V ulicích Prahy je stovka defibrilátorů, laici je ale nepoužívají

  18:42aktualizováno  18:42
Automatizovaný externí defibrilátor mají ve výbavě všechny sanitky pražské záchranky, objevují se ale i na veřejných místech. Jsou například na vrátnicích firem, ve školách, nákupních centrech nebo úřadech. Podle záchranářů jsou lepším řešením mobilní defibrilátory.

Sloupek s defibrilátorem na Václavském náměstí. (14.8.2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když někomu selže krevní oběh a zkolabuje na ulici nebo třeba v práci, může mu pomoci automatizovaný externí defibrilátor (AED). Kromě sanitek je mají ve výbavě některé vozy městské i státní policie či hasiči dopravního podniku. Veřejně přístupných je okolo stovky. 

Oproti nedaleké Vídni má ale Praha pořád co dohánět. Tam je veřejně k dispozici 219 defibrilátorů a dalších tisíc mají soukromníci a instituce.

„Zástav oběhu je v Praze zhruba šest set za rok. Zhruba třetina je takových, kde je potřeba defibrilátor,“ říká mluvčí a primář Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Ondřej Franěk. 

V srpnu se záchranáři setkali s 26 případy, kdy museli použít defibrilátor. Minulý měsíc jich bylo 47 a třeba v květnu 49. V lednu ale bylo číslo podstatně vyšší, vyšplhalo se na 72 případů.

„Listopad, prosinec, leden a únor jsou nevytíženější měsíce. Tomu odpovídá i toto číslo,“ vysvětluje Franěk a dodává, že současné vysoké teploty nemají na zástavy oběhu větší vliv. V létě se objevuje méně případů, rizikovější je zimní období spojené s Vánocemi, Silvestrem a špatným počasím.

Pomáhají i policisté a strážníci

V naprosté většině použili defibrilátor záchranáři. Dvanáctkrát se ho ujali vyškolení policisté nebo strážníci. Pouze v jednom případě laik.

„Jsou to všechny pokusy o resuscitaci. Bohužel polovina z nich nedopadne dobře už na místě, z druhé poloviny polovička pacientů umře v nemocnici,“ říká Franěk. Život se tedy podaří zachránit přibližně čtvrtině pacientů.

Kde jsou defibrilátory

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) dodává kontrolovaný elektrický výboj, který může obnovit normální srdeční rytmus. Přístroje jsou například zde: 

  • Kampus České zemědělské univerzity v Suchdole. 
  • Radnice první, páté, sedmé či třinácté městské části. 
  • Zimní stadion HC Hvězda na Praze 6, ICE ARENA Letňany, plavecký stadion v Podolí, sportovní hala Folimanka v Praze 2 či stadion HC Slavia Praha v Edenu. 
  • Centrála Microsoft v Praze 4, kanceláře firmy Vodafone v Praze 5, RWE Transgas v Malešicích, ČEPS na Bohdalci. 
  • Obchodní centra v Chodově, Letňanech, na Zličíně, Galerie Harfa, centrum Nový Smíchov, IKEA na Černém Mostě i na Zličíně. 
  • Letiště Václava Havla Praha.  

Úplný přehled zde: zachrankaapp

Podle záchranářů mají největší smysl mobilní defibrilátory, tedy ty, které mají policisté či záchranka v autech.

„Stane se pouze občas, že zrovna u stabilního defibrilátoru dojde k zástavě oběhu. Spíše ho potřebujete o kilometr nebo pět set metrů vedle, to už je velmi daleko,“ přibližuje Franěk. Při zástavě rozhoduje rychlost pomoci.

Stejně postupují i státní policisté. „Prvosledové hlídky v Praze jsou vybaveny defibrilátory,“ říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Tyto hlídky jezdí k tísňovým voláním na linku 158 a k nejzávažnějším případům. 

„Denně jich je několik v ulicích. Operátor podle GPS vidí, kde se pohybují. Dokáže vyslat nejbližší prvosledovou hlídku tak rychle, aby se pomoc dotyčnému dostala třeba ještě před příjezdem záchranné služby,“ říká Zoulová.

Záchranáři razí přístup First Responders (anglické označení pro ty, kteří se jako první dostaví na místo a poskytnou pomoc). „Pokud existuje možnost rychlejšího dojezdu městské policie, je k pacientovi s náhlou zástavou oběhu vyslána společně s posádkami záchranářů v sanitních vozech,“ říká mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Uliční defibrilátor je i v Praze, v horní polovině Václavského náměstí. Společně s vyvíječem vzduchu, podobným přístroji v letadlech. Ten ale záchranáři kritizují.

„Nemá to praktický význam pro resuscitaci a může to mít potenciální rizika. Ze zdravotnického hlediska je to jednoznačně podvod,“ říká k vyvíječi Franěk.

Podobně to funguje i ve Vídni. „Každé policejní i hasičské auto ve Vídni je vybaveno defibrilátory,“ říká Martin Landa ze Zahraniční kanceláře města Vídně. „Přístroje naleznete ve všech úředních budovách, domovech pro seniory i klubech seniorů, další aktuálně umísťuje vídeňský magistrát do ulic i na městské tržnice,“ dodává.

Reakci firmy Ankaba, která zařízení na Václavské náměstí dodala, se MF DNES nepodařilo zjistit. Firma nereagovala na telefonáty ani SMS. Zařízení si od ní objednal honorární konzulát Belize, který záměr obhajuje se slovy, že chtěl pomoci veřejnosti.

Autor:

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

SLEPÁ MAPA: Od Aše po Užhorod. Najděte města v Československu

Ilustrační snímek

Prověřte si své znalosti zeměpisu na slepé mapě prvorepublikového Československa, jehož součástí byla i Podkarpatská...

Další z rubriky

Most u Národního divadla prochází zátěžovou zkouškou, tramvaje jezdí oklikou

Most Legií čeká rekonstrukce. Dělníci zahájili jeho průzkum

Kvůli další části diagnostického průzkumu je od dnešního rána do příštího pondělí uzavřený most Legií v centru Prahy....

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Na Palmovce tramvaj srazila chodce. Ve vážném stavu skončil v nemocnici

Na Smíchově srazila tramvaj chodkyni. (8.11.2018)

V sobotu odpoledne srazila tramvaj chodce v Zenklově ulici na Palmovce. Muže ve vážném stavu převezli záchranáři do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz