Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve dvou školách v Příbrami zjištěn škodlivý azbest, na týden je zavřou

  16:34aktualizováno  16:34
Rakovinotvorný azbest objevili technici při kontrolním měření také ve dvou příbramských školách. Jeho likvidace měla původně proběhnout během nadcházejícího prodlouženého víkendu, aby nebyl omezen provoz. Teď se ale ukázalo, že práce budou muset být důkladnější, a tak se obě školy na týden uzavřou.

Nebezpečný azbest objevili hygienici i ve dvou školách v Příbrami. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jedná se o příbramské školy ZŠ Pod Svatou Horou a MŠ Jungmannova. Co je příčinou zvýšených hodnot azbestu, se zatím neví. "Je možné, že se tam azbest dostal, když se tam dělaly nějaké výměny oken a zateplení," uvedl mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Nebezpečný azbest

Azbest je karcinogenní látka. Malé části jeho vláknitých struktur se mohou dostat do vzduchu a dýcháním pak do plic. Tam se azbest zabodává do plicních sklípků a časem hrozí, že okolo nich vznikne rakovinné bujení. Způsobuje také azbestózu (zaprášení plic azbestem), při níž dochází k zjizvení plic a dušnosti.

Pokud by se naměřené hodnoty v budoucnu opět zvýšily, musela by radnice najít zdroj azbestu a provést nákladnější opatření. Radnice už loni ve spolupráci s hygieniky zjišťovala, z jakého materiálu jsou postaveny základní a mateřské školy na území města.

Z výsledků kontrol tehdy vyplynulo, že žádná školní budova v Příbrami není postavena z takzvaných boletických panelů, u nichž bylo zaznamenáno riziko uvolňování azbestových a minerálních vláken do ovzduší. V listopadu radnice přesto požádala Státní zdravotní ústav o kontrolní měření ve čtyřech vytipovaných objektech.

Ve středních Čechách byla nedávno podobně uzavřena část mateřské školy v Pyšelích na Benešovsku. Zvýšené hodnoty byly odhaleny v pavilonu s jídelnou a kuchyní. Podle Lilian Rumlové ze středočeské krajské hygienické stanice byl poté provoz ve školce obnoven, protože po úklidu hodnoty klesly.

Technici zjistili první stopy už v prosinci

Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval díky svým dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, ale nyní je použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. V podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit v něm rakovinné bujení.

O potížích s azbestem ví Příbram už od prosince, kdy radnice dostala předběžné výsledky měření, které ukázaly na koncentraci překračující státní normu. Nová podrobná měření, jejichž výsledky město získalo ve čtvrtek, předchozí závěry potvrdila.

Město k vyčištění škol použije vysavače s takzvanými hepafiltry, jež jsou schopny zachytit částice menší než tři nanometry. Po tomto úklidu bude provedeno opakované měření výskytu azbestových a minerálních vláken. Děti se pak budou moci do zařízení vrátit.

Radnice slibuje v nejbližší době provést měření i v ostatních školských zařízeních. "Máme zájem na tom, aby se naše děti pohybovaly ve školách a školkách ve zdravém prostředí," uvedl starosta Příbrami Josef Řihák.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Najdete na iDNES.cz