VIDEO: Podívejte se, jak dozorčí řídí provoz stanice pražského metra

  • 8
Cestující v pražském metru mají často pocit, že dozorčí ve stanicích jen sedí v "kukani" a pozorují záběry kamer. Tato představa obvykle vzniká ve chvíli, kdy se v metru něco stane. Kupříkladu jako v srpnu na Palmovce. Muž se zastal cestujících, které se snažily obrat tři kapsářky. Neznámý hromotluk ho za to zmlátil.

Jakmile se stane v prostoru metra podobný incident, je povinností dozorčího okamžitě zavolat policii. Na peron, aby od sebe rváče odtrhával, běhat nemůže. "Mezi dispečery máme také mladé ženy, které váží pětačtyřicet kilo. Nemůžeme po nich chtít, aby šly dostávat od sebe dospělé muže, kteří se perou," říká šéf dozorčích na trase C Jaroslav Voska.

Právě bezpečnost je jedna z věcí, o kterou se musí dozorce při své dvanáctihodinové směně starat. Pomocí kamer sleduje eskalátory, nástupiště i výtahy, kterými jezdí vozíčkáři a maminky s kočárky. Jakmile se něco stane, musí hned jednat.

Co je v "kukani" dozorce

Signalizace eskalátorů a výtahu
Dozorci tu svítí diody a ví, které eskalátory jsou zapnuty a kterým jezdí směrem.

Kvadrátor
Typ monitoru, na kterém si může přepínat počet záběrů z kamer. Může mít jeden, ale i čtyři kamery naráz na jednom monitoru.

Monitory
Na nich má záběry z kamer, které nepřepíná ani nemění úhel záběru.

Ovladače osvětlení
Dispečer nejen rozsvěcí ve stanici, ale po skončení provozu i v tunelech.

Počítadlo cestujících
Na panelu má počítadlo, které ukazuje, kolik lidí nastoupilo a kolik vystoupilo. Čidla sčítačů jsou ve sloupcích u označovačů jízdenek.

Bezpečnostní panel
Tlačítky na něm může zastavit například vlak nebo eskalátory.

"EPS"
Součástí vybavení je i "bedýnka" elektrické požární signalizace.

K tomu má v "kukani" bezpečnostní panel, který je součástí takzvaného panelu přepravního manipulanta. "Jakmile tedy vidí, že někdo upadl na eskalátorech, okamžitě je vypne. Stejně postupuje při pádu člověka do kolejiště, má tady tlačítko, kterým vlak zastaví," popisuje Voska.

Dozorce také zodpovídá za to, že jakmile k podobné události dojde, musí lidem nejen poradit, jak mají dál cestovat, ale také třeba zajistit, aby ve stanici nikdo nezůstal a byla volná. Pokud by zůstal vlak v tunelu a musel by být dotlačen do stanice, dispečer musí zajistit místo, kde cestující bezpečně vystoupí.

"Pokud třeba začne hořet, musím ihned zavolat hasiče a pokud to jde, tak tam musím jít a začít hasit," říká dozorce Lukáš Beck, který slouží ve stanici Pankrác. Samozřejmostí je, že zvládá první pomoc, kterou použije do příjezdu sanitky.

Dispečer slouží 12 hodin denně

Občas se ale může stát, že dozorce o mimořádné události neví. Když ji nezabírají kamery a cestující mu o ní neřeknou. "Například na Pankráci máme ještě černobílé monitory. Pokud někdo v černém oblečení spadne do kolejiště na spodním okraji záběru, nevidím ho. Obraz je v tomto místě černý, dotyčný je pak pro mě neviditelný," vysvětluje Lukáš Beck.

Dvakrát denně potom dozorce musí obejít celou stanici a vše zkontrolovat. V průběhu těchto dvou okamžiků nemá možnost sledovat například záběry z kamery ve výtahu. Kdyby se tam něco stalo, zjistí to až později.

Dozorčí stanice Pankrác Lukáš Beck.

Náplní práce dozorce je ale nejen dohled na bezpečnost provozu. Stará se i o to, aby vše fungovalo, jak má.

"Zodpovídá za to, že bude stanice ráno připravená a vše bude v pořádku. Zároveň musí dohlédnout na to, aby zaměstnanci v noci dělali to, co mají, a ve chvíli, kdy to mají dělat," popisuje Voska.

Dozorci si musí při přebírání směny říct úplně vše

Dozorci musí být ve stanici dvacet čtyři hodin. V noci je třeba, aby stanici nejen zamkli a zastavili eskalátory, ale musí vypnout i proud v kolejnici a dohlédnout na to, zda do kolejiště vstupuje jen ten, kdo tam pracuje.

Počet pádů do kolejiště

2004 - 92 nehod
2005 - 75 nehod
2006 - 111 nehod
2007 - 113 nehod
2008 - 117 nehod
2009 - 110 nehod
2010 - 108 nehod

"Máme knihu, do které při předávce vše zapisujeme. A to i takové informace, že přes den někomu něco spadlo do kolejiště blízko kolejí nebo napájení a my se tam pro to nedostaneme speciálními kleštěmi, tak aby byl předmět uklizen v noci, kdy je proud vypnutý," popisuje Beck.

Čtyřikrát ročně pak musí dozorčí chodit na přezkoušení, kde si obnovuje znalosti a seznamuje se s novinkami. Absolvuje také školení z psychologie, aby věděl, jak má se správně zachovat v tom kterém případě, když jedná s lidmi.

Kromě dramatických chvilek ale zažívají občas i ty komické. Ve stanici Pankrác například před lety skočil do kolejiště pes a vydal se tunelem na Budějovickou. Tam už na něj čekal dispečer. Pes kolem něj ale proběhl, skočil do druhého kolejiště a běžel zpátky na Pankrác. "Tady se jej dispečerovi z Pankráce podařilo chytit," dodává s úsměvem Voska.