Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská nádraží chátrají dál. Dráhy a kraj se přou, kdo za to může

  14:18aktualizováno  14:18
Osm středočeských nádraží se mělo začít do konce roku 2012 opravovat. Loni se na tom dohodly České dráhy a Středočeský kraj. Práce však zatím ani nezačaly. Kraj si stěžuje na dráhy, které mu nedodaly projektovou dokumentaci a dráhy prý zase čekají, až Evropská unie přiklepne kraji peníze na rekonstrukce.

Budova nádraží v Mladé Boleslavi je jednou z osmi, která má být opravena. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Filip

Podobu odpovídající 21. století měly dostat nádraží v Mladé Boleslavi, Hořovicích, Nymburce, Rakovníku, Kolíně, ve stanici Kutná Hora město, v Příbrami a ve Zdicích. Česká dráhy měly vytvořit projekty na opravu chátrajících budov a kraj měl dodat 350 milionů korun, které předběžně přislíbila Evropská unie.

České dráhy ovšem zatím s projektem nezačaly a podle náměstka hejtmanky Robina Povšíka je akce ohrožená.

"Už v říjnu měly mít České dráhy hotové projekty, zatím čekáme na nějakou zprávu. Porušily smlouvu, jsou laxní. Ze smlouvy neplynou žádné sankce, a tak se podle toho vedení drah chová," tvrdí Povšík.

Dráhy čekají na rozhodnutí Unie

Mluvčí drah Petr Šťáhlavský to však popírá. Podle něj nemohly pracovat na projektech, když nemají písemnou zprávu od Evropské unie o tom, že peníze na opravy nádraží mohou použít.

Fotogalerie

"Laxní nejsme, stále čekáme na rozhodnutí Unie, které mělo být v říjnu. Pokud bychom dotaci nemohli takto použít, peníze utracené za projekty by byly zmařenou investicí. Náklady na projekty jsou nemalé," reagoval Šťáhlavský.

Podle něj by unie měla poslat vyjádření nejpozději do konce roku. "Projekt je pak otázkou měsíců. Dotaci lze čerpat rok," upozornil Šťáhlavský.

Povšík je ovšem skeptický a začal hledat jiné využití pro slíbené evropské miliony. Jednal se zástupci ministerstva dopravy. Chce, aby dali souhlas k tomu, že by se peníze mohly popřípadě použít na opravy silnic.

"Šanci, že se to uskuteční, vidím na čtyřicet procent," řekl o opravě nádraží Povšík. "Na to, že jsme největší zákazník, který platí miliardu a půl ročně Českým drahám, tak si dovolují poměrně hodně a asi bude potřeba, aby nové vedení kraje začalo pracovat s konkurencí a bylo razantnější," doplnil.

Situaci se podivují i starostové. Nádraží v Hořovicích na Berounsku mělo jít na řadu jako první. "Loni jsme vše projednávali, dostali slib kraje, že dá nějaké peníze, a od té doby se nestalo nic," uvedl starosta Hořovic Ondřej Vaculík.

"Až se sestaví nová krajská rada a jmenují náměstci, půjdu se na kraj zeptat, jak to vypadá se slibem. Budovy stále více chátrají. Potřebujeme také upravit prostor před vstupem. Zastavují tam autobusy, ale chybí zastávka," doplnil Vaculík.

Opravena má být také budova hlavního nádraží v Kutné Hoře, Kolíně, Rakovníku. Největší náklady spolyká stavba nové haly v Mladé Boleslavi. "Jde o železniční stanice s největším významem v kraji buď z hlediska počtu procházejících cestujících, tím je například Nymburk, nebo z hlediska umístění ve významných sídlech kraje, jako je Mladá Boleslav," vysvětlil náměstek Robin Povšík.

Původně si chtěl kraj vzít nádraží do pronájmu od Českých drah, které jako společnost mohou dostat od Unie pouze čtyřicet procent potřebné částky. Pokud je příjemcem dotace kraj, může získat 85 procent. Nakonec od toho kraj ale ustoupil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

Vichřice u Krušovic na Rakovnicku v noci skácela nebo deformovala šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110...

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz