Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci nedovolí nalévat punč a grog na pražských vánočních trzích

  10:30aktualizováno  10:30
Návštěvníci pražských adventních trhů se letos nejspíš neohřejí punčem a grogem, budou si muset vystačit se svařeným vínem a medovinou. Úřady se totiž rozhodly, že začnou pokutovat porušení zákona, které dosud tolerovaly. Ze stánků chtějí vytlačit lihoviny s obsahem nad 15 procent včetně míchaných nápojů.

Adventní čas si lidé grogem či punčem ze stánku už nezpříjemní. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lidé, kteří milují horké alkoholické nápoje, budou tak mít letos chudší nabídku. Zákon o spotřebních daních totiž zakazuje prodávat mimo běžné provozovny lihoviny s obsahem alkoholu nad 15 procent - kromě vína a piva. Jinými slovy: ve stánku na trhu se prodávat nesmějí. Týká se to také všech nápojů, které se z lihovin míchají.

Co říká zákon

Podle zákona 353/2003 Sb., o spotřebních daních, je obecně na stáncích, tržnicích nebo místech, jež nesplňují určité zákonem vyjmenované technické požadavky a jež nejsou zkolaudovány k prodeji zboží nebo poskytování hostinských služeb, zakázáno prodávat lihoviny a tabákové výrobky. Za lihovinu se přitom považuje alkoholický nápoj obsahující nejméně 15 procent etanolu, kromě piva a vína.

Nejde přitom o nový zákon. Prodej míchaných nápojů byl doposud tolerován. Podle magistrátu však obchodníci tuto toleranci zneužívali a nalévali lidem "panáky" i neředěné nebo méně ředěné.

"Je velmi složité takovéto jednání prodejců zachytit," vysvětlila mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. "Proto končí benevolentní přístup k prodeji všech nápojů, které lze označit za lihoviny, bez ohledu na jejich případnou další úpravu ředěním v jakémkoli poměru," dodala Králová. Dalším důvodem přísnějšího postupu je i nedávná metanolová kauza.

Magistrát tento týden upozornil úřady jednotlivých městských částí, aby informovaly prodejce, že na stáncích nesmějí mít zásoby lihovin. Poté je mají úředníci začít pokutovat.

Prodejci o zákazu většinou nevědí

Stánkaři zatím o zákonu nevědí a grog nebo punč prodávají. Tyto nápoje jsou k dostání na většině pražských trhů. Pořadatele největších vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí na zákaz upozornil až redaktor MF DNES.

"Ověřili jsme si to a je to asi skutečně tak, zatím jsme o tom nevěděli. Prověřujeme, jak je to v tom zákoně přesně, a pokud to bude skutečně nařízené, na trzích se už od soboty žádný grog neobjeví," uvedla mluvčí trhů Hana Tietze. Ta zastupuje firmu, která trhy pořádá už devátým rokem. Grog na nich nikdy nechyběl.

"Nařízení se musí respektovat, ale radost z toho nemáme. Lidé si holt dají grog doma. My jim ale můžeme stále nabídnout alespoň vynikající svařák z francouzského vína," dodává Tietze.

Překvapení jsou i konzumenti. Jaroslav Havlík popíjel ve čtvrtek grog u Anděla, zatímco jeho manželka si prohlížela ozdoby. "Proč by se to mělo zakazovat? Grog na zahřátí k trhům patří," divil se. Prodejce z trhů u Anděla o zákazu ví, ale vykládá si ho jinak.

"Mě na to upozornila hygiena a já jsem to pochopil tak, že nesmíme mít grog předem namíchaný, ale musíme ho namíchat až před lidmi a ke každé lahvi rumu mít na stánku rodný list. A to máme," bránil se Radek Luka z firmy Trdelníky, který vlastní hned několik stánků s těmito nápoji. Grog z prodeje stahovat nechce.

To by ho však mohlo mrzet. Úřady mohou za porušení zákona udělovat pokuty až do výše dvě stě tisíc korun. A právě Praha 5 chce proti prodeji alkoholu ve stáncích začít bojovat co nejdříve.

Nepomůže prý tvrzení prodejců, že jde o míchané nápoje, které nelze pokládat za alkoholické nápoje s obsahem alkoholu přes 15 procent. Tedy že mícháním vznikne pití s nižším obsahem. "Nelze zaručit, že lihoviny nebudou prodávány v nedostatečně ředěném, či dokonce neředěném stavu, pokud o to projeví zákazník zájem," uvedl Jan Dufek z živnostenského odboru Prahy 5.

Častější kontroly mohou čekat i stánkaře z trhů na náměstí Míru, kde je v současné době možné grog koupit. "Živnostenský odbor postupuje při kontrolách zákazu prodeje lihovin v souladu s platným tržním řádem a zákonem o spotřebních daních," uvedl Petr Tomíšek z tamní radnice Prahy 2.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Najdete na iDNES.cz