VIDEO: Vánoční strom pro Prahu dorazil v noci na Staroměstské náměstí

  7:16aktualizováno  7:16
Vánoční strom dorazil na Staroměstské náměstí v úterý hodinu po půlnoci. Stejně jako loni byl převezen z překladiště na okraji Prahy. Dřevorubci ho pokáceli ve středočeské obci Malé Kyšice – Poteplí na Kladensku už v neděli. Noční jízda dvaadvacet metrů vysokého smrku Prahou proběhla bez komplikací.

Vánoční smrk z Poteplí organizátoři trhů na Staroměstském náměstí nechali už při kácení zkrátit z původních devětadvaceti metrů na dvaadvacet, aby vyhovoval všem bezpečnostním požadavkům jak během přepravy, tak i po jeho instalaci v centru města.

Vánoční strom pro Prahu

Smrk ztepilý z Malých Kyšic měřil devětadvacet metrů a rostl sedmdesát let na soukromém pozemku v chatové oblasti Poteplí na samém okraji křivoklátských lesů.

"U chaty, která patří mojí rodině od roku 1939, ho zasadila teta. Strom nám bude chybět, jeho kořeny už ale zasahují i pod chatu a je tak vysoký, že se začínáme bát, aby nám nespadl na střechu. Nechtěli jsme ho dát ale na podpal a líbí se nám myšlenka využití stromu i po trzích," řekla majitelka stromu Hana Hospodářská.

Ze středních Čech ho ještě v neděli americký truck převezl do pražských Stodůlek. Tady čekal až do pondělní půlnoci. Stejně jako před rokem se o přepravu stromu postarala odborná firma Švestka.

"Při cestě na Staroměstské náměstí jsme letos nevyužili pražské tunely, abychom nemuseli smrk tolik svazovat. Poprvé tak jel centrem Prahy, takže byla jeho cesta značně klikatá. Truck zamířil ze Stodůlek přes Anděl a pak dál kolem Tančícího domu," uvedl Martin Švestka z přepravní společnosti.

Strom už se zdobí, stánky jsou na místě

Souprava, která smrk převážela, byla téměř třicet metrů dlouhá a čtyři a půl metru široká. Na výšku dosahovala také více než čtyři a půl metru. Na cestě ji doprovázela čtyři vozidla, která zajišťovala bezpečný průjezd vytyčenou trasou, nápomocna byla i policie.

Na náměstí strom dorazil hodinu po půlnoci, o hodinu později už stál ukotvený. Stejně jako loni je zajištěn pomocí ocelových lan, které jsou napnuty k několikatunovým zátěžím. Ty strom jistí pro případ, že by začalo hodně foukat.

"Už dnes se začne strom zdobit. V tuto chvíli jsou na Staroměstském náměstí už také všechny stánky, které se budou postupně sestavovat tak, aby bylo vše do pátku hotovo a mohli se nastěhovat prodejci," řekla iDNES.cz mluvčí trhů Hana Tieze z pořádající společnosti Taiko.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí začnou letos tradičně o prvním adventním víkendu. Vánoční strom z Malých Kyšic se slavnostně rozzáří v sobotu 26. listopadu ve čtvrt na šest. Trhy na Staroměstském náměstí potrvají do 1. ledna 2012. Na Václavském náměstí pak o týden déle.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

V Braníku hořelo auto, někdo na něj napsal název přepravní služby Uber

V pražském Braníku hořelo auto s nasprejovaným názvem Uber. (19.10.2018)

K požáru automobilu v pražském Braníku vyjížděli brzy ráno hasiči. Podle policie vozidlo s nasprejovaným nápisem Uber...

Najdete na iDNES.cz