Slovanskou epopej mohou lidé až do konce letošního roku obdivovat v Praze, poté se vydá na asijské turné. Nad jejím dalším umístěním se ale vznáší velký otazník. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vnuk Alfonse Muchy žádá Prahu, aby mu vrátila Slovanskou epopej

  • 213
Vnuk slavného malíře Alfonse Muchy John Mucha poslal Praze předžalobní výzvu. Chce totiž, aby mu město vydalo Slovanskou epopej, kterou Praze jeho dědeček věnoval v roce 1913. Argumentuje tím, že podmínkou pro zachování daru bylo vytvoření vlastní galerie, což Praha nesplnila.

Osmašedesátiletý John Mucha poslal podle serveru Aktualne.cz Praze výzvu, ať mu soubor dvaceti pláten vydá, v polovině února. Mohl by tak překazit plánovanou cestu v roce 2017, kdy se má epopej představit v Tokiu, Číně i Jižní Koreji.

„Můj dědeček ji vytvořil, aby ji daroval Praze a národu, ne aby někde cestovala,“ řekl serveru Mucha, který žije ve Spojených státech, ale do Čech pravidelně jezdí.

S tím magistrát nesouhlasí, podle něj je naopak logické, aby dílo cestovalo.

„Podepsal jsem smlouvu s japonskou stranou, že epopej půjde dělat reklamu České republice do Japonska, následně by měla letět do dvou čínských měst a zájem projevila také Jižní Korea. Epopej byla určena pro to, aby seznamovala i před těmi více než sto lety s uměním České republiky. Byla dělána jako „billboard“, když to přeženu,“ sdělil pro iDNES.cz radní pro kulturu Jan Wolf.

Mucha argumentuje tím, že jeho dědeček dílo Praze věnoval pod podmínkou, že mu postaví vlastní galerii, ale nikdy k tomu nedošlo.

Magistrát ale Muchovy nároky jasně odmítá a svým postojem si je jistý.

„V dědictví je jasně řečeno, že epopej patří městu a v podmínkách není uvedeno, že by se měla postavit nová budova. Aktuálně to řeší právníci a ti si to buď vyřídí s právníky pana Muchy, pokud ne, tak to možná bude řešit soudní cestou,“ dodal Wolf.

Smlouvy ohledně výstav jsou už přitom v Japonsku a Číně uzavřené (více o tom čtěte zde).

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se do Prahy přestěhoval v roce 2012 z Moravského Krumlova. Tam byl desítky let vystaven na zámku. Plátna jsou od té doby provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie.

Stěhování tehdy kritizovalo vedení Moravského Krumlova i Jihomoravského kraje. Město totiž ztratilo tisíce turistů (čtěte zde).

8. února 2011