Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci nedovolí nalévat punč a grog na pražských vánočních trzích

  10:30aktualizováno  10:30
Návštěvníci pražských adventních trhů se letos nejspíš neohřejí punčem a grogem, budou si muset vystačit se svařeným vínem a medovinou. Úřady se totiž rozhodly, že začnou pokutovat porušení zákona, které dosud tolerovaly. Ze stánků chtějí vytlačit lihoviny s obsahem nad 15 procent včetně míchaných nápojů.

Adventní čas si lidé grogem či punčem ze stánku už nezpříjemní. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lidé, kteří milují horké alkoholické nápoje, budou tak mít letos chudší nabídku. Zákon o spotřebních daních totiž zakazuje prodávat mimo běžné provozovny lihoviny s obsahem alkoholu nad 15 procent - kromě vína a piva. Jinými slovy: ve stánku na trhu se prodávat nesmějí. Týká se to také všech nápojů, které se z lihovin míchají.

Co říká zákon

Podle zákona 353/2003 Sb., o spotřebních daních, je obecně na stáncích, tržnicích nebo místech, jež nesplňují určité zákonem vyjmenované technické požadavky a jež nejsou zkolaudovány k prodeji zboží nebo poskytování hostinských služeb, zakázáno prodávat lihoviny a tabákové výrobky. Za lihovinu se přitom považuje alkoholický nápoj obsahující nejméně 15 procent etanolu, kromě piva a vína.

Nejde přitom o nový zákon. Prodej míchaných nápojů byl doposud tolerován. Podle magistrátu však obchodníci tuto toleranci zneužívali a nalévali lidem "panáky" i neředěné nebo méně ředěné.

"Je velmi složité takovéto jednání prodejců zachytit," vysvětlila mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. "Proto končí benevolentní přístup k prodeji všech nápojů, které lze označit za lihoviny, bez ohledu na jejich případnou další úpravu ředěním v jakémkoli poměru," dodala Králová. Dalším důvodem přísnějšího postupu je i nedávná metanolová kauza.

Magistrát tento týden upozornil úřady jednotlivých městských částí, aby informovaly prodejce, že na stáncích nesmějí mít zásoby lihovin. Poté je mají úředníci začít pokutovat.

Prodejci o zákazu většinou nevědí

Stánkaři zatím o zákonu nevědí a grog nebo punč prodávají. Tyto nápoje jsou k dostání na většině pražských trhů. Pořadatele největších vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí na zákaz upozornil až redaktor MF DNES.

"Ověřili jsme si to a je to asi skutečně tak, zatím jsme o tom nevěděli. Prověřujeme, jak je to v tom zákoně přesně, a pokud to bude skutečně nařízené, na trzích se už od soboty žádný grog neobjeví," uvedla mluvčí trhů Hana Tietze. Ta zastupuje firmu, která trhy pořádá už devátým rokem. Grog na nich nikdy nechyběl.

"Nařízení se musí respektovat, ale radost z toho nemáme. Lidé si holt dají grog doma. My jim ale můžeme stále nabídnout alespoň vynikající svařák z francouzského vína," dodává Tietze.

Překvapení jsou i konzumenti. Jaroslav Havlík popíjel ve čtvrtek grog u Anděla, zatímco jeho manželka si prohlížela ozdoby. "Proč by se to mělo zakazovat? Grog na zahřátí k trhům patří," divil se. Prodejce z trhů u Anděla o zákazu ví, ale vykládá si ho jinak.

"Mě na to upozornila hygiena a já jsem to pochopil tak, že nesmíme mít grog předem namíchaný, ale musíme ho namíchat až před lidmi a ke každé lahvi rumu mít na stánku rodný list. A to máme," bránil se Radek Luka z firmy Trdelníky, který vlastní hned několik stánků s těmito nápoji. Grog z prodeje stahovat nechce.

To by ho však mohlo mrzet. Úřady mohou za porušení zákona udělovat pokuty až do výše dvě stě tisíc korun. A právě Praha 5 chce proti prodeji alkoholu ve stáncích začít bojovat co nejdříve.

Nepomůže prý tvrzení prodejců, že jde o míchané nápoje, které nelze pokládat za alkoholické nápoje s obsahem alkoholu přes 15 procent. Tedy že mícháním vznikne pití s nižším obsahem. "Nelze zaručit, že lihoviny nebudou prodávány v nedostatečně ředěném, či dokonce neředěném stavu, pokud o to projeví zákazník zájem," uvedl Jan Dufek z živnostenského odboru Prahy 5.

Častější kontroly mohou čekat i stánkaře z trhů na náměstí Míru, kde je v současné době možné grog koupit. "Živnostenský odbor postupuje při kontrolách zákazu prodeje lihovin v souladu s platným tržním řádem a zákonem o spotřebních daních," uvedl Petr Tomíšek z tamní radnice Prahy 2.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Najdete na iDNES.cz