Města získala páky na boj proti hazardu. Ilustrační snímek

Města získala páky na boj proti hazardu. Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Videoterminály mohou z Prahy zmizet hned. Ve středních Čechách vyčkají

  • 3
Obyvatelé pražských městských částí, které vyhlásily nulovou toleranci hazardu na svém území, se už možná brzy dočkají naplnění této mise. Díky rozhodnutí Ústavního soud teď města dostala nástroj, jak herny ještě víc potlačit. Praha to vítá, středočeská města chtějí rozhodnutí nejprve nastudovat.

Podle rozhodnutí Ústavního soudu mohou města s okamžitou platností zakázat na svém území provozování takzvaných videoloterijních terminálů. Soud totiž vyškrtl z loterijního zákona ustanovení umožňující provoz výherních terminálů povolených ministerstvem financí až do konce roku 2014 (více se dočtete zde).

"Rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně vítám,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Od běžných herních přístrojů se videoterminály liší tím, že jsou připojené přes internet k centrálnímu serveru. Ten generuje náhodná čísla a řídí průběh hry. Podle odborníků jsou však minimálně stejně problematické jako hrací automaty.

Pražské městské části dosud mohly pouze regulovat počet míst, kde se provozovaly klasické herní automaty, kterým vydávaly povolení samy. Videoloterijní terminály povolovalo ministerstvo financí.

Praha podle primátora opakovaně žádala ministerstvo financí, aby zahájilo správní řízení o zrušení všech povolení k provozování videoloterijních terminálů na území Prahy. "Byla totiž v rozporu s naší vyhláškou, kterou jsme dali jednoznačně najevo, na kterých místech si z důvodu veřejného zájmu nepřejeme, aby byly výherní automaty provozovány,“ řekl Svoboda.

Herny jsou povoleny na 650 místech

Podle městské vyhlášky z roku 2011 je v Praze zhruba 650 míst, kde jsou herny povoleny. Některé městské části v tomto seznamu neuvádějí už žádnou adresu, jako například Praha 2, 3 nebo 6. V seznamu však nejsou místa, která od ministerstva financí dostala licenci pro provozování právě videoloterijních terminálů. Těch mají přitom v Praze 3 ještě 70 a v nich kolem tisíce terminálů.

"Museli bychom je tady mít ještě dva roky. Proto jakmile nám to legislativa umožní, budeme je rušit,“ řekla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Podobný názor má i starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. "Naše městská část byla jednou z prvních, které takzvanou nulovou toleranci hazardu vyhlásily. A to stále platí,“ uvedla. Také v Praze 6 stále dobíhají povolení pro terminály, která byla vydána v předchozích letech s platností do konce příštího roku.

Hrozí arbitráže s provozovateli

Proti ráznému a absolutnímu zákazu hovoří argumenty o omezení podnikání, které by mohly vyvolat řadu arbitráží. Možný je také vznik nelegálních heren. S nimi mají zkušenosti právě v Praze 3.

"Máme tady dvě vedené jako soukromé kluby pod hlavičkou občanského sdružení. Obcházejí absolutně všechno a už jsem na ně podala trestní oznámení,“ uvedla starostka Hujová.

Právě proto chce na území městské části zachovat několik kasin, která ovšem budou pod přísným dohledem. "Bude jich sedm a chceme, aby podepsala kodex ohledně reklamy, podávání alkoholických nápojů a dalších věcí,“ dodala Hujová.

Z hazardu máme peníze, říká starosta Nymburka

Na rizika žalob od provozovatelů upozorňují také města ve Středočeském kraji.
Obce, které MF DNES oslovila, nejprve chtějí rozhodnutí Ústavního soudu pečlivě nastudovat, než budou podnikat jakékoliv kroky.

"Regulace hazardu je ošemetná, na straně jedné je hazard problémový, jenže na té druhé z něj máme peníze do rozpočtu. Ročně osm milionů," podotkl starosta Nymburka Miloš Petera.

Starosta Kutné Hory Ivo Šanc k tomu dodal, že lidé podle něj mají svobodnou volbu rozhodnout se, jestli do automatů budou házet peníze, nebo ne. "Já nechci ten sociální problém zlehčovat, ale neexistují konkrétní data o tom, jaký má přítomnost automatů vliv na společnost," poznamenal.

Provozovatelé mohou žádat náhradu škody i ušlý zisk

Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati navíc upozornil i na to, že provozovatelé videoterminálů by mohli chtít po městech v případě rychlého zrušení i náhrady škod, ušlých zisků nebo investic.

"I na to je potřeba se v rozhodnutí Ústavního soudu zaměřit a podívat se, jak a jestli případné vymáhání škod řeší," uvedl Nwelati. Dodal, že pokud by po právních analýzách existovalo i jen malé riziko, že provozovatelům bude město muset zaplatit jeden jediný milion, Mladá Boleslav raději nechá smlouvy doběhnout.

"Nejdřív je potřeba se s rozhodnutím seznámit. Na konci dubna se sejde zastupitelstvo, je tak možné, že se to tam bude řešit," uvedla také mluvčí Rakovníka Alida Štulajterová.

,