Účastníci pochodu Praha-Prčice.

Účastníci pochodu Praha-Prčice. | foto: Radek Cihla, MAFRA

V sobotu se opět půjde z Prahy do Prčic, zúčastnit se mohou i vozíčkáři

  • 2
V sobotu se už po šestačtyřicáté koná slavný pochod Praha - Prčice. Letos se kvůli stavebním pracím na železnici nebude startovat z Olbramovic a z Bechyně. Připraveno je sedmnáct tras, z toho jedna i pro vozíčkáře a dvě pouze pro děti a jejich doprovod. Čtyři trasy jsou určené i cyklistům.

Poprvé se pochod šel v roce 1966. Tehdy se ho zúčastnilo 469 lidí. Programová rada časopisu Turista vybírala atraktivní turistický cíl zhruba 70 kilometrů od Prahy, aby k němu turisté pěšky došli ještě za denního světla. Tehdy totiž byly běžné stokilometrové trasy, které se chodily až do noci.

Pochod Praha – Prčice

* Mezi sedmnácti různě dlouhými trasami jsou dvě dětské (23 a 26 km) a jedna pro vozíčkáře (13 km).

* Mimořádné vlaky vyjedou z Prahy v 6:46 a 7:46 (staví v Bystřici, Voticích a Střezimíři). Zpět pojedou z Heřmaniček v 18:11 a 20:11 a z Benešova v 19:38.

Více informací: http://www.praha-prcice.cz/

"Zda je pak někdo poslal do prčic nebo si sami řekli, že stejně půjdou do prčic, a pak zjistili, že obec Sedlec-Prčice na Příbramsku je právě tolik kilometrů od Prahy, to už dnes nezjistíme," říká organizátor pochodu Petr Karlovský.

Světově ojedinělého pochodu se za pětačtyřicet let jeho trvání zúčastnilo skoro 700 tisíc lidí.

Další ročník pochodu se koná již tuto sobotu. Ani letos však organizátoři dopředu neprozradí, jakou barvu bude mít symbolická plastová botička, kterou si účastníci z akce odnesou. "Barvy však vybíráme vždy podle stejného klíče, není to náhoda," říká Karlovský.

Před třiceti lety se pochodu účastnilo na třicet tisíc lidí

Kvůli pochodu posílí České dráhy vlakové spoje. Ranní rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi budou mimořádně zastavovat ve stanicích Votice a Střezimíř, odpolední rychlíky pak ve stanici Heřmaničky.

Díky obrovskému množství účastníků a tras je pochod považovaný za unikát, který ve světě nemá obdoby. V době jeho největší obliby, na sklonku 70. a počátku 80. let, se ho tři roky po sobě zúčastnilo přes třicet tisíc lidí. "Říkali jsme si, že je to barometr politické nálady," dodává Karlovský.

Vzhledem k tomu, že komunistický režim nebyl masovým akcím zrovna nakloněn, vzbuzoval pochod každý rok pozornost u Státní bezpečnosti. "Rok co rok tu estébáci byli, na hřišti měli vrtulník, sledovali větší skupiny a všechno hlídali," vypráví Karlovský. Na žádný zásah si však nevzpomíná.

Po sametové revoluci začal zájem o pochod uvadat

Zato se v době, kdy akce začínala a lákala zatím jen stovky nebo tisíce lidí, konaly během pochodu svatby. "Dnes o žádných kuriozitách nevím, ale loni jsme potkali slečnu, která na sobě měla tričko s nápisem Tříměsíční chlapeček hledá tátu. Zn. loňské Prčice," říká s úsměvem organizátor.

Po sametové revoluci se zájem o pochod začal snižovat a v roce 1994 se ho zúčastnilo jen 7 715 lidí. S koncem 90. let se však počet účastníků začal zase pozvolna zvedat a tradičně jde o nejmasovější akci regionu.

"Je už nerozlučitelně spojen s naším městečkem, připravujeme se na něj a vůbec si neumíme představit, že by se nekonal. Znamená sice určitá omezení, protože jsou tu uzavírky a objížďky, nicméně je přínosem pro místní podnikatele," říká starostka města Sedlec-Prčice Miroslava Jeřábková.