VIDEO: Policie na akčním videu radí, jak se bránit při útoku

  • 114
V případě útoku šíleného střelce či jiného teroristického činu by se měl člověk řídit podle strategie “Utíkej, schovej se, bojuj“. Doporučuje to pražská policie pomocí instruktážního videa. Podobný návod převzali také policisté ostatních evropských zemí.

Videospot navazuje na vzdělávací semináře na školách, který byl určený především pedagogům. Po událostech ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014, nebo po útoku ozbrojeného muže v Uherském Brodě se policie rozhodla zaměřit na celou veřejnost.

„Policejní složky jsou v případě podobného útoku na místě do několika minut, ale to je doba, kdy jsou lidé odkázáni sami na sebe. Instruktážní video seznámí veřejnost, jak v těchto situacích reagovat,“ řekl o projektu jeho autor Ladislav Beránek, koordinátor prevence Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Video na akčních záběrech postupně vysvětluje, že při střetu s ozbrojeným útočníkem je první volbou utéci z místa a varování ostatních. Pokud útěk nepřipadá v úvahu, měl by člověk vyhledat bezpečný úkryt, zabarikádovat se a přepnout mobil do tichého režimu.

Až úplně posledním řešením je konfrontace a boj s útočníkem, respektive jeho odzbrojení. Nejlépe pomocí improvizované zbraně.

V podobných situacích může u člověka dojít k tzv. zamrznutí, při kterém není schopen pohybu a veškeré rady jsou v takovém případě k ničemu. Podle policie před zamrznutím výrazně pomáhá právě informovanost.

„Člověku, který už nějakou znalost o této problematice má, hrozí zamrznutí podstatně méně, než člověku, který o takové situaci vůbec nepřemýšlel,“ dodává spoluautor videa Ondřej Penc.

Instruktážní video je pro veřejnost dostupné na webu města, nebo v budoucnosti na youtube kanálu policie.

Inspirace v zahraničí

Pražští policisté se při vypracování videonávodu inspirovali v Americe, kde před pěti lety město Houston v americkém Texasu vyrobilo instruktáž pro případ útoku šíleného střelce.

Podobnou strategii převzalo několik evropských států, ale s pozměněným třetím krokem. Namísto útoku na střelce v americké verzi doporučují policisté ve Francii, nebo Anglii zavolat policii. Podle odborníků tato strategie několika lidem zachránila život (více o návodu na přežití zde).

Tímto způsobem se však nelze ubránit v každé situaci. Například když útočník najede autem do lidí, jako se to stalo na začátku června v Londýně na mostě London Bridge, nebo v červenci minulého roku v Nice.