VIDEO: Tanec v dešti. Tak soutěží regulovčíci

  • 14
Pražští policisté se už potřinácté pustili do klání o nejlepšího dirigenta provozu. Nejprve absolvovali test z teoretických znalostí. Pak následovala praktická část. Na dvou rušných křižovatkách v Praze 10 řídili dopravu za plného provozu a v dešti.

Soutěže se zúčastnila dvacítka dopravních policistů. Jako nejlepšího vyhodnotila komise devětadvacetiletého Jaroslava Kluse z krajského dopravního inspektorátu.

"Pro praktickou část - řízení provozu - byly vybrány dvě křižovatky, jedna jednodušší a druhá složitější, kde musí regulovčík řídit i chodce a vozy MHD," řekl iDNES.cz vedoucí oddělení řízení dopravy na krajském ředitelství policie a čtyřnásobný vítěz této soutěže Miroslav Boušek.

Právě s chodci bývá podle jeho slov často problém. "Přecházejí si, jak se jim zachce, a nerespektují pokyny policisty," dodal Boušek. Je to prý nejspíš proto, že pokyny policistů při řízení provozu neznají.

"Chodci přitom přechází jedním směrem za zády policisty, opačným směrem před ním. Pokud k nim regulovčík stojí čelem, je to signál, že mají volno auta," vysvětlil.

Výkony policistů hodnotila komise složená z dopravních policistů, veteránů policejní služby a pracovníků pražského Dopravního podniku.

Policisté se podle Bouška na soutěž nijak zvlášť nepřipravují. "To je naše každodenní práce, musíme ji ovládat. Jde tedy jen o jakousi formu manuální zručnosti," dodal.

Nejsložitější je podle jeho slov získat si respekt řidičů, je prý důležité být s nimi v očním kontaktu. "Dále je potřeba, aby pokyny policisty byly srozumitelné, aby ho všichni účastníci provozu dobře pochopili. Musí také respektovat to, jak je ta křižovatka tvarovaná, a snažit se, aby ten provoz byl co nejplynulejší," popsal Boušek.

Regulovčíci jsou v Praze využíváni každý den. "Provoz řídí při výlukách, dopravních omezeních či při dopravních nehodách," uvedl Boušek. "Někdy to ten provoz dokáže zrychlit, jindy je nutné ho naopak cíleně zpomalit. Je to individuální."

,