VIDEO: Ochoz Staroměstské radnice je opět přístupný turistům

  18:54aktualizováno  18:54
Po několikaměsíční rekonstrukci se znovu otevřel ochoz věže pražské Staroměstské radnice. Ten spadal do první etapy rekonstrukce, která započala letos v dubnu.

Celá rekonstrukce je rozvržena do třech etap, aby se chod radnice omezil co nejméně. 

„Ode dneška mají návštěvníci opět možnost vychutnat si překrásný pohled z věže. Po druhé světové válce byla zřejmá potřeba rychlé rekonstrukce, přičemž dosavadní stav nebyl dle našich představ dostačující. Nyní však dochází k nápravě a v první etapě je právě věž navrácena do předválečného a historicky věrného stavu,“ řekl radní hlavního města Jan Wolf.

Právě první etapa prací řešila ochoz a krovy věže. Na ochozu se zajistila narušená statika kamenů, nejviditelnější změnou jsou ale nové mříže. Ty přibyly ve všech oknech ochozu a odstranilo se původní zábradlí. To má zabránit sebevrahům ve skoku, nebo je alespoň zpomalit a prodloužit tak šanci na jejich záchranu.

„Ochoz má také nové osvětlení a omítky. Úpravy se dočkali i podlahy a odvodnění ochozu. Krov nad ochozem, do kterého zatékalo, je po částečné rekonstrukci a střecha je opatřena novou břidlicovou krytinou,“ vyjmenoval mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že jsou vyleštěny i původní zvony a nově pozlacené makovice a hvězdy.

Kromě věže jsou zrekonstruovány toalety ve spodní části radnice. Ty jsou architektonicky laděné do reprezentativních prostor Staroměstské radnice, architekti zde zvolili tři prvky.

„Kamennou mozaiku ve vstupu od Mikoláše Alše, skleněnou plastiku od dvojice Libenský - Brychtová a pro radnici typické detaily z mosazi,“ vyjmenoval Hofman.

Na první etapu naváže další část rekonstrukce, konkrétně orloje. Ten se v lednu rozebere. „Stroj dostane jiný pohon a opraví se nevhodné poválečné sváry na ozubených kolech,“ sdělil mluvčí magistrátu.

Práce na věži a orloji můžete sledovat i v přímém přenosu

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Rekonstrukce Staroměstské radnice má být hotová do podzimu roku 2018 a měla by se stát jedním ze symbolů oslav 100. výroční vzniku samostatného československého státu.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Bubny připomněly transporty Židů a zahájily výstavu Fotbal ve století faulů

Nádraží Praha - Bubny.

Akce Bubnování pro Bubny, která se konala v úterý na tamním nádraží, připomněla, že uplynulo 77 let od doby, kdy z...

Cyklistka v Nymburce vjela do cesty popelářům, je vážně zraněná

Ilustrační snímek

Pro padesátiletou cyklistku, kterou ve středu ráno srazilo popelářské auto v Nymburce, musel letět záchranářský...

Najdete na iDNES.cz