Odstraňování škod stojí radnice miliony korun. (Ilustrační snímek)

Odstraňování škod stojí radnice miliony korun. (Ilustrační snímek) | foto: Alternaiva o.s.

Vandalové působí radnicím milionové škody. Trestu většinou uniknou

  • 2
Radnice jednotlivých pražských městských částí musí každoročně vydávat miliony korun kvůli vandalům, kteří ničí městský majetek. Přestože radnicím pomáhají bezpečnostní kamery, jednotlivé pachatele v drtivé většině případů nechytí.

Jeden z posledních případů - ve čtvrtek 26. července skupinka lidí při demonstraci popsala plochu před sochou svatého Václava protivládními hesly.

"Budeme to řešit ve správním řízení, náklady na uvedení do původního stavu budeme po pachatelích, o kterých víme, tvrdě vymáhat," tvrdí odhodlaně starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. O víkendu už nechala radnice nápis odstranit.

Většinou to tak snadné není. Viníky dalších skutků hledají úředníci dost těžko. "Nemůžeme mít v každém parku ostrahu, u každého pítka nemůže stát strážník a hlídat," vysvětluje starostka sousední Prahy 2 Jana Černochová.

Její radnice má s vandaly mnoho zkušeností, letos kvůli nim třeba zkrátila otevírací dobu některých parků. Třeba do Havlíčkových sadů se už nedostanete po 23. hodině. Radnice tam letos do oprav dala přes 15 milionů. "Je pochopitelné, že chceme investici chránit," uvedl dříve místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Boj s vandaly je marnost

Jenže ne vždy a všude se dá vandalům v jejich počínání zabránit. Podle Černochové se znovu a znovu opravuje třeba fontána na náměstíčku na úpatí Americké ulice, která je neustále ucpaná kameny, ponožkami nebo šálami. V Praze 1 je zase častým cílem vandalů historická pumpa v Pštrossově ulici, kterou většinou ničí opilí turisté.

"Také na náměstí Míru jsou pítka, která jsme už opravovali snad desetkrát. Jsou ulomená, zkroucená. Je to marnost," povzdechla si Černochová. Podle ní se problém vandalů nedá řešit systémově.

Psycholog Slavomil Hubálek však soudí, že k tomu pachatele vede negativní přístup a jistá apatie a agrese mladé generace, a tomu podle něj předcházet lze.

"Kriminalita v New Yorku a Washingtonu byla snížena právě tím, že se začaly tvrdě postihovat nejdrobnější vandalismy na ulici. Velká kriminalita začíná touto malou. Bojovat s velkou kriminalitou je velmi obtížné, ale s touto malou, s vandalismem, se bojovat dá," uvedl Hubálek, který si nemyslí, že by za problémem vandalství v centru Prahy stáli především opilí cizinci.

"Často si v cizině dovolí to, co by si doma nedovolili, ale mnohem důležitější je zaměřit se na vandalismus našich adolescentů," míní Hubálek.

Starostka: Strážník na každém rohu? To nejde...

"Musel by být kamerový systém úplně všude a strážník na každém rohu, což by možná byl sen většiny občanů, protože by se cítili bezpečněji, ale takhle to fungovat nemůže," namítá Černochová.

Už nyní jsou v Praze stovky kamer. Jedna z nich například letos v květnu zachytila muže, který lezl na staroměstský orloj a poškodil kamenné obložení. Strážníci ho chytili hned u Karlova mostu (o případu čtěte zde).

Kamery podle mluvčí magistrátu Terezy Králové dohlížejí i na další významné památky, jako jsou Karlův most nebo socha sv. Václava. Navíc jsou tyto klenoty chráněny takzvaným elektronickým plotem. Vážné poškození těchto památek by mohlo znamenat nevyčíslitelnou škodu. Ani u obyčejných laviček nebo fasád to nejsou malé položky. Prahu 2 stojí jen odstraňování graffiti ročně několik desítek milionů korun. Celkové náklady v Praze lze podle Králové těžko vyčíslit.

,