Oprava výhybky na koridoru trvala celý den, vlaky už jezdí normálně

  9:17aktualizováno  29. července 8:34
Přes čtyřiadvacet hodin komplikovala provoz na nejvytíženější tuzemské trati mezi Prahou a Kolínem chyba způsobená nepozorností strojvedoucího. Výhybku poškozenou jízdou po špatné koleji technici v pondělí večer opravili.

Rychlík na koridoru mezi Prahou a Kolínem zastavil jen asi dvacet metrů od protijedoucího osobního vlaku (27. července 2014) | foto:  Filip TomíčekOčima čtenářů

Vlak výhybku prorazil v neděli v podvečer, když strojvedoucí projel návěstím zakazujícím jízdu. Souprava vjela na kolej připravenou pro jiný vlak a zastavila jen 27 metrů od něj (psali jsme o tom zde).

Výhybku se dle informací Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) podařilo opravit a trať plně zprovoznit v pondělí ve čtvrt na osm večer.

Opravu zdrželo shánění náhradních dílů. Souprava poškodila výhybku nového typu, k níž SŽDC neměla ihned k dispozici náhradní díly. Musel je přivézt výrobce, tedy společnost DT Výhybkárna a strojírna Prostějov.

Vlaky jezdily přes Nymburk a Lysou nad Labem

Mezi Velimí a Kolínem pracovaly už v noci z neděle na pondělí desítky lidí. Deset minut před půl jedenáctou v noci se podařilo obnovit provoz alespoň po jedné ze dvou traťových kolejí. Předtím byl zhruba od podvečerních tři čtvrtě na šest úplně přerušen. Opravili alespoň drobnější závady.

Poškozená výhybka znemožňovala dispečerům směrovat vlaky na Kolín, a tak musely jezdit oklikou, nebo střídavě po jedné koleji. Soupravy nabíraly desítky minut zpoždění. Osobní spoje také na několik hodin zcela nahradily autobusy.

"Je to pro nás komplikace, musíme vyplácet cestujícím kompenzace za zpoždění," informoval v pondělí provozní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt. Podle něj nedostanou za takové potíže od SŽDC žádnou úhradu. "Chtěli jsme to kdysi do smlouvy, ale bylo nám řečeno, že nám nevyhoví," dodal Schmidt.

Potíže dle zjištění inspektorů způsobil lidský faktor. Strojvedoucí nerespektoval návěst zakazující jízdu. „Strojvedoucí vlaku je podezřelý z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti,“ řekla ČTK mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Další z rubriky

Kvůli opravě tratí nejedou přes Václavské náměstí tramvaje

Ilustrační snímek

Kvůli opravám trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená v centru Prahy nejezdí od rána tramvaje. Omezení dopravy se...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

Pole, kde se pěstovala kukuřice i řepka, se mění na pastvinu pro koně

Pole v době, kdy na něm byly chemicky ošetřovány porosty (na snímku ošetřování...

Vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích mají jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně...

Najdete na iDNES.cz