Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vojenském prostoru Brdy se našly lahve s nebezpečnými látkami

  14:01aktualizováno  14:01
V bývalém vojenském újezdu Brdy se v prostoru nazvaném Bahna našly staré tlakové lahve, ve kterých se nacházely zbytky nebezpečných látek. Ministerstvo obrany je nechalo zlikvidovat odbornou firmou, sanace území jej přišla na sedm milionů korun. Jak se lahve do prostoru dostaly, ale nikdo netuší.

Bývalý vojenský újezd Brdy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tlakové lahve byly v Brdech poprvé objeveny v roce 2008. K dalším nálezům došlo v letech 2010 a 2011, upozornil Denik.cz. "Ve všech případech likvidovala lahve s nebezpečným obsahem firma Dekonta, která vyhrála výběrové řízení," uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V objevených lahvích byly různé chemické látky. " V lahvích z posledního nálezu bylo objeveno zbytkové množství oxidu uhličitého či amoniaku, čtyři lahve obsahovaly zbytky fosgenu a chlorkyanu, což jsou velmi nebezpečné chemické látky," doplnil Pejšek.

Podle jeho slov mohou být některé ze zmíněných látek zdraví či dokonce životu nebezpečné, například při nesprávné manipulaci. Vojenská policie se pokoušela zjistit, jak se lahve do prostoru dostaly, nebyla ale úspěšná.

Poslední nález vloni na podzim představoval 13 tlakových lahví. Spolu s těmi, které byly objeveny v letech 2008 a 2010, jich tak dohromady bylo celkem 48. Lahve byly prozkoumány a následně zlikvidovány ve Státním ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné na Příbramsku.

Místní lidé o lahvích věděli, někteří si je dokonce donesli domů

Na existenci tlakových lahví upozornil vojáky údajně jeden z pamětníků, který o nich věděl a dokonce dokázal ukázat přesně místo, kde se posléze první lahve skutečně našly. Navíc prý o nich věděli i někteří další místní lidé, kteří si je údajně dokonce nosili i domů.

Podle mluvčího nemá ministerstvo obrany v současné době informace o tom, že by se podobný odpad v bývalém vojenském prostoru ještě nacházel. Firma Dekonta přesto doporučila, aby se v sanaci prostoru i nadále pokračovalo. Bezpečná jsou podle ní v tuto chvíli pouze místa, kde už sanace proběhla. Zástupci firmy zároveň doporučili, aby o nálezech byly informovány okolní obce.

"Starostům Strašic a Dobříva byly zaslány dopisy, které jsme je požádali, aby seznámili obyvatele s výsledky průzkumu a dali jim na vědomí, že pokud někdo něco podobného má doma, může se ozvat újezdnímu úřadu. Zatím se ale nikdo neozval," uzavřel Pejšek.

Újezdní úřad v Jincích zároveň vyzval všechny návštěvníky zpřístupněných částí vojenského prostoru, aby důsledně dodržovali zásady pro pohyb v těchto místech. Týká se to zejména zákazu sběru předmětů a manipulace s nimi.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Muž zapálil karavan, v němž spali tři lidé. Policie pachatele obvinila

Karavan hořel 14. dubna v areálu Nákladového nádraží Žižkov v Praze 3.

Pražští policisté obvinili muže ze zapálení karavanu, ve kterém v tu chvíli spali tři lidé. Při požáru přišli o život...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Najdete na iDNES.cz