Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeši opravili letos 16 mostů, většinu čekala úplná demolice

  12:33aktualizováno  12:33
Za poslední týden se ve Středočeském kraji otevřely tři opravené mosty. Letos jich mělo hejtmanství v plánu opravit celkem 24, většina je už hotová. Rekonstrukce mostů zpravidla znamená jejich demolici a stavbu úplně nových konstrukcí. Opravit je se málokdy vyplatí. Je málo peněz a v seznamech oprav čekají mosty i několik let.

V Cerhenicích na Kolínsku začal fungovat nový most. Kraj ho nechal postavit za téměř 40 milionů korun. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V úterý mohli řidiči poprvé projet po novém mostě nad železnicí v Cerhenicích na Kolínsku. Most nejprve celý zdemolovali a pak na jeho místě postavili nový. "Dlouho chátral, větší opravy se na něm nedělaly, je však pro nás klíčovým spojením na Poděbrady," poznamenal starosta Cerhenic Marek Semerád.

Opravy mostů v roce 2012

Plán: opravit 24 mostů
Dokončeno: 16 mostů
Zbývá letos: 7 mostů

Příklady dokončených mostů:
* Cerhenice (6.11.)
* Úvaly u Prahy (6.11.)
* Benátky nad Jizerou (1.11.)
* Nelahozeves (20.9.)
* Zadní Třebaň (16.8.)
* Voznice (8.8.)
* Brandýs nad Labem (28.7.)
* Žebrák (26.6.)

Pozn.: v závorce datum otevření

Zdroj: Středočeský kraj

Ve středních Čechách stojí 1 828 mostů. Více než polovina z nich by potřebovala opravu.

Most patřil k těm, které byly ve vážném stavu. Hrozilo, že se rozsype, nainstalovaná u něj byla i ochranná síť. Přitom je důležitý. Pod ním vedou koleje, které využívá Výzkumný ústav železniční pro testování vlaků. Soupravy pod ním musely projíždět jen velmi pomalu, protože by tlakové vlny při dvousetkilometrové rychlosti vlaků most ještě více poničily.

"Je to úspěšná firma, která má spoustu zakázek od výrobců vlaků po celé Evropě. Kdybychom most neopravili, tak by možná přestala fungovat," upozornil náměstek hejtmanky Robin Povšík. Stavba nového mostu podle něj vyšla na 36 milionů korun.

I v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku most zbourali. Měl poslední stadium životnosti. Vedl nad rychlostní silnicí R10, nový funguje od minulého čtvrtka.

"Most byl z roku 1977, oprava vzhledem k vynaloženým prostředkům na rekonstrukci nepřicházela v úvahu. Typ konstrukce byl tak zastaralý, že jediné možné východisko byla stavba nového," vysvětlila Markéta Vítková z tiskového oddělení krajského úřadu. Na stavbu přispěla Evropská unie více než 51 miliony korun.

Stát by měl vytvořit dotační program jen na mosty

Kraj si letos naplánoval opravu 24 mostů, 16 je jich už dokončených. Podle Povšíka je to větší počet než loni, ale obecně stav mostů není ideální. "Kraje by měly zatlačit na vládu, aby se vytvořil speciální program na mosty, protože stavba mostu je vždycky drahá. Bylo by dobré, kdyby kraje dostávaly peníze podle počtu mostů a silnic, aby se ročně uvolnila minimálně miliarda korun v rámci republiky," míní Povšík.

"Navíc na všechno jsme používali peníze z Evropské unie a teď nikdo neví, jak bude vypadat nový operační program," podotkl.

Minimálně stovky milionů by potřeboval jen Středočeský kraj. Na příští rok plánuje opravu například mostu v Poděbradech na Nymbursku, náklady budou kolem 200 milionů korun.

"Potřebovali bychom opravit daleko víc mostů, tak minimálně padesát ročně, aby to bylo znát," míní i šéf středočeské údržby silnic Zdeněk Dvořák. "Snažíme se udržet mosty v takovém stavu, aby se po nich dalo jezdit, ale když už to není možné, musíme snížit tonáž nebo je úplně uzavřít. Každoročně děláme kontroly, opravují se ty nejhorší," podotkl.

Připomněl případ mostu v Čestíně na Kutnohorsku, který teď opravují. Připravili ho na rekonstrukci, ale když začali, odborníci doporučili ho celý strhnout. "Když nezačnou opravy včas a posunují se o roky, stav je už někde jinde," doplnil Dvořák.

Podle Zdeňka Černého z Ředitelství silnic a dálnic jsou krajské mosty v horším stavu než státní, tedy na silnicích prvních tříd a dálnicích. "Celkově se stav mostů nezlepšuje. Když kraj opraví dvacet mostů ročně, je to málo. Ve středních Čechách je ale katastrofální stav i mostů na našich silnicích prvních tříd," dodal Černý.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Zachránili jsme je, hájí se aktivistky viněné z krádeže farmářových psů

Západosibiřská lajka

U Okresního soudu v Benešově začalo hlavní líčení v kauze ukradených psů ze statku v Jankově. Obžalovaní jsou...

Při hromadné nehodě se na Benešovsku těžce zranili dva lidé

Při hromadné nehodě se u Městečka na Benešovsku těžce zranily dvě osoby, které...

Hromadná dopravní nehoda se stala u vesnice Městečko na Benešovsku. Na místo letěly záchranářské vrtulníky pro dvě...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz