Strážníci by měli přestat řešit dopravní přestupky a začít se soustředit na jiné problémy, míní primátor Bohuslav Svoboda. (Ilustrační snímek)

Strážníci by měli přestat řešit dopravní přestupky a začít se soustředit na jiné problémy, míní primátor Bohuslav Svoboda. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Praha pošle do ulic víc strážníků, každý bude hlídat svůj okrsek

  • 21
Praha chce rozdělit městské části na policejní okrsky. Na každý takový okrsek by dohlížel jeden strážník, jeden policista a jeden zastupitel. Každý obyvatel metropole by měl na "svého" strážníka telefon i e-mailovou adresu. Tuto praxi chce magistrát zavést už od září.

Podle plánu magistrátu by se strážníci měli méně věnovat vypisování pokut a více řešit jiné problémy. "Městští policisté se musí soustředit do problematických lokalit. Přímo v ulicích dohlížet na bezpečnost a na pořádek," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Strážníci by měli také daleko více spolupracovat s policií. Podle primátora by Praha měla znovu rozdělit městské obvody na jednotlivé policejní okrsky, a to na základě konkrétního posouzení bezpečnostní situace.

"Na každý okrsek by dohlížel jeden či více strážníků, jeden policista a zastupitel," vysvětlil Svoboda. V praxi by to znamenalo, že každý občan by měl podobně jako za první republiky "svého" strážníka, jehož bude znát a na nějž by měl telefonický, ale i e-mailový kontakt. V případě problému by se na něj mohl kdykoliv obrátit.

Projekt zároveň počítá se spuštěním informačního portálu, který bude informovat o dění v každém okrsku, ale také uvádět kontakty na všechny sloužící strážníky.

Do terénu vyrazí i policejní úředníci

Pro městskou policii to bude znamenat nasazení vyššího počtu strážníků přímo do terénu. Podle jejího ředitele Eduarda Šustera má Praha momentálně přibližně 2 500 strážníků, v terénu je jich denně asi 400. Přesunem z jiných, například úřednických pozic by se do ulic mohlo dostat dalších 150 policistů, každá směna tak bude posílena asi o čtyřicet mužů či žen.

"Jsem schopen garantovat, že veškeré naše vnitřní rezervy letos vyčerpáme," řekl Šuster. Práci policie to nezmění, těžit z toho budou hlavně Pražané. "Pro lidi to bude znamenat hodně. Jsem přesvědčen, že díky užší spolupráci městské a státní policie se zlepší bezpečnostní situace," dodal šéf strážníků Šuster.

Podle primátora by strážníci měli také úzce spolupracovat s dalšími městskými složkami. "Měli by informovat magistrát například o problémech s odvozem odpadu, rozbitými chodníky, být takříkajíc tykadlem v ulicích, které je schopno řešit konkrétní problémy na místě," uvedl primátor.

Praha svůj projekt nestaví na zelené louce. Vzorem jí je západočeská metropole. Právě v Plzni podobný projekt funguje už pátým rokem. A úspěšně. "Je pro město jednoznačně přínosem. Lidé se naučili více si všímat okolí, mezi nimi a policií se výrazně zlepšila komunikace," uvedl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence plzeňského magistrátu Aleš Průša.

Za loňský rok zde oproti předchozímu poklesla trestná činnost o 319 případů, o více než 1 300 se snížil i počet přestupků. Objasněnost trestné činnosti naopak vzrostla o čtyři procenta.

Na rozdíl od Plzně chce však Praha městskou a státní policii zapojit do společných hlídek. Běžně se totiž stává, že jedno místo během hodiny projde nejprve dvojice strážníků a po nich dvojice policistů. Smíšené hlídky zkontrolují dvakrát tolik míst.

Zda však s řešením přestupků budou strážníkům pomáhat úředníci, jako se to děje například v Londýně či Paříži, není zatím jisté. Magistrát tuto možnost teprve analyzuje.

"Chceme prověřit, zda to česká legislativa umožňuje. Chceme zvýšit výkon strážníků v ulicích. Odhaduji, že dnes se polovina jejich činnosti zaměřuje na řešení dopravních přestupků," dodal primátor Bohuslav Svoboda. Magistrátní úředníci by pak mohli například rozdávat zmíněné pokuty za parkování.