Ve středočeských lesích ohrožuje zvířata jedovatá návnada

  9:25aktualizováno  9:25
Přestože zákon zakazuje kladení jakýchkoli návnad na zvěř, používají je lovci i traviči. Často tak uhynou nejen vzácní draví ptáci, kteří otrávené zvíře sežerou, ale někdy i psi, kteří na toxickou návnadu narazí na procházce.
Toxická látka může otrávit lesní zvěř. Ilustrační foto

Toxická látka může otrávit lesní zvěř. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie kvalifikuje kladení nástrah jako přestupek. Při neopatrné manipulaci s návnadou se prý může otrávit i člověk.

Problém se netýká jen Středočeského kraje. Desítky případů otrav s podobnými příznaky i následky byly v minulých letech zaznamenány po celé republice.

A ve všech případech se objevuje přinejmenším domněnka, že byla použita toxická látka s názvem karbofuran. Jednotlivé případy z posledních dvou let jsou znázorněny na mapce.

Otrávené lesní návnady ve Středních Čechách.

"Baša přiběhla a začala se strašně třást. Ztuhly jí nohy, pořád se třásla, začala slintat. Na veterinu jsme ji dovezli už mrtvou," popisuje případ, který se odehrál letos na jaře v polích mezi obcemi Jeneč a Houstoň, chovatelka borderkolií Martina .

Dva týdny nato přišla jiná chovatelka na stejném místě o fenu labradorského retrívra. "Do hodiny jsme byli na veterině, ale stejně to nepomohlo," popsala událost majitelka feny Lenka.

Mrtvá těla dravých ptáků a jedné kuny nalezená v blízkosti místa, kde se oba případy odehrály, přiměla ženy podat oznámení na policii v Hostivici. Ta šetřila případy jako přestupek a před několika týdny je uzavřela, aniž by vypátrala pachatele.

Příčinu smrti nikdo nezjišťoval

U mrtvých psů se neprováděla pitva, proto nebylo možné určit látku, která zapříčinila jejich smrt. "Pokud pitva neprokázala otravu toxickou látkou, nezbývalo než případ ukončit," vysvětlil mluvčí policie Praha-venkov Zdeněk Chalupa.

Obě ženy se však domnívají, že sled událostí při otravách odpovídá popsaným příznakům otravy jedem karbofuran.

ČÍM HROZÍ KARBOFURAN

Karbofuran je insekticid vysoce toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí nebo po potřísnění kůže. Požití menších dávek vede k velmi vážným poruchám zdravotního stavu, případně smrti po několika hodinách. Pozření většího množství jedu vede k rychlé smrti.

Zdroj: www.karbofuran.cz

Karbofuran se používá v zemědělství jako insekticid k hubení škůdců na rostlinách. V podobě granulí nebo roztoku na zalévání či postřik jím zemědělci chrání například kukuřici, řepu, brambory či řepku olejku.

Používání této toxické látky se řídí přísnými předpisy a na rostliny se aplikují pouze stopová množství. Problém je v tom, že mezi lidmi, zejména myslivci, existují staré nekontrolovatelné zásoby tohoto jedu.

"Zvířata se často otráví Furadanem. Je to pesticid, který se sice dnes už nevyrábí, ale je stále ve velkém množství ve vlastnictví soukromníků," připomíná předseda organizace Ochrana fauny České republiky Pavel Křížek existenci jednoho z přípravků na bázi karbofuranu.

"I dnes se používá k hubení predátorů. Problém je v tom, že otrávené lišky nebo kuny sežere třeba orel skalní, který pak uhyne," dodává Křížek.

Jed způsobí ochrnutí a následnou smrt

"Používání podobných svinstev jednoznačně odsuzuji," vyjádřil svůj názor na diskusním fóru karbofuran.cz vedoucí oddělení myslivosti, střelectví a ekologie Českomoravské myslivecké jednoty Luděk Králíček.

"Připojili jsme se ke kampani na dopadení lumpů, kteří karbofuran předkládají. Většina myslivců bere zákony vážně," dodal Králíček.

Ornitolog Zdeněk Vermouzek dokumentuje případy otravy karbofuranem. Jen ve Středočeském kraji je to za poslední tři roky zhruba deset nahlášených případů otrávených psů, ale i lesních zvířat a dravých ptáků, včetně samice vzácného orla skalního na Benešovsku.

"Karbofuran je nervový jed. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů. To vede k ochrnutí dýchacího svalstva a následně ke smrti," popisuje Vermouzek.

"Traviči používají jako návnadu kusy masa, uhynulou drůbež a domácí zvířata, ale i zastřelené dravé ptáky," shrnuje ornitolog. "Můžeme se setkat i s navrtanými vejci s dírkou zakápnutou voskem," dodává.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Nebyla to záchrana týraných psů, ale krádež, řekl soud o činu aktivistů

Soud potrestal aktivisty, kteří odvezli ze statku Vondruškových v Jankově na...

Peněžité tresty uložil benešovský soud sedmičlenné skupině ochránců zvířat. Aktivisté loni v lednu odvezli ze statku...

Ústavní soud odmítl stížnost vraha taxikářů, který si odpykává doživotí

Obžalovaný David Virgulák u Městského soudu v Praze (21. listopadu 2016)

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Virguláka, jenž si odpykává doživotní trest vězení za vraždy tří pražských...

Najdete na iDNES.cz