Bunkr u zámecké zdi ve Smečně

Bunkr u zámecké zdi ve Smečně | foto: archiv MF DNES

V sobotu si můžete prohlédnout bunkry, které za války chránily Prahu

  • 98
V blízkosti Prahy stojí několik zachovaných betonových pevností, které měly metropoli za války krýt před útočícími armádami. V sobotu se některé z nich otevřou pro veřejnost.

Pražská čára - důležitá soustava vojenských bunkrů - se táhla od Mělníka po Slapy a měla bránit Prahu před útokem ze západu.

Celkem na Pražské čáře nechala takových betonových objektů armáda v letech 1936 až 1938 postavit celkem 833, ovšem po okupaci Československa jich Němci drtivou většinu vyhodili do povětří. Nechtěli, aby je využili čeští bojovníci v případě povstání. Ještě dnes je možné vidět v lesích a na polích hromady trosek.

Bunkry, které můžete v sobotu navštívit, najdete zde

Systematickou destrukci přežilo pouze sedmatřicet bunkrů, ovšem jejich vnitřní prostory okupanti vyplnili lomovým kamenem a zalili betonem. Báli se totiž, že by případný odstřel poškodil stavby v okolí. Šest z nich je dnes přístupných veřejnosti.

Nadšenci dřeli v bunkrech jako stachanovci

Nic takového by se ovšem nepovedlo, nebýt několika nadšenců, jakým je třeba Aleš Crha, který se spolu se svými kamarády stará o expozici v objektu Sazená u Velvar. Za tím, než tu vůbec něco vzniklo, však stojí stovky hodin úmorné dřiny.

"V jednom z objektů Pražské čáry jsme s kamarády rubali 15 měsíců beton a suť. Nakonec toho bylo 32 tun," popisuje nejtěžší práce Crha. Víkend co víkend jezdil od rodiny a svůj volný čas trávil se sbíječkou v ruce.

"I když to nebylo vždy ideální, rodina mě podporuje. Jinak by to ani nešlo," říká nadšenec vojenské historie, který normálně pracuje pro telekomunikační společnost. Prý je to lepší než sedět po večerech v hospodě.

Výsledek však stojí za to. Právě Sazená je unikátní v tom, že tento bunkr připomíná obyčejný venkovský domek se sedlovou střechou uprostřed návsi. Pražská čára totiž nepřekračovala jen hluboká údolí či zvlněné pláně, ale procházela i středočeskými vesnicemi. A tento bunkr právě takhle před útočícími armádami kamuflovala.

Armádní stratégové schovali bunkr do náspu silnice

O jistém "šílenství" a zanícenosti dobrovolníků, kteří se o několik bunkrů v okolí metropole starají, mluví také skutečnost, že si vše platí ze svého. "Ani si nedovedu představit, že by třeba armáda poskytla nějaké peníze. Stačilo by, kdyby nám dali k dispozici vojenský materiál, který mají údajně ještě ve svých skladech," vysvětluje Crha.

Tak by totiž mohli obohatit stávající expozice. Systém opevnění na západ od Prahy však má i další unikát, bunkr schovaný v náspu silnice. Nacisti ho odstřelili pouze částečně a opět zalili betonem, protože nechtěli vozovku poškodit. Proto se dochoval dodnes a lidé se do něj mohou podívat.