Brdy

Brdy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vláda otevřela další část Brdů lidem. Vojáci zůstanou jen u Jinců

  • 4
Vláda posvětila záměr ministra obrany Alexandra Vondry přenechat valnou část vojenského výcvikového prostoru Brdy civilistům. Dělostřelci by namísto dnešních 260 kilometrů čtverečních užívali jen oblast v okolí Jinců.

Armáda by tím ušetřila asi sto padesát milionů korun. "Plocha brdského újezdu je největší na jednoho vojáka v celé Evropě, to musíme zredukovat," vysvětlil před časem Vondra.

Brdy jsou díky desítky let dlouhé přítomnosti vojáků unikátním přírodním celkem, kde roste a žije řada rostlinných a živočišných skvostů. Ministr Vondra uklidňuje, že otevřením výcvikového prostoru nedojde k jeho devastaci například divokou stavbou hotelů nebo golfových hřišť.

Brdy
Brdy
Brdy

"Rozprodat půdu developerům nebo devastovat přírodu, nic takového nechystáme. Armáda nic prodávat nebude," řekl ministr na tiskové konferenci.

Brdy nadále budou spravovat Vojenské lesy a statky ČR.

Vojenský újezd Brdy je třetím největším českým vojenským újezdem. Leží v západní části okresu Příbram. Rozloha je 260,08 kilometrů čtverečních. Žije zde třicet čtyři obyvatel. Asi devadesát procent území tvoří les, zbylou část využívá armáda.

Obec Padrť v Brdech musela v 50. letech ustoupit vojenskému újezdu

Armáda se do prostoru "nastěhovala v roce 1926, od roku 1950 je území definováno jako vojenský újezd. Na jeho území je šest cílových ploch - Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Tři posledně jmenované jsou zakonzervované a nevyužívané.

Zákaz vstupu pro veřejnost platil v letech 1940 až 1945 a pak od roku 1950 dosud. V roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny malé části na okrajích.