Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Vězni u linky třídí papír, debatovat mohou o počtu krys

  12:01aktualizováno  12:01
Ve vysočanské třídičce odpadu už pracuje deset vězňů. Během směny vytřídí každý z nich necelé dvě tuny papíru, celkově se takto za den zpracuje kolem šedesáti tun odpadu. Čas si vězni u třídící linky krátí například počítáním krys, komunikovat s ostatními zaměstnanci mohou totiž jen o práci.

K třídící lince papíru v areálu Pražských služeb v Praze 9 přijíždí popelářské auto. Před velkou halou vyloží papír ze stovek pražských domácností nebo kanceláří. Ten se shromažďuje na velké hromadě dosahující ke stropu haly, odkud ho zaměstnanci přesouvají na pohyblivý pás.

V tu chvíli se odpadu začínají věnovat pracovníci v zelených vestách. Jejich úkolem je papír roztřídit. Nejde však o obyčejné zaměstnance, ale o vězně z pankrácké a ruzyňské věznice.

Ti na lince ve Vysočanech, kde se třídí veškerý papírový odpad z východní poloviny Prahy, pracují už od letošního února. Za práci dostávají odměnu 4 500 korun, ze které ale musí platit například náklady na výkon trestu nebo případné dluhy.

Fotogalerie

Takzvanému dotřiďování je určena speciální kabina umístěná několik metrů nad zemí. Pod ní jsou jednotlivé kóje, do nichž vězni vhazují papír podle předem určeného vzorce.

„Odběratelům nabízíme směsi papírového odpadu, ve kterých je zastoupen v určitém poměru papír lepenkový a bílý,“ vysvětluje vedoucí provozu Michal Šimlinger.

Všechno, co vězni vytřídí jako žádoucí papírový odpad, putuje dalším pásem do lisu, který z papíru vytvoří kompaktní balíky. Jeden balík váží mezi 400 a 600 kilogramy. Nákladní auta je pak odvážejí přímo k odběratelům, třeba do papíren. Nepapírový materiál padá na speciální hromadu, ze které se na konci směny odváží do spalovny.

Za čtyřiadvacet hodin provozu se v třídičce takto zpracuje kolem šedesáti tun odpadu. Jelikož se za tu dobu vystřídají v hale tři směny, připadá na jednu směnu přibližně dvacet tun papíru.

„Při počtu dvanácti lidí v jedné směně tak jeden vězeň vytřídí necelé dvě tuny,“ říká Šimlinger.

Mezi haldami novin, časopisů, reklamních letáků a nejrůznějších papírových útržků se ale najdou i cenné úlovky.

„Často nacházíme například doklady nebo i celé peněženky. Veškeré podobné nálezy předáváme policii,“ popisuje Šimlinger, zatímco vězni u třídící linky diskutují o počtu krys, které po třídící lince za den proběhnou.

Je ale otázkou, zda by mohli podobné téma probírat s běžnými zaměstnanci Pražských služeb. Ti se totiž s vězni mohou bavit výhradně o pracovních záležitostech. „Odsouzení nemohou používat ani žádná komunikační zařízení,“ upřesňuje pravidla ředitel věznice Pankrác Petr Suk. Přímý dohled ale věznice nezajišťuje. Protože se jedná o pracoviště s volným pohybem, dohlíží na vězně vedoucí směny.

Vězni v práci? Nejčastěji uklízejí

Pankrácká věznice, která je momentálně téměř zaplněná, má kapacitu 1 202 míst.

„Z pěti set odsouzených, kteří jsou způsobilí k zaměstnání, jich pracuje zhruba polovina,“ uvádí ředitel věznice Suk. Ne každý odsouzený totiž projde výběrem.

„Zajímají nás hlavně vlastnosti odsouzeného, délka a průběh jeho trestu a typ činnosti, za kterou byl trestán,“ přibližuje Suk kritéria, podle kterých pankrácká věznice vybírá vězně vhodné k zaměstnání.

O práci podle ředitele věznice odsouzení zájem mají. Může jim totiž pomoci v novém životním startu po uplynutí trestu.

„Pokud by se k nám po výkonu trestu někdo ze současných pracovníků hlásil, tak má dveře otevřené,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Radim Mana. I proto je v plánu další rozšíření počtu vězňů zaměstnaných v třídičce odpadu. Ve hře je i možnost jejich nasazení na noční směnu. Ta je ovšem pro věznici organizačně problematičtější.

Vedle deseti vězňů, kteří pracují v třídičce v Praze 9, zaměstnávají Pražské služby ještě čtrnáct dalších, kteří třídí odpad v Chrášťanech u Prahy. Třídicí linka ale není jediným místem, kde odsouzení pracují.

„Vězně zaměstnává například Generální ředitelství Vězeňské služby, ministerstvo spravedlnosti nebo nejrůznější soudy. Většinou se jedná o úklidové a údržbové práce. Jsou to všechno lidé, kteří si odpykávají lehčí tresty,“ říká mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Lidé běželi po střechách a báli se i do výtahu, líčí požár hotelu sousedka

Paní Jarmila zachránila život několika turistům. Nechala je přelézt na svoji...

Před požárem hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici utekla skupinka turistů po střechách sousedních domů....

O brdský hrad Valdek má zájem nedaleká obec, chce ho zpřístupnit lidem

Vojenský újezd Brdy - hrad Valdek

O brdský hrad má zájem blízká obec Chaloupky. Namísto dosavadního zákazu vstupu by mohla být informační tabule s textem...

Při honu na Kutnohorsku někdo postřelil myslivce. Ten na místě zemřel

Myslivecká puška

V sobotu odpoledne vyjížděli policisté k tragické události na Kutnohorsku. Při honu zde byl postřelen...

Najdete na iDNES.cz