Vinice v Troji stojí už osm set let. Další hrozny zde právě dozrávají

  10:19aktualizováno  10:19
Až šestnáct tisíc lahví vína vyprodukuje vinice svaté Kláry v pražské Troji. Prostor poblíž botanické zahrady zde stojí už téměř 800 let a ročně ho navštíví přes 300 tisíc lidí. Letošní novinkou mezi produkty je pak pálenka vínovice vznikající ze starších vín.

Sudy s vínem, rok výroby 2012 ve vinici svaté Kláry u pražské botanické zahrady | foto:  František Vlček, MAFRA

Zdánlivě nekončící řádky révy zalité sluncem. S láskou opečovávané trsy zelených hroznů. Že takový pohled v Praze není? Že se za ním musí na jižní Moravu nebo až do Francie? Omyl. Stačí se vydat do Troje. Na vinici svaté Kláry.

Vinice s rozlohou tři a půl hektaru byla založena už ve třináctém století. Dnes patří botanické zahradě.

„Ročně vyprodukujeme dvanáct až šestnáct tisíc lahví vína,“ chlubí se vedoucí vinice Michal Beránek, zatímco pomalu stoupá do svahu.

Zastavuje se u viničního domku. Jednoduchá stavba ze sedmnáctého století slouží jako vinotéka, kde si zájemci mohou vybrat a koupit lahev. Ta má netradičně jen půl litru.

„Lidé většinou přijdou ve dvou a zdráhají se dát si sedmičku, aby nebyli za alkoholiky. Když jim vysvětlíme, že půllitr je jen dvě a půl deci na každého, tak to už si dají rádi,“ vysvětluje Beránek.

Od domku se vine řada kovových stolků se židličkami. Ty přímo vybízejí, aby si člověk dal sklenku vína a užíval si výhled na celou Prahu.

Do Vánoc bývá vyprodáno

„O víno je velký zájem. Předloňský ročník jsme měli vyprodaný už někdy v prosinci,“ říká pyšně Beránek, zatímco pomalu schází od domku do dolní části vinice.

Zelenými řádky ročně projde kolem tří set tisíc návštěvníků. Ne ze všech mají zaměstnanci botanické radost. Občas někdo něco utrhne. Pokud jde o jednu bobulku, je možné nad tím přivřít oči.

Fotogalerie

„Chodí sem ale i lidé, kteří si utrhnou celý trs. Ochutnají bobulku, zjistí, že je nezralá, a zbytek vyhodí. Někdy mezi keři najdu i plnou igelitku,“ stěžuje si vedoucí vinice, když zavírá malou kovovou branku s nápisem Vstup zakázán. Ta odděluje ukázkovou část vinice od té produkční.

V Troji se pěstuje tramín červený, ryzlink rýnský, rulandské modré a mnoho dalších odrůd. V oblibě vyhrává zejména ryzlink a růžová vína. Záleží však na ceně. Za půllitrovou lahev tradičního vína zákazníci zaplatí sto padesát až dvě stě devadesát korun. Slámové víno stojí čtyři sta osmdesát korun.

V jeho ceně se odráží složitost přípravy. Sklizené hrozny se totiž nejprve ukládají do slámou vystlaných bedýnek, ve kterých zrají na požadovanou cukernatost. Tento proces trvá několik měsíců.

Letošní novinkou je pálenka vínovice. Ta vzniká ze starších vín. „Návštěvníkům nabízíme mladá svěžejší vína. Ta tělnatější a vyzrálejší vína skončí ve vínovici,“ popisuje Beránek, z čeho se vyrábí.

Pod vinicí se skrývá sklípek. Běžně je pro návštěvníky uzavřen, ale je možné objednat si prohlídku spojenou s degustací. Vládne tam příjemný chládek a ve vzduchu se vznáší vůně zrajících vín.

Dvě ze tří místností jsou plné velkých kovových přístrojů. Natrhané bobule v nich musí být nejdříve očištěny, pak slisovány, musí projít kvašením a školením. Nakonec pracovníci vinice víno stáčí do lahví a ručně zašpuntují.

Ve vinici svaté Kláry totiž používají speciální skleněné uzávěry, se kterými si žádný stroj neporadí. „Původně jsme používali korek, ale ten byl ve víně cítit,“ vysvětluje Beránek.

Každý uzávěr připomíná, odkud lahev vína pochází. Je na něm obrázek květiny s prohnutým stonkem a nápis Botanická zahrada Praha.

Autoři:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

Další z rubriky

V boji proti horku v hlavním městě mají pomoci střechy porostlé zelení

Střechou porostlou zelení se chlubí vloni dokončený dům na rohu Mikulandské a...

Přehřívání v letních měsících řeší většina velkých evropských měst. Dlouhá a úmorná horka letos zažili také Pražané....

Nový pražský primátor by měl být stmelovač a ne aktivista, myslí si politici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Do konce týdne se má rozhodnout, kdo stane v čele metropole. Politici zkušení v řízení Prahy doporučují, aby nový...

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

Najdete na iDNES.cz