Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volných pracovních míst v Praze přibývá. Zájemci o ně ale často nestojí

  19:30aktualizováno  19:30
Počet volných pracovních pozic v Praze výrazně vzrostl, firmy nabízejí nové zaměstnance. Přání uchazečů se však neshodují s požadavky zaměstnavatelů, často totiž volné místo není v oboru, ve kterém by si přáli pracovat.
Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém...

Z evropských peněz se vytvořilo 85 tisíc pracovních míst, nejvíce v Ústeckém kraji – osm tisíc. Více než polovina míst byly veřejně prospěšné práce pro klienty úřadů práce Na to šel příspěvek obcím a neziskovým organizacím, které je zaměstnaly na pomocné práce. Tato místa vznikla jen krátkodobě. Kolik pracovních míst kvůli dotované konkurenci zaniklo, nikdo nespočítal. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Metropole zažívá rekordní růst počtu volných pracovních míst. Těch je podle posledních čísel úřadu práce zhruba jedenáct a půl tisíce, tedy o devadesát procent více než loni touto dobou. Větší zájem o zaměstnance hlásí také webové portály, na kterých firmy hledají nové zaměstnance.

JobDnes.cz hlásí stovky nabídek prací především z oblasti obchodu a administrativy. Více práce je také na konkurenčních portálech. „Na našem kariérním portálu Jobs.cz zaměstnavatelé jen během června pro Prahu otevřeli přes třináct tisíc pozic, což je o 33 procent více než v červnu 2014,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.

Současně s širší nabídkou pracovních pozic na území hlavního města nadále ubývá nezaměstnaných.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje hlavně zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. Zaměstnavatelé nám hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví,“ říká zastupující ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Přestože je počet volných míst nejvyšší od roku 2008, řada Pražanů je stále nezaměstnaná. A to prý kvůli tomu, že uchazeči mají obecně jinou představu o své budoucí pracovní pozici než společnosti, které ji nabízejí.

Nejoblíbenější na úřadu práce je povolání číšníka či řidiče

„Firmy nyní nejvíce stojí o stavební dělníky, uklízeče, řidiče kamionů a členy ostrahy. Uchazeči registrovaní na úřadu práce však chtějí nejčastěji pracovat v prodejnách, administrativě, být řidičem osobního auta nebo číšníkem,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V Praze je těžší získat práci u velkých firem. „Každý měsíc se k nám hlásí zhruba tisíc zájemců o práci,“ říká mluvčí stavební společnosti Metrostav František Polák s tím, že firma v současnosti má zhruba tři volné pracovní pozice

Typický uchazeč o práci v Praze

Pohlaví: muž

Průměrný věk: 41 let

Vzdělání: středoškolské s výučním listem

Nezaměstnaný: většinou maximálně tři měsíce

Průměrná měsíčná dávka: 7 583 korun

Nejčastěji se zajímá o práci prodavače

Pramen: Úřad práce

Podobně hovoří i další firmy. „Každým rokem evidujeme přes tisíc zaslaných životopisů,“ říká Evžen Korec, ředitel developerské společnosti Ekospol. Ta nyní hledá zhruba dvě desítky nových lidí.

O práci ve velkých firmách se lidé zajímají především kvůli stabilnějšímu zázemí, vyhlídkám na pracovní růst a vyšší mzdě.

Právě plat hraje, co se týče hledání práce, zásadní roli. V hlavním městě podle personalistů platí pravidlo, že čím vyšší plat uchazeč o práci očekává, tím déle ji hledá.

„Dlouhodobě se velmi těžko hledá práce manažerům top managementu, kteří mají vysoký platový standard a nabídek je v daném oboru logicky málo. Hledání takové vhodné pozice může trvat jeden až dva roky,“ říká Tomáš Bergl z personální agentury Randstad.

Pražanů, kteří jsou nezaměstnaní více než dva roky, přitom není v metropoli málo. Úřad práce jich na konci června registroval 8 480.

Nezaměstnaných ubyly tisíce

Na celou Prahu aktuálně připadá 39 764 nezaměstnaných. To je zhruba o 5,7 tisíce méně než ve stejnou dobu v minulém roce. Je však nutné připomenout, že se jedná pouze o ty lidi, kteří se registrují na úřadu práce.

Jsou i tací, kteří se na úřad bezprostředně poté, co opustí své zaměstnaní, nepřihlásí. Zpravidla jde o lidi s nadprůměrným platem.

Přestože nezaměstnaných meziročně ubývá, zájemců o novou práci nikoliv. Řada lidí s nižším a průměrným platem totiž při svém zaměstnání hledá lepší práci. Především velké firmy se tak podle odborníků na personalistiku soustředí na to, aby si své zaměstnance udržely.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

OBRAZEM: Poslední šance vidět v Troji křehkou krásu něžných orchidejí

Poslední víkend mají návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy na návštěvu...

Poslední víkend mají návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy možnost podívat se na tradiční jarní výstavu orchidejí....

Ženy i muže stříhá za stejné ceny. Žižkovská kadeřnice zaujala i v USA

Majitelka salonu Barberette Klára Váňova strávila v Londýně 15 let. V roce 2012...

Odmalička sledovala práci s nůžkami v kadeřnictví, kde pracovala její matka. Rozhodla se však vydat jinou cestou,...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Najdete na iDNES.cz