Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veltrusy se deset let po ničivé povodni dočkají ochranné hráze

  19:57aktualizováno  19:57
Veltrusy na Mělnicku bude do roka chránit před povodní železobetonová zeď a zemní hráz. Stavby budou hotové téměř deset let po ničivé povodni. Mají ochránit zastavěnou část města proti dvacetileté povodni, při větších záplavách zmírní ničivý proud Vltavy. Ochránit by měly i místní zámek s parkem.
Do Veltrus vtrhla rozvodněná Vltava v srpnu 2002. Ilustrační foto.

Do Veltrus vtrhla rozvodněná Vltava v srpnu 2002. Ilustrační foto. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Právě zámek ve Veltrusech a jeho třísethektarový park čelil v srpnu roku 2002 náporu stoupající hladiny Vltavy. Ta zaplavila park, zničila některé pavilonky a uvěznila zaměstnance v prvním patře zámku. Povodeň narušila statiku budov. V parku, zavaleném nánosy písku a bahna i chemikáliemi z neratovické Spolany, padly téměř dva tisíce vzácných stromů. A voda samozřejmě ničila i město.

Příště už voda s tak ničivou silou do města nepronikne. Slibuje to Povodí Vltavy, které začne v lednu ve Veltrusech stavět hráz a zeď proti povodním.

"Jsme rádi, že už to konečně začne. Dlouho trvalo, než se nám stavby protipovodňových opatření podařilo dosáhnout," poznamenal místostarosta Veltrus Tomáš Čapek.

Náklady na stavbu za 24 milionů zaplatí ministerstvo zemědělství. Stavět bude Povodí, ale projekt dlouho připravovalo právě město.

Stavby proti vodě ve Veltrusech

Budované ochranné zdi budou chránit obyvatele Veltrus ve dvou úsecích o celkové délce 492 metrů, stěny budou vysoké až 1,8 metru. Dalším ochranným prvkem je zemní hráz, která dosáhne délky 337 metrů a vysoká bude 1,3 metru. Opatření zamezí povodním až do dvacetileté vody. Dokončené bude v říjnu 2012.
Povodí Vltavy již v prosinci dokončilo stavbu, která zvýšila kapacitu koryta Vltavy od Nových Ouholic po Veltrusy. Tato stavba stála téměř 40 milionů korun a je součástí Vltavské vodní cesty.

Na pravém břehu Vltavy vyrostou protipovodňové železobetonové zdi a protipovodňová zemní hráz, dohromady se potáhnou v délce 1,3 kilometru. "Jejich účelem je ochránit zastavěnou část města proti účinku dvacetileté povodně," popsal stavby Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

Opatření ale neochrání město a zámek proti stoleté vodě. "Ochrana proti stoleté vodě by byla mnohem nákladnější. Navržené opatření je spočítané tak, že do dvacetileté vody zabrání přívalu vody z řeky do města, zruší její silný proud," vysvětlil místostarosta Čapek.

Větší povodeň se sice do Veltrus rozlije, ale ne proudem.

Hráz pomůže zachránit i zámek s parkem

To, že zábrany konečně ve Veltrusech vyrostou, pomůže další obnově parku a zámku. Památkový ústav, kterému zámek a park patří, tam totiž nemůže bez povodňové ochrany investovat.

"Tam, kde je aktivní povodňová zóna, tam se nesmí případnému proudu nic postavit do cesty. Nesmí se tam vysadit ani strom nebo budovat ploty. Proto všechno budování a opravy stojí," doplnil Čapek.

Národní památkový ústav už před časem získal na obnovu parku 232 milionů korun od ministerstva kultury. Park se má proměnit v modelový vzor kulturní krajiny, který bude sloužit jako výukové centrum.

Zámek od roku 2002 stále nezačal naplno provádět turisty, i když jeho správci postupně otevřeli části parku a pouští turisty i dovnitř. Bezprostředně po povodních navíc nebylo jisté, jestli zámek vůbec zůstane stát. "První dva roky jsme jen prováděli průzkumy a zajišťovali statiku v extrémně vlhkém podloží," uvedl před časem kastelán Pavel Ecler.

Zámek vyžadoval výraznou rekonstrukci už před povodněmi. Její nejnáročnější část, výměna stropních trámů, proběhla letos. Otevřít veřejnosti by se podle správy zámku Veltrusy mohl v roce 2014.

Autor:Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Co udělá Sparta v zimě? Spíš bude řešit kádr než změny kolem kouče

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Ještě dva zápasy, pak zásadní rozhodnutí. Fotbalová Sparta musí už brzy rozseknout, jak dál. Z dění v posledních...

Maccabi - Slavia 0:2, výhra z venku po deseti letech, rozhodl Hušbauer

ČERVENOBÍLÁ OSLAVA. Slávisté objímají Josefa Hušbauera, který právě vstřelil...

Po více než deseti letech a po dlouhých dvaceti zápasech vyhrála Slavia v evropských pohárech na hřišti soupeře. V...Další z rubriky

Reorganizační plány Poldi nefungují, zaměstnanci jsou doma bez výplat

Opuštěné provozy donedávna lákaly zloděje kovů, jenže teď už není moc co krást.

Kladenská huť Poldi je jen krůček od vyhlášení konkurzu. Společnosti se stále nedaří plnit plány reorganizace, kterou...

Muž se dobýval k expřítelkyni, dveře polil benzinem a chtěl je zapálit

Při domovní prohlídce policisté zabavili zapalovače i pevné podpalovače.

Pražské policisty přivolala na pomoc žena, které se dobýval do bytu její bývalý přítel a vyhrožoval, že jí zapálí...

V Praze slaví staletá dvojčata, sestry spolu zažily obě světové války

V Praze 12 oslaví narozeniny staletá dvojčata (24.11.2017)

Na konci listopadu oslaví neuvěřitelné sté narozeniny dvojčata paní Antonie a paní Aloisie z Prahy 12. Obě dámy žily a...Najdete na iDNES.cz