Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to duchařina, říkají vojáci při čištění Brd s detektory kovů

  7:07aktualizováno  7:07
Vojáci z ženijní brigády z Bechyně si začali porcovat vojenský újezd Brdy po padesátimetrových čtvercích. Prohledávají je s detektory kovů a na drátě mají pyrotechniky. Do roku 2015 chtějí do mapy nad každý sektor napsat Vyčištěno. "Je to duchařina," hodnotí svou práci.

Hledání munice v Brdech | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Voják v maskovací uniformě vstupuje za žlutou pásku, která na louce vymezuje obrovský čtverec. Široce máchá ze strany na stranu detektorem kovu v pravé paži.

Jak se dělí Vojenský újezd Brdy

25 % území
Okrajové části újezdu ministerstvo obrany zpřístupnilo v roce 2005. Těchto 25 procent vojáci prohledali bodovým pyrotechnickým průzkumem a prohlásili za čistý prostor.

11 % území
Část území bude armáda dál využívat a prostor nebude pyrotechnicky čištěn. Cílová plocha Brda zůstane 13. dělostřelecké brigádě, která v Brdech působí.

Cílové plochy Jordán a Tok zůstanou jako výcvikový prostor pro armádní a policejní pyrotechniky.

64 % území
Na většině území bude provedena očista – pyrotechnický hloubkový průzkum a povrchový sběr. Toto území bude v budoucnu přístupné.
Armáda musí do roku 2015 vyčistit 550 hektarů dopadových ploch a dalších více než 16 tisíc hektarů kontrolovaného území. Hloubkově budou vojáci zkoumat hlavně dopadové plochy.

Přistroj zvláštně vrčí. A občas mění tón. Nad místem, kde frekvence prudce, ale krátce stoupne, se voják zastaví a talířem detektoru trávu pečlivě ohledává. Přístroj bručí a pípá.

"Je to taková duchařská práce," říká voják. Kolegovi, který stojí za ním s rýčem, dá povel prostřednictvím údaje v palcích. Ten pak zabodne rýč do trávy, odkryje drn. Rukama v černých rukavicích půdu prohledává, dokud nevyhrabe jakýsi kovový kroužek. Místo přikryje drnem. Kolega nad ním znovu zakrouží talířem a prohlásí "čistý".

Čištění újezdu může trvat deset let

Vojáci v Brdech třetí týden prohledávají louku blízko střelnice Kolvín. Pyrotechnická očista Brd teprve začala. A potrvá dlouho.

"Vycházíme ze zkušenosti z devadesátých let, kdy se rušily vojenské újezdy Ralsko, Mladá a Dobrá Voda," vysvětluje Vladimír Kazatel z armádní komise pro optimalizaci újezdů. Brdy jsou na rozdíl od Milovic-Mladé na Nymbursku převážně zalesněné.

V Mladé přitom očista necelé poloviny z 320 kilometrů čtverečních trvala přes deset let a podílely se na ní dvě vojenské jednotky o 120 lidech. V Brdech armáda navýší dnešních jedenáct ženistů postupně až na šedesát. Spolupracovat budou armádní i policejní pyrotechnici, pro všechny to bude součást výcviku.

Fotogalerie

"Zajímají nás hlavně cílové dopadové plochy. Jedná se o cílovou plochu Kolvína, Předních a Zadních Bahen. Tyto plochy dohromady mají asi 550 hektarů. Podle našich propočtů je do konce roku 2015 stihneme prověřit," říká Petr Laštůvka z generálního štábu Armády ČR.

Některé plochy pro dopad střel si armáda nechá

V Brdech jsou ale ještě další cílové plochy. Ty si armáda nechá. Plocha Brda zůstane 13. dělostřelecké brigádě z Jinců. Cílové plochy Jordán a Tok budou dál výcvikovým prostorem, cvičit na nich budou armádní i policejní pyrotechnici a postupně je tak vyčistí.

Vojáci v Brdech zatím našli jen zbytky imitací munice, zůstatky dýmovnic a světlic. A pak hromádku rezavého haraburdí, které zbylo na louce většinou po zemědělcích.

Nadřízený pyrotechniků to vysvětluje tím, že vojáci pracují jen na místě, na které se nestřílelo. To skutečně nebezpečné dřímá v zemi na cílových výcvikových plochách.

Historie vojenského prostoru v Brdech

Brdy se staly vojenským prostorem usnesením vlády v roce 1926. Rok nato tam začali cvičit dělostřelci. Po armádě první republiky využíval Brdy německý wehrmacht. Rozšířil jej o jedenáct obcí a vyhlásil úplný zákaz vstupu do prostoru. Od roku 1950 je prostor vojenským újezdem, opět se zákazem vstupu.
V 50. a 60. letech bylo nedaleko obce Strašice vybudováno podzemní velitelské stanoviště. V 70. letech vznikl u obce Míšov sklad určený pro sovětskou jadernou munici. Brdy se mohly stát prostorem americké armády, když v letech 2005 a 2007 probíhala jednání mezi ministerstvem obrany ČR a Spojenými státy o možném umístění části protiraketové základny USA.

"Bude to převážně tanková munice ráže sto milimetrů z tanku T55 i starší tanková munice menší ráže. Také se tu střílelo z bezzákluzových kanonů vzor 59, které si možná pamatujete, tahaly je za gazíky Lidové milice," líčí pyrotechnik, jehož identitu armáda nezveřejňuje.

V prostoru prý leží i protiletadlové rakety, střely z granátometů, třicetimilimetrové náboje z protiletadlového kanonu. A další munice.

Picek: budeme asi překvapení, co všechno najdeme

"Jsme si vědomi, že je tady spousta munice nejen z doby nedávno minulé, ale i z historie. Budeme asi sami překvapeni, co zde naši pyrotechnici najdou," říká generál Vlastimil Picek.

Vojáci prohledávají území dvěma způsoby: povrchovým, kdy projdou území s detektory, munici budou sbírat, ale nebudou kopat do země, a hloubkovým. Tím prozkoumají cílové plochy.

A co když v Brdech budoucí turista narazí na munici, kterou přehlédli?

"Nejsou tady žádné nášlapné miny, nemůže se stát, že někdo zakopne a ono to vybuchne. Vybuchnout zdejší munice může, jen když s ní někdo neodborně zachází. A podle zákona platí, že když něco najdu, jsem povinen to hlásit policii," říká Kazatel.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz