Ve středočeských lesích ohrožuje zvířata jedovatá návnada

  9:25aktualizováno  9:25
Přestože zákon zakazuje kladení jakýchkoli návnad na zvěř, používají je lovci i traviči. Často tak uhynou nejen vzácní draví ptáci, kteří otrávené zvíře sežerou, ale někdy i psi, kteří na toxickou návnadu narazí na procházce.
Toxická látka může otrávit lesní zvěř. Ilustrační foto

Toxická látka může otrávit lesní zvěř. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie kvalifikuje kladení nástrah jako přestupek. Při neopatrné manipulaci s návnadou se prý může otrávit i člověk.

Problém se netýká jen Středočeského kraje. Desítky případů otrav s podobnými příznaky i následky byly v minulých letech zaznamenány po celé republice.

A ve všech případech se objevuje přinejmenším domněnka, že byla použita toxická látka s názvem karbofuran. Jednotlivé případy z posledních dvou let jsou znázorněny na mapce.

Otrávené lesní návnady ve Středních Čechách.

"Baša přiběhla a začala se strašně třást. Ztuhly jí nohy, pořád se třásla, začala slintat. Na veterinu jsme ji dovezli už mrtvou," popisuje případ, který se odehrál letos na jaře v polích mezi obcemi Jeneč a Houstoň, chovatelka borderkolií Martina .

Dva týdny nato přišla jiná chovatelka na stejném místě o fenu labradorského retrívra. "Do hodiny jsme byli na veterině, ale stejně to nepomohlo," popsala událost majitelka feny Lenka.

Mrtvá těla dravých ptáků a jedné kuny nalezená v blízkosti místa, kde se oba případy odehrály, přiměla ženy podat oznámení na policii v Hostivici. Ta šetřila případy jako přestupek a před několika týdny je uzavřela, aniž by vypátrala pachatele.

Příčinu smrti nikdo nezjišťoval

U mrtvých psů se neprováděla pitva, proto nebylo možné určit látku, která zapříčinila jejich smrt. "Pokud pitva neprokázala otravu toxickou látkou, nezbývalo než případ ukončit," vysvětlil mluvčí policie Praha-venkov Zdeněk Chalupa.

Obě ženy se však domnívají, že sled událostí při otravách odpovídá popsaným příznakům otravy jedem karbofuran.

ČÍM HROZÍ KARBOFURAN

Karbofuran je insekticid vysoce toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí nebo po potřísnění kůže. Požití menších dávek vede k velmi vážným poruchám zdravotního stavu, případně smrti po několika hodinách. Pozření většího množství jedu vede k rychlé smrti.

Zdroj: www.karbofuran.cz

Karbofuran se používá v zemědělství jako insekticid k hubení škůdců na rostlinách. V podobě granulí nebo roztoku na zalévání či postřik jím zemědělci chrání například kukuřici, řepu, brambory či řepku olejku.

Používání této toxické látky se řídí přísnými předpisy a na rostliny se aplikují pouze stopová množství. Problém je v tom, že mezi lidmi, zejména myslivci, existují staré nekontrolovatelné zásoby tohoto jedu.

"Zvířata se často otráví Furadanem. Je to pesticid, který se sice dnes už nevyrábí, ale je stále ve velkém množství ve vlastnictví soukromníků," připomíná předseda organizace Ochrana fauny České republiky Pavel Křížek existenci jednoho z přípravků na bázi karbofuranu.

"I dnes se používá k hubení predátorů. Problém je v tom, že otrávené lišky nebo kuny sežere třeba orel skalní, který pak uhyne," dodává Křížek.

Jed způsobí ochrnutí a následnou smrt

"Používání podobných svinstev jednoznačně odsuzuji," vyjádřil svůj názor na diskusním fóru karbofuran.cz vedoucí oddělení myslivosti, střelectví a ekologie Českomoravské myslivecké jednoty Luděk Králíček.

"Připojili jsme se ke kampani na dopadení lumpů, kteří karbofuran předkládají. Většina myslivců bere zákony vážně," dodal Králíček.

Ornitolog Zdeněk Vermouzek dokumentuje případy otravy karbofuranem. Jen ve Středočeském kraji je to za poslední tři roky zhruba deset nahlášených případů otrávených psů, ale i lesních zvířat a dravých ptáků, včetně samice vzácného orla skalního na Benešovsku.

"Karbofuran je nervový jed. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů. To vede k ochrnutí dýchacího svalstva a následně ke smrti," popisuje Vermouzek.

"Traviči používají jako návnadu kusy masa, uhynulou drůbež a domácí zvířata, ale i zastřelené dravé ptáky," shrnuje ornitolog. "Můžeme se setkat i s navrtanými vejci s dírkou zakápnutou voskem," dodává.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni

Chátrající železniční most v Praze v září 2011

Od čtvrtka se otevře jedna ze dvou lávek pro pěší a cyklisty na výtoňském železničním mostě. V příštím roce začne...

Mladíci chtěli ukrást marihuanu ze skleníku, postih hrozí i majiteli

Ilustrační snímek

Nepovedenou krádež, která kromě zlodějů přivedla do potíží se zákonem i vyhlédnutou oběť, vyšetřují policisté v...

Část vyhořelé haly v Lysé čeká demolice, úmyslný požár hasiči vylučují

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hala výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem je po požáru nestabilní, hasiči budou muset část zbourat. Příčiny...

Najdete na iDNES.cz