Ředitel únětického pivovaru Štěpán Tkadlec (vlevo) a jeho vrchní sládek Vladimír Černohorský.

Ředitel únětického pivovaru Štěpán Tkadlec (vlevo) a jeho vrchní sládek Vladimír Černohorský. | foto: Michal Šula, MAFRA

V Úněticích otevře v sobotu nový pivovar, točit se bude desítka

  • 2
V Praze-západ vznikly za necelý půlrok hned dva nové pivovary. Ten v Úněticích otevírá v sobotu. V jedenáct hodin v Únětickém pivovaru narazí první sud s desítkou. Na dvanáctku si budou muset lidé počkat do neděle. Piva z malých pivovarů jsou stále žádanější. V Praze a v jejím nejbližším okolí jich úspěšně funguje hned několik.

"První sud Únětické 12° narazíme před začátkem představení divadla Sklep Besídka Sklep aneb Dvanáctka dvanáctého. Bude to v rámci vyhlášení výsledků volejbalového turnaje divadelních týmů, který se koná dopoledne u Sokolovny," říká ředitel pivovaru Štěpán Tkadlec.

Minipivovary v Praze a okolí

Ilustrační snímek

Jihoměstský pivovar, Praha
založen: 31. 3. 2010
piva: světlá 12°, polotmavá 11°, tmavá

Pivovarský dvůr Chýně v Hostivici
založen: 1992
piva: světlý, tmavý, polotmavý ležák, 14°, vícestupňové speciály speciály

Pivovarský dům, Praha
založen: 1998
piva: světlý a tmavý ležák,speciály

Minipivovar U Bezoušků, Průhonice
založen: 1994
piva: světlá 10°, polotmavá 13°

Novoměstský pivovar, Praha
založen: podzim 1993
piva: světlá a tmavá 11°

Štiřínský minipivovar Magnát
založen: 2010
piva: světlá 11° a 12°, černá 13°

Minipivovar U Fleků, Praha
založen: 1499
piva: tmavý ležák

MMX Lety u Dobřichovic
založen: 7. 12. 2010
piva: světlá 11° a 12°

Ostatně první ochutnávky nového piva doprovází celý víkend množství akcí. Pivovar tak bude v sobotu mimo jiné přístupný i dětem. Zatímco budou rodiče ochutnávat,mohou své děti ve tři hodiny "odložit" na divadelním představení. Večer pak mohou posedět na koncertě dejvických muzikantů OOZ Orchestra.

Pivo v Úněticích opět poteče po více než 60 letech. V malé vísce mezi Roztoky a Horoměřicemi se přitom vyrábělo už v 16. století.

"Bydlíme v Roztokách a jezdíme tudy v podstatě denně, tak nás napadlo zeptat se, zda by budova pivovaru nebyla na prodej," vzpomíná Tkadlec, který s manželkou dříve pracoval v nadnárodním pivovaru.

"Vycházíme z tradice staročeského piva, protože existuje spousta záznamů, jak by mělo vypadat. Ale konkrétní výrobní procesy třeba únětického piva se nedochovaly. Sládci si je vzali do hrobu," uvádí vrchní sládek Vladimír Černohorský, který se pivu věnuje už 45 let.

Desítka by neměla být popelkou

Protože sládek i majitel mají rádi desítku, rozhodli se jít trochu proti současnému trendu a kromě dvanáctky nabídnou i ji.

"Před lety se z ní stal druhořadý produkt, protože se přešlo na dvanáctky. Desítka se stala tak trochu popelkou. My ji chceme povznést," vysvětluje Černohorský. V horizontu tří až pěti let by pivovar chtěl dosáhnout roční produkce 10 tisíc hektolitrů výrazně hořkého piva. To chtějí dovážet i do Prahy.

Druhým nejnovějším přírůstkem na Praze-západ je Minipivovar MMX v Letech u Dobřichovic. Svou jedenáctku, dvanáctku a několikrát do roka i speciály nabízí od 7. prosince 2010. Zatím úspěšně.

Na rozdíl od Únětic ale počítají s menší výrobou. V současné době jsou schopni vyrobit 1 500 hektolitrů piva ročně.

"Do budoucna chceme vyrábět tři tisíce hektolitrů ročně," říká majitel pivovaru Robert Chládek.