Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tečku za povodněmi dělají vojáci. Staví provizorní mosty

  13:32aktualizováno  13:32
Velká voda sice už dávno opadla, ale ve středních Čechách se stále pracuje na odstraňování následků. Tečku za červnovými povodněmi dělají vojáci, kteří na pěti místech staví provizorní mosty.

Vojáci stavějí provizorní most v Chlumu na Příbramsku | foto: ČTK

Jakmile práce dokončí, jejich pomoc v zaplavených oblastech skončí.

S jeřáby, traktory, nákladními auty a další potřebnou technikou vjeli v uplynulých dnech do pěti středočeských obcí vojáci. Přes silnice, které v červnu poničila povodeň, staví provizorní mosty.

Jeden z nich budují například v Chlumu u Sedlčan na Příbramsku. "Tady ovšem nenahrazujeme most jako takový. Velká voda podemlela opěrné zdi u výpusti rybníka. Po komunikaci, která přes ni vede, se dá sice přecházet, ale už ne přejíždět. Proto bylo nutné ji přemostit," vysvětluje nadporučík Petr König z 15. ženijní brigády v Bechyni.

Kde budou mít nové mosty

Nový Knín
24 metrů

Červený Hrádek u Sedlčan
24 metrů

Chlum u Sedlčan
15 metrů

Velké Číčovice
15 metrů

Zadní Třebaň
18 metrů

Zdroj: Správa státních hmotných rezerv

Nejzajímavější část, tedy samotné vysouvání mostu, čekala vojáky ve čtvrtek. "Postaví se něco jako kolejová dráha, přesněji řečeno výsuvná dráha. Na ni se přidávají další a další díly a nakonec se most vysune," popisuje složitý proces König.

Stavební práce v Chlumu začaly už v úterý. "Nejdříve se upravily břehy, abychom hned ve středu ráno mohli začít se stavbou samotného mostu. Ještě se stihl zpevnit břeh a umístit betonové patky," uvedl nadporučík.

Náhradní most postavili vojáci také v Červeném Hrádku, místní části Sedlčan. "Současně s námi tam pracují vojáci ze 153. ženijního praporu v Olomouci. Pro nás prozatím práce končí, oni jedou stavět ještě další dva mosty," prozradil armádní plány König.

Dalšími obcemi, kde provizoria vyrostou, jsou Velké Číčovice v Praze-západ a Zadní Třebaň na Berounsku. Stavební práce by měly skončit ještě v červenci.

Na stavbu nového mají tři roky

První provizorní most o délce dvaceti čtyř metrů stojí už od minulého týdne o patnáct kilometrů dál, v Novém Kníně. "Červnová povodeň tu poškodila místní komunikaci i most. Ten je podemletý a zčásti sesunutý, jak se přes něj valila voda. Je to jediná přístupová cesta do jedné naší oblasti, proto to bylo nutné řešit," vysvětluje starosta města Tomáš Havlíček.

Práce tam podle jeho slov trvala i s přípravou tři dny. "Po povodních v roce 2010 jsme stavěli most, jehož výstavba trvala prakticky tři týdny. Tento most v Chlumci je, řekněme, zjednodušený. Proto to trvalo jen pár dní," srovnal König. Komplikace, ke kterým při budování docházelo, neřešila města či obce, ale samotní vojáci.

"U nás například vojáci potřebovali načas sundat kabel nízkého napětí. A než se dohnal distributor, tak se trochu čekalo," nastínil Havlíček. "Kdyby se voják rozhodoval, kde postaví most, určitě by si vybral místo, kde by to šlo. Tady byl tak malý prostor, že se nedalo řádně manipulovat s těžkou technikou a nebylo ani kam složit materiál," uvedl König.

Provizoria jsou propůjčována maximálně na tři roky. Nové mosty bude budovat kraj, některé obce. "Začínáme na něj shánět dotace. Takže doufáme, že do těch tří let stihneme postavit nový," doplnil Havlíček.

Autoři:


Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahuje policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Květiny i posezení, dříve zanedbaný prostor u metra Florenc se proměnil

U průchodu do vestibulu metra Florenc jsou nové květináče s rostlinami a...

U vestibulu metra Florenc se ve čtvrtek objevily velké hranaté nádoby s květinami a také posezení pod přístřeškem. O...

Bydlení v klidné zeleni a blízko centra našla Markéta v Braníku

Periferie Cafe není jen kavárna, ale především místem k setkávání. Sousedskou...

S potěšením i jistou hrdostí nazývá Markéta Faustová Braník příjemnou periferií. Do pražské čtvrti se nastěhovala před...

U Průhonic se srazilo auto s náklaďákem, oba řidiči se zranili

Srážka osobního automobilu s nákladním automobilem u Dobřejovic.

Ve čtvrtek v podvečer se u Dobřejovic nedaleko Prahy srazilo na silnici 101 auto s náklaďákem, který vjel do...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz