Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za loupežnou vraždu zlatnice půjde barmanka na 17 a půl roku do vězení

  13:54aktualizováno  13:54
Za loupežnou vraždu zlatnice v Malešicích, spáchanou v létě před dvěma lety, poslal senát Městského soudu v Praze Martinu Moláčkovou na 17 a půl roku do věznice s nejpřísnějším režimem. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Martina Moláčková před Městským soudem v Praze. Za vraždu zlatnice si odsedí 17 a půl let (16.3.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

Moláčková se ke své známé Ludmile B. podle spisu vypravila loni 18. července. Proto, aby ji ukázala fotky své dcery a nechala si prodloužit řetízek.

„S řadou argumentů státní zástupkyně se můžeme ztotožnit. Soud má za plně prokázané, že Martina Moláčková navštívila v inkriminovaný den byt oběti,“ zdůvodnila mimo jiné obsáhlý rozsudek předsedkyně senátu Hana Hrnčířová.

Státní zástupkyně ve svém závěrečném návrhu zdůraznila, že nemá pochyby o vině Martiny Moláčkové v kauze vraždy zlatnice. „Je jasné, že oběť vpustila do bytu někoho, koho znala. Mechanismus útoku svědčí o snaze usmrtit,“ konstatovala mimo jiné žalobkyně Taťána Zmatlíková.

Podle ní proti Moláčkové sice svědčí nepřímé důkazy, jejich řetězec je však ucelený a zcela logický. Jedná se například o výpovědi svědků, soudních znalců či stopy, zajištěné na místě činu. Kriminalističtí technici zde například sejmuli pachovou stopu Moláčkové z nalezených nůžek. Policisté v bytě oběti nalezli i řetízek obžalované.

„Je zvyklá lhát, manipulovat s výpověďmi,“ uvedli na adresu obžalované psychologové a psychiatři. Podle soudního lékaře Jiřího Hladíka způsob vraždy zlatnice odpovídá tomu, jak zabíjejí ženy. „Vychází to z mnohaletých zkušeností,“ vypověděl Hladík.

Podle žalobkyně svědčí proti Moláčkové i její životní peripetie. Hlavně její dluhy, záliba v hracích automatech a užívání pervitinu. „Brala drogy. Pod jejich vlivem vezla i svou malou dceru autem,“ zdůraznila mimo jiné státní zástupkyně.

Žalobkyně proto navrhla pro Moláčkovou trest na spodní hranici příslušné sazby. Ta činí v případě loupežné vraždy, spáchané zvlášť trýznivým způsobem 15 až 20 let. „Byl tam jasný úmysl zabít. Obžalovaná jednala chladnokrevně,“ zdůraznila Zmatlíková.

Obvinění je prý konstrukce policie

Naopak obhajoba obvinění považovala za konstrukci policejních vyšetřovatelů. „Policie vedla vyšetřování jen jedním směrem. A to proti mé klientce,“ zdůraznil advokát Petr Kšáda. Ten si na postup kriminalistů důrazně stěžoval i ve své závěrečné řeči.

Obhajoba nechala zpracovat i vlastní psychologický posudek na Moláčkovou. Ten v zásadě vyvrací závěry expertů, povolaných žalobou. Příznivější posudek se shoduje třeba v tom, že obžalovaná brala drogy. „Aplikovala si je však méně škodlivým způsobem,“ uvádí tato expertíza.

Advokát proto vzhledem k problematické důkazní situaci navrhl, aby jeho klientka byla zproštěna viny. A to na základě právní zásady, která říká, že pokud jsou pochybnosti o důkazech, pak je třeba je vyhodnotit ve prospěch obviněného.

„Policisté mi při výslechu nadávali, že jsem feťácká děvka, že se postarají, abych dostala 15 let a moje dcera skončila v Klokánku,“ uvedla ve svém posledním slovu Moláčková. Ta vinu na loupežné vraždě od počátku rozhodně popírá.

Zdůraznila to i tento týden, kdy soud v rámci důkazního řízení přehrával několik desítek minut dlouhé video s policejním ohledáním místa vraždy. „To byla hrůza. Jsem opravdu šokovaná, že mne z tohoto činu obvinili,“ řekla žena.

Obžaloba tvrdila, že Martina Moláčková krátce po propuštění z porodnice odpoledne 18. července 2014 v Praze 10 Malešicích navštívila svou známou, zlatnici Ludmilu B. Prý, aby jí ukázala šestidenní dceru. Kojence tehdy nechala ve svém bydlišti bez dozoru.

Pak ji však podle obvinění napadla. Svou oběť udeřila do hlavy a vložila jí do úst dva roubíky, přes hlavu přitáhla igelitový sáček, který jistila utažená a zastřižená kravata. Další rány nalezli lékaři na rukou napadené. Podle obžaloby se motivem Moláčkové měla být snaha zmocnit se několika šperků za 16 tisíc korun.

V době vraždy byla ve vedlejší místnosti bytu Ludmily B. i její stará, těžce nemocná a imobilní matka. Ta se dovolala pomoci až druhý den. Život této ženy se tak podle lékařů ocitl v ohrožení diabetickým kómatem a dalšími komplikacemi.

Drogy, automaty a dluhy

V inkriminované době měla Moláčková, která dlouhá léta pracovala jako barmanka, problémy s velkými dluhy, hrála na automatech a brala pervitin. „Musela bych mít kbelík zlata, abych je dokázala zaplatit,“ připustila při výslechu během hlavního líčení. Různým finančním společnostem dlužila stovky tisíc korun.

Pervitin brala opakovaně i poté, co byla propuštěna z porodnice v létě a na podzim 2014. Drogy brala od svého známého, který jí tak splácel dluh. Muži totiž pomohla, když sáhl na tržbu v podniku, kde pracoval. Moláčková, která neměla hotovost, mu zapůjčila úlomky zlatých šperků.

Moláčkovou detektivové zatkli na podzim 2014. Když ji pak dávali do policejní cely, nevšimli si, že v botách měla skrytou žiletku. Tou se v izolaci pořezala. „Udělala jsem to ze zoufalství, z beznaděje,“ vysvětlila své jednání. Další kus ostrého kovu si donesla i do vazební cely v pankrácké věznici.

Ve vazbě Moláčková strávila takřka rok, soud ji z ní propustil loni na podzim.

Případ Martiny Moláčkové začal projednávat začal projednávat pražský městský soud v srpnu loňského roku:

Autor:Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Záložní nemocnice v Jílovém marně čekala na válku. Teď se snad dočká kupce

Areál záložní nemocnice v Jílovém u Prahy

Lékaři tam nikdy neoperovali, přesto leží na chodbách bývalé nemocnice v Jílovém u Prahy hadičky ke kapačkám a další...

Praha chce ovládnout Pražské služby, od AVE CZ koupí zbytek akcií

Pražské služby - ilustrační snímek.

Praha prodá podíl zhruba 24 procent v Pražské teplárenská firmě AVE CZ, od které zároveň odkoupí 19,3 procenta...

Za vyražené zuby muže v metru dostali bratři podmínky. Opilce napomenul

Násilníci brutálně napadli muže ve stanici metra.

Dva bratři, čtyřiadvacetiletý Miloslav a dvaadvacetiletý Jaroslav Smetanovi, kteří začátkem června napadli ve stanici...Najdete na iDNES.cz