Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nejdražší voda se stále nesmí pít, kontaminaci potvrdily nové rozbory

  • 3
V obci Trnová u Prahy nadále platí zákaz používání vody z vodovodů. Výsledky rozborů z tohoto týdne totiž potvrdily výskyt bakterií. Lidé v obci platí za pitnou vodu zhruba dvakrát víc, než je celorepublikový průměr.

Odběry z minulého týdne a následné rozbory ukázaly, že voda v Trnové je nevyhovující v řadě mikrobiologických ukazatelů. Hygienici v ní odhalili bakterie běžně se vyskytující v povrchových vodách. V pátek proto vodu zakázali lidem používat.

Tento týden v úterý pak hygienici odebrali nové vzorky, které nyní zkoumají. Zatím mají k dispozici jen předběžné výsledky, z nichž ale vyplývá, že špatná situace přetrvává a zákaz používání vody nemůže být odvolán.

„Trváme dál na předběžném opatření, které bylo vydáno,“ uvedla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Kompletní výsledky nových rozborů budou znát hygienici v pondělí a seznámí s nimi pak provozovatele.

Kvůli zvýšenému množství bakterií se voda v obci se zhruba 350 obyvateli nesmí používat k pití, vaření ani mytí. Lidé mají k dispozici pitnou vodu ve dvou cisternách, podle starosty Štefana Moravčíka ale tuto možnost moc nevyužívají a zákaz hygieniků zřejmě řada místních nerespektuje.

Pro provozovatelskou společnost Reinwasser je podle jejího právníka Tomáše Kubíka zákaz používání vody překvapením, protože podobné problémy se údajně nikdy neobjevovaly. Polanská dnes vyloučila, že se voda mohla znečistit při odběru vzorků.

„Dělá to akreditovaná laboratoř, která má na to certifikáty, rutinně odebírají ze všech vodovodů a jinde je to v pořádku,“ uvedl. Odmítla i možnost, že mohlo jít o analytickou chybu.

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy.

Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.