Vodáci na Sázavě si nedají říct. Riskují, kde jiní utonuli

  9:48aktualizováno  9:48
Je to jeden z nejnebezpečnějších jezů na Sázavě. Až příliš často tu lidé a hasiči vytahují vodáky, kteří se převrátili pod jezem. V pondělí opět. V proudu skončili tři mladíci. Ignorovali ceduli o nebezpečném jezu. Před měsícem tady mladý vodák utonul.

Hasiči často vytahují vodáky, ktřeí se pouští na nebezpečné jezy. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Tři vodáci se v pondělí po obědě rozhodli, že z kempu v Sázavě na Benešovsku vyrazí na další úsek. Jenže po několika metrech skončili svou jízdu pod jezem u kláštera. Nedokázali ho sjet a všichni se převrátili. Přitom jen několik hodin předtím sem byla podle místních nainstalována cedule, která na nebezpečí upozorňuje. Jsou na ní i rady, jak poskytnout první pomoc.

NEŠTĚSTÍ NA JEZU

téměř po týdnu, 29. července, se našlo tělo utonulého vodáka, který s partou sjížděl jez pod klášterem v Sázavě. Dvacetiletý mladík spolu s dalšími vodáky popíjel alkohol a pak sjížděli v noci řeku. Gumový člun se s nimi převrátil a všichni spadli do vody. Jeden z nich už nevyplaval. Potápěči ho nenašli, až o týden později náhodný svědek. Uviděl tělo zachycené o kameny u chatové osady Plužiny u Vlkančic.

"Byl tam strašně silný proud," vysvětloval třiadvacetiletý Jakub z Prahy, který se svými vrstevníky splouval řeku Sázavu. Tvrdí, že je zkušený, vodu sjíždí už od svých šesti let. Zatímco méně zkušení kamarádi jeli v kanoi, on na kajaku. "Chtěli jsme původně zastavit a podívat se na jez, jak vypadá, ale najednou nás to vtáhlo. Kluci jeli první, já za nimi. Převrátili jsme se všichni. Vyběhl naštěstí pán z hospody a hodil nám bójku," popisoval nehodu Jakub.

"Už budu obezřetnější"

"Leccos jsme už vylovili, ale nějaké věci tam ještě máme, třeba pádla. Vůbec nevím, jestli pojedeme dál," poznamenal odpoledne. "Určitě už budu příště obezřetnější," prohlásil.

Na pomoc dorazili i hasiči a vodákům pomohli vytáhnout lodě. "Na místo jsme dorazili až po dobrovolných hasičích z Uhlířských Janovic, a i ti přijeli až v momentě, kdy už byli všichni tři vodáci na břehu díky místním lidem. Pomohli jsme jim tedy pouze vylovit věci a čluny," řekl hasič Zdeněk Oseček.

Takto dopadl barel, který sjel z nebezpečného jezu.

Takto dopadl barel, který sjel z nebezpečného jezu.

Podle obyvatel Sázavy se v těchto místech "topí" každou chvíli nějaký vodák. "Měli vesty i helmy, ale proud je silný a stáhl je zpátky. Viděli jsme už jen, jak jsou ve vodě. Neustále se tady vodáci převrací. Je to nebezpečný jez, nechápu, že ho sjíždějí a zbytečně riskují," reagoval jeden z dělníků, který naproti jezu pracuje na stavbě.

KAM NA SÁZAVU

Na Sázavě jsou atraktivní Stvořidla, která jsou sjízdná pouze po vydatných deštích. Od Ledče nad Sázavou je řeka sjízdná celoročně. Protéká kolem hradu Český Šternberk a kláštera v Sázavě. Nejvyhledávanější úsek na Sázavě je z Týnce do Pikovic. Tento šestnáctikilometrový peřejnatý úsek protéká skalnatým kaňonem s původními trampskými osadami. Na cestě je osm jezů, většinou jsou dobře sjízdné.

I podle Markéty Pazderové z vodáckého centra Bisport v Týnci nad Sázavou jsou někteří lidé hazardéři a sjíždějí nebezpečné jezy i přes upozornění. Upozorňují je i v půjčovnách, co nesmějí sjíždět

"Zrovna tento jez označujeme za nebezpečný, máme to zakreslené i v mapách, které dáváme našim klientům, říkáme jim to i ústně. Bylo tam už několik smrťáků," potvrdila Pazderová.

Společně s jezem Kaňov jsou na Sázavě nejvíce nebezpečné. "Jsou si podobné, mají vysoké stěny, točí se tam válce. V Sázavě je vlevo úzký jez," popsala s tím, že má špatné zkušenosti i z minulého týdne.

"Všechny jsme upozorňovali – přenášejte Kaňov. Osobně jsem se tam byla podívat, stejně někteří riskovali," podotkla Pazderová.

V mapách z vodáckého centra mají lidé vyznačené dokonce imísto, kudy mohou jezy bezpečně přenést. "V Sázavě je na tomto jezu na přenášení dost místa a není to daleko. Že je nebezpečný, to je pro zkušené vodáky známá věc. A jsou zkušení kajakáři, kteří se podívají a nejedou ho, a pak jsou vodáci, kteří ani neumějí držet pádlo a vrhají se do něj," míní Markéta Pazderová z týneckého vodáckého centra.

Bezpečnost je pro ni na prvním místě, proto nepůjčují kánoe ani rafty, když je některý z povodňových stupňů. Jenže ne všechna vodácká centra podle ní smýšlejí podobně.

"Minulý týden v neděli byl vysoký stav vody, a tak jsme klienty obvolávali, stahovali lodě z řeky, řidiči jezdili celý den. Lidem v takovém případě vracíme peníze. Někteří to chápou, jiní ne. Co mě ale zaráží, že ostatní centra lodě dál půjčovala," dodala Pazderová.

JEZY NA SÁZAVĚ

Sázava – pod klášterem, přenáší se, nebezpečný jez

Čerčany - přenáší se

Městečko - přenáší se

Nespeky - přenáší se

Brodce - sjíždění pouze pro zkušené vodáky

Týnec nad Sázavou - sjízdný

Podělusy - sjízdný

Brejlov - přenáší se, nebezpečný jez

Kaňov - přenáší se, sjíždění je nebezpečné vývařiště

Krhanice - sjízdný

Pěnkava - sjízdný

Lesní - jez sjízdný

Kamenný přívoz - sjízdný

Žampach - přenáší se

Zdroj: www.bisport.czNejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Další z rubriky

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

Celníci při razii v hernách v Praze-Libuši objevili více než dvacítku...

Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často...

Cizí muž v Kyjích chtěl vylákat dítě na procházku. Policie po něm pátrá

Policie pátrá po neznám muži, který se snažil kontaktovat nejméně jedno dítě na...

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který se pokoušel minulou sobotu na dětském hřišti v Kyjích navázat kontakt...

Najdete na iDNES.cz