje, se vyráběly letouny Messerschmitt Bf 109.

Na výstavě je navíc zachyceno i to, jakým způsobem se síly bojující proti nacistům snažily leteckou výrobu na našem území poškodit či zlikvidovat.

Expozice mapuje některé letecké útoky na vojenské a průmyslové cíle a je zde zobrazen i odpor českých techniků a dělníků proti nacistickému režimu.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

VIDEO: V oboře Hvězda lesníci pokáceli invazivní duby a suché stromy

Pokácené stromy

Správce městských lesů na začátku března pokácel desítky stromů v oboře Hvězda v Praze 6. Obyvatelům této čtvrti se ale...

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Trenkwalder a.s.
Finanční účetní

Trenkwalder a.s.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz