Lidé v Úněticích vybírají a nakupují vánoční stromky ve dvoře firmy Baobab.

Lidé v Úněticích vybírají a nakupují vánoční stromky ve dvoře firmy Baobab. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Vánoční stromky v lese chybět nebudou, pěstují se jako brambory

  • 0
Kromě kádí s kapry se předvánoční pražské ulice každoročně zaplní i tisícovkami vánočních stromků. Mnoho z nich jich pochází od pěstitelů z únětické firmy Baobab. Lesníci ujišťují, že váš vánoční stromek v lese chybět nebude. Vypěstovali ho totiž pro spotřebu, stejně jako se pěstují brambory.

Povídat si přitom v prosinci s Davidem Sokolem z Baobabu není úplně nejlepší nápad. Nemá čas, stejně jako ostatní lidé z jeho oboru. "Rychle. Živí mne dvacet dní v roce," poznamenal lesní inženýr, který se zabývá pěstováním a prodejem vánočních stromků.

Jenom ve dvou, nejvýše ve třech týdnech před Vánocemi mohou totiž pěstitelé stromků zpeněžit dílo, které se přitom rodí několik let.

Orientační ceny stromků v Praze

Smrk ztepilý

270-407 Kč

Smrk pichlavý

405-599 Kč

Borovice lesní

300-405 Kč

Borovice černá

330-420 Kč

Jedle

570-630 Kč

Pozn.: cena za 150 cm vysoký stromek

Sokol se snaží vyvrátit některé mýty o vánočních stromcích, které mezi lidmi přetrvávají.

"Jak za něj můžete chtít tolik peněz, když jste ho uřízli v lese? To si myslí skoro všichni," podivil se David Sokol. A emotivně vysvětluje, že podle něj se vánoční stromky prodávají příliš lacino.

"Nejdříve musí někdo sazenici ve školce vypěstovat, což trvá čtyři roky. Pak musíte stromek zasadit a pořád ho jenom stříkáte a hnojíte. Stříháte ho, aby měl pěkný tvar," popsal a vysvětlil, že s jedním vánočním stromkem je vlastně desetiletí práce.

Z vánočních stromků by les nevyrostl

"Nejrychleji rostlé stromky, které koupíte, jsou borovice po šesti letech. Běžný smrk prodáváme po šesti sedmi letech a velké dvou- třímetrové jedle rostou i patnáct let. Předtím jsou ještě čtyři roky ve školce. Celou dobu se o ně někdo musí starat. Je to prostě šílená dřina," doplnil Sokol.

Pěstitel vánočních stromků David Sokol.

Další nesprávnou představou některých domácností uvažujících o vánočním stromku je, že koupí toho umělého ušetří lesy.

Z těch stromků, které se před Vánocemi prodávají v ulicích, by však les nevyrostl. Až na běžné smrky jsou to všechno v naší krajině nepůvodní dřeviny, které by ani v českém lese být nemohly. Stromkaři je pěstují jen pro účely vánočního trhu. Zasadit kavkazskou jedli do českého lesa? To se ani nesmí.

Stromku svědčí chlad a voda

"To je jako litovat, že jsme snědli brambory, a říkat, že mohly v zemi zůstat a za rok by byly taky hezké. S vánočními stromky to je stejné jako s bramborami, zasadíme je, pěstujeme a pak je sklidíme. Znovu zasadíme a znovu sklidíme," popsal pěstitel stromků.

A co se stromkem, který si přinesete domů? Před Vánocemi je třeba jej skladovat v chladném prostředí, nejlépe postavený v nádobě s vodou. Z kmínku je však třeba odříznout malý špalíček, aby smola nebránila pronikat vodě. Do vody musí zasahovat i kůra.