Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tečku za povodněmi dělají vojáci. Staví provizorní mosty

  13:32aktualizováno  13:32
Velká voda sice už dávno opadla, ale ve středních Čechách se stále pracuje na odstraňování následků. Tečku za červnovými povodněmi dělají vojáci, kteří na pěti místech staví provizorní mosty.

Vojáci stavějí provizorní most v Chlumu na Příbramsku | foto: ČTK

Jakmile práce dokončí, jejich pomoc v zaplavených oblastech skončí.

S jeřáby, traktory, nákladními auty a další potřebnou technikou vjeli v uplynulých dnech do pěti středočeských obcí vojáci. Přes silnice, které v červnu poničila povodeň, staví provizorní mosty.

Jeden z nich budují například v Chlumu u Sedlčan na Příbramsku. "Tady ovšem nenahrazujeme most jako takový. Velká voda podemlela opěrné zdi u výpusti rybníka. Po komunikaci, která přes ni vede, se dá sice přecházet, ale už ne přejíždět. Proto bylo nutné ji přemostit," vysvětluje nadporučík Petr König z 15. ženijní brigády v Bechyni.

Kde budou mít nové mosty

Nový Knín
24 metrů

Červený Hrádek u Sedlčan
24 metrů

Chlum u Sedlčan
15 metrů

Velké Číčovice
15 metrů

Zadní Třebaň
18 metrů

Zdroj: Správa státních hmotných rezerv

Nejzajímavější část, tedy samotné vysouvání mostu, čekala vojáky ve čtvrtek. "Postaví se něco jako kolejová dráha, přesněji řečeno výsuvná dráha. Na ni se přidávají další a další díly a nakonec se most vysune," popisuje složitý proces König.

Stavební práce v Chlumu začaly už v úterý. "Nejdříve se upravily břehy, abychom hned ve středu ráno mohli začít se stavbou samotného mostu. Ještě se stihl zpevnit břeh a umístit betonové patky," uvedl nadporučík.

Náhradní most postavili vojáci také v Červeném Hrádku, místní části Sedlčan. "Současně s námi tam pracují vojáci ze 153. ženijního praporu v Olomouci. Pro nás prozatím práce končí, oni jedou stavět ještě další dva mosty," prozradil armádní plány König.

Dalšími obcemi, kde provizoria vyrostou, jsou Velké Číčovice v Praze-západ a Zadní Třebaň na Berounsku. Stavební práce by měly skončit ještě v červenci.

Na stavbu nového mají tři roky

První provizorní most o délce dvaceti čtyř metrů stojí už od minulého týdne o patnáct kilometrů dál, v Novém Kníně. "Červnová povodeň tu poškodila místní komunikaci i most. Ten je podemletý a zčásti sesunutý, jak se přes něj valila voda. Je to jediná přístupová cesta do jedné naší oblasti, proto to bylo nutné řešit," vysvětluje starosta města Tomáš Havlíček.

Práce tam podle jeho slov trvala i s přípravou tři dny. "Po povodních v roce 2010 jsme stavěli most, jehož výstavba trvala prakticky tři týdny. Tento most v Chlumci je, řekněme, zjednodušený. Proto to trvalo jen pár dní," srovnal König. Komplikace, ke kterým při budování docházelo, neřešila města či obce, ale samotní vojáci.

"U nás například vojáci potřebovali načas sundat kabel nízkého napětí. A než se dohnal distributor, tak se trochu čekalo," nastínil Havlíček. "Kdyby se voják rozhodoval, kde postaví most, určitě by si vybral místo, kde by to šlo. Tady byl tak malý prostor, že se nedalo řádně manipulovat s těžkou technikou a nebylo ani kam složit materiál," uvedl König.

Provizoria jsou propůjčována maximálně na tři roky. Nové mosty bude budovat kraj, některé obce. "Začínáme na něj shánět dotace. Takže doufáme, že do těch tří let stihneme postavit nový," doplnil Havlíček.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Praha je ekonomicky na úrovni Londýna, předstihla i Paříž a Vídeň

(Ilustrační snímek)

V Evropské unii je Praha šestým nejrozvinutějším regionem. Na základě hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele tak...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Další z rubriky

VIDEO: Ochoz Staroměstské radnice je opět přístupný turistům

Staroměstskou radnici zdobí orloj.

Po několikaměsíční rekonstrukci se znovu otevřel ochoz věže pražské Staroměstské radnice. Ten spadal do první etapy...

Z nákladního auta v Praze vypadly betonové panely

Betonové zástěny ucpaly nájezd na Jižní spojku u Štěrbohol

Betonový materiál vypadl ráno z nákladního auta v Praze u sjezdu na Jižní spojku ve směru od Kutnohorské ulice. Nikdo...

Požár obýváku vyhnal v noci z domu skoro padesát lidí

Pražští hasiči zasahovali při požáru bytu. Z domu museli evakuovat skoro...

Hasičské jednotky ze tří stanic zasahovaly v noci u požáru obývacího pokoje v jednom z bytů v ulici K Lučinám v Praze...Najdete na iDNES.cz