Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vojenském prostoru Brdy se našly lahve s nebezpečnými látkami

  14:01aktualizováno  14:01
V bývalém vojenském újezdu Brdy se v prostoru nazvaném Bahna našly staré tlakové lahve, ve kterých se nacházely zbytky nebezpečných látek. Ministerstvo obrany je nechalo zlikvidovat odbornou firmou, sanace území jej přišla na sedm milionů korun. Jak se lahve do prostoru dostaly, ale nikdo netuší.

Bývalý vojenský újezd Brdy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tlakové lahve byly v Brdech poprvé objeveny v roce 2008. K dalším nálezům došlo v letech 2010 a 2011, upozornil Denik.cz. "Ve všech případech likvidovala lahve s nebezpečným obsahem firma Dekonta, která vyhrála výběrové řízení," uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V objevených lahvích byly různé chemické látky. " V lahvích z posledního nálezu bylo objeveno zbytkové množství oxidu uhličitého či amoniaku, čtyři lahve obsahovaly zbytky fosgenu a chlorkyanu, což jsou velmi nebezpečné chemické látky," doplnil Pejšek.

Podle jeho slov mohou být některé ze zmíněných látek zdraví či dokonce životu nebezpečné, například při nesprávné manipulaci. Vojenská policie se pokoušela zjistit, jak se lahve do prostoru dostaly, nebyla ale úspěšná.

Poslední nález vloni na podzim představoval 13 tlakových lahví. Spolu s těmi, které byly objeveny v letech 2008 a 2010, jich tak dohromady bylo celkem 48. Lahve byly prozkoumány a následně zlikvidovány ve Státním ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné na Příbramsku.

Místní lidé o lahvích věděli, někteří si je dokonce donesli domů

Na existenci tlakových lahví upozornil vojáky údajně jeden z pamětníků, který o nich věděl a dokonce dokázal ukázat přesně místo, kde se posléze první lahve skutečně našly. Navíc prý o nich věděli i někteří další místní lidé, kteří si je údajně dokonce nosili i domů.

Podle mluvčího nemá ministerstvo obrany v současné době informace o tom, že by se podobný odpad v bývalém vojenském prostoru ještě nacházel. Firma Dekonta přesto doporučila, aby se v sanaci prostoru i nadále pokračovalo. Bezpečná jsou podle ní v tuto chvíli pouze místa, kde už sanace proběhla. Zástupci firmy zároveň doporučili, aby o nálezech byly informovány okolní obce.

"Starostům Strašic a Dobříva byly zaslány dopisy, které jsme je požádali, aby seznámili obyvatele s výsledky průzkumu a dali jim na vědomí, že pokud někdo něco podobného má doma, může se ozvat újezdnímu úřadu. Zatím se ale nikdo neozval," uzavřel Pejšek.

Újezdní úřad v Jincích zároveň vyzval všechny návštěvníky zpřístupněných částí vojenského prostoru, aby důsledně dodržovali zásady pro pohyb v těchto místech. Týká se to zejména zákazu sběru předmětů a manipulace s nimi.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

Hyundai i30 CW 1.6i Původ...
Hyundai i30 CW 1.6i Původ...

r.v. 2015, naj. 56 140 km, benzín
269 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz