Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v...

Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v červnu 2016 zvedla vlna nevole, majitel zahalil černou plachtou. Protestuje proti úředním postupům. | foto: archiv Jiřího Šaldy

Ministerstvo udělalo z vily na Petřinách památku. Majitel se odvolal

  • 57
Vilu na pražských Petřinách, kterou se majitel chystal zbourat a na jejím místě postavit menší bytový dům, prohlásilo ministerstvo kultury za kulturní památku. Památková ochrana znamená zákaz demolice i dalších významnějších úprav. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, vlastník se odvolal.

„Ve věci jsme vydali rozhodnutí, není ovšem pravomocné, protože účastník řízení se proti tomuto rozhodnutí odvolal. Rozklad bude řešit druhá instance a verdikt vynese ministr kultury po přezkumu rozhodnutí rozkladovou komisí,“ řekla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Majitel se zatím ke kroku ministerstva vyjadřovat nechce. „Ještě nebylo pravomocně rozhodnuto, do té doby se majitel nebude vyjadřovat. Až bude, vydá tiskové prohlášení,“ uvedl ve středu mediální zástupce vlastníka budovy Michal Donath.

Loni v listopadu vlastník na protest proti jednání jiných úřadů zahalil dům do černé plachty, za což mu hrozila pokuta od pražských památkářů. Zatím není zřejmé, s jakým výsledkem řízení skončilo.

Vilu vám prodám, nabídl majitel radnici

Činžovní vila z roku 1939 od architekta Pavla Simonova stojí v ulici Na Petřinách. Současný majitel Jiří Šalda ji koupil od potomků původního objednatele vily. Loni mu Praha 6 nepravomocně povolila demolici, avšak místní s tím nesouhlasili a vyzvali politiky k záchraně vily.

Vedení radnice nereagovala na Šaldovu pobídku, že mu vilu za 85 milionů prodá, pokud jí touží zachovat (psali jsme o tom zde). Návrh na prohlášení vily za kulturní památku podal na ministerstvo zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Antonín Nechvátal.

V listopadu pak vlastník vilu na protest zahalil do černé plachty, chtěl tak prý protestovat proti jednání úřadů, kdy jeden povolil dům odstranit, a jiný podle něj pokusem o prohlášení za památku omezuje jeho vlastnická práva. V případě, že je nemovitost kulturní památkou, nelze ji zbourat.

Pražští památkáři pak s majitelem zahájili správní řízení. Zahalením domu prý poškodil vilu a porušil zákon o památkové péči. V době, kdy ministerstvo rozhoduje o případné památkové ochraně objektu, se k němu majitel musí chovat tak, jako by ji už požíval. To majitel podle památkářů nedodržel. Podle zákona o státní památkové péči navíc musel záměr, že chce na dům plachtu umístit, úřadům oznámit.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele magistrátního odboru památkářů Jiřího Skalického „instalací nosného systému z ocelových lan, hmoždinek zavrtaných a zapuštěných do fasády, do nich osazených háků a z vypínacích zařízení došlo k destruktivnímu zásahu do fasády objektu, jejímu narušení a následné degradaci“.

Skalický také dříve uvedl, že jde o vilu značné architektonické hodnoty a žádoucí by bylo její zachování. Dům ale nestojí v památkové zóně a nebyl v době podání žádosti o demolici kulturní památkou, proto proti jejímu odstranění nebylo možné uplatnit námitky podle zákona o památkové péči.

22. června 2016

,