Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veltrusy se deset let po ničivé povodni dočkají ochranné hráze

  19:57aktualizováno  19:57
Veltrusy na Mělnicku bude do roka chránit před povodní železobetonová zeď a zemní hráz. Stavby budou hotové téměř deset let po ničivé povodni. Mají ochránit zastavěnou část města proti dvacetileté povodni, při větších záplavách zmírní ničivý proud Vltavy. Ochránit by měly i místní zámek s parkem.
Do Veltrus vtrhla rozvodněná Vltava v srpnu 2002. Ilustrační foto.

Do Veltrus vtrhla rozvodněná Vltava v srpnu 2002. Ilustrační foto. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Právě zámek ve Veltrusech a jeho třísethektarový park čelil v srpnu roku 2002 náporu stoupající hladiny Vltavy. Ta zaplavila park, zničila některé pavilonky a uvěznila zaměstnance v prvním patře zámku. Povodeň narušila statiku budov. V parku, zavaleném nánosy písku a bahna i chemikáliemi z neratovické Spolany, padly téměř dva tisíce vzácných stromů. A voda samozřejmě ničila i město.

Příště už voda s tak ničivou silou do města nepronikne. Slibuje to Povodí Vltavy, které začne v lednu ve Veltrusech stavět hráz a zeď proti povodním.

"Jsme rádi, že už to konečně začne. Dlouho trvalo, než se nám stavby protipovodňových opatření podařilo dosáhnout," poznamenal místostarosta Veltrus Tomáš Čapek.

Náklady na stavbu za 24 milionů zaplatí ministerstvo zemědělství. Stavět bude Povodí, ale projekt dlouho připravovalo právě město.

Stavby proti vodě ve Veltrusech

Budované ochranné zdi budou chránit obyvatele Veltrus ve dvou úsecích o celkové délce 492 metrů, stěny budou vysoké až 1,8 metru. Dalším ochranným prvkem je zemní hráz, která dosáhne délky 337 metrů a vysoká bude 1,3 metru. Opatření zamezí povodním až do dvacetileté vody. Dokončené bude v říjnu 2012.
Povodí Vltavy již v prosinci dokončilo stavbu, která zvýšila kapacitu koryta Vltavy od Nových Ouholic po Veltrusy. Tato stavba stála téměř 40 milionů korun a je součástí Vltavské vodní cesty.

Na pravém břehu Vltavy vyrostou protipovodňové železobetonové zdi a protipovodňová zemní hráz, dohromady se potáhnou v délce 1,3 kilometru. "Jejich účelem je ochránit zastavěnou část města proti účinku dvacetileté povodně," popsal stavby Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

Opatření ale neochrání město a zámek proti stoleté vodě. "Ochrana proti stoleté vodě by byla mnohem nákladnější. Navržené opatření je spočítané tak, že do dvacetileté vody zabrání přívalu vody z řeky do města, zruší její silný proud," vysvětlil místostarosta Čapek.

Větší povodeň se sice do Veltrus rozlije, ale ne proudem.

Hráz pomůže zachránit i zámek s parkem

To, že zábrany konečně ve Veltrusech vyrostou, pomůže další obnově parku a zámku. Památkový ústav, kterému zámek a park patří, tam totiž nemůže bez povodňové ochrany investovat.

"Tam, kde je aktivní povodňová zóna, tam se nesmí případnému proudu nic postavit do cesty. Nesmí se tam vysadit ani strom nebo budovat ploty. Proto všechno budování a opravy stojí," doplnil Čapek.

Národní památkový ústav už před časem získal na obnovu parku 232 milionů korun od ministerstva kultury. Park se má proměnit v modelový vzor kulturní krajiny, který bude sloužit jako výukové centrum.

Zámek od roku 2002 stále nezačal naplno provádět turisty, i když jeho správci postupně otevřeli části parku a pouští turisty i dovnitř. Bezprostředně po povodních navíc nebylo jisté, jestli zámek vůbec zůstane stát. "První dva roky jsme jen prováděli průzkumy a zajišťovali statiku v extrémně vlhkém podloží," uvedl před časem kastelán Pavel Ecler.

Zámek vyžadoval výraznou rekonstrukci už před povodněmi. Její nejnáročnější část, výměna stropních trámů, proběhla letos. Otevřít veřejnosti by se podle správy zámku Veltrusy mohl v roce 2014.

Autor:Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

VIDEO: Opilému muži koukaly z kanálu jen nohy, vytáhli ho strážníci

Mladík uvízl zaseknutý v kanálu

Pražští strážníci vyjížděli v noci na čtvrtek k opilému mladému muži, který uvázl v kanále v Templové ulici v Praze 1....

Opravu chátrajících domů podporují radnice půjčkami, ne všude se daří

Kutná Hora z věže Jezuitské koleje.

Radnice nabízejí obyvatelům pomoc s opravou fasády či střechy. K mání jsou statisíce korun, ale ne všude se projektu...

VIDEO: Hasiči zkoušeli na vltavské náplavce velkokapacitní čerpadla

Hasiči předváděli na smíchovské náplavce svá čerpadla

Pražští profesionální a dobrovolní hasiči trénovali na smíchovské náplavce práci s velkokapacitními čerpadly. Mají dva...

Najdete na iDNES.cz