Hudeček se stal novým pražským primátorem, dva radní rezignovali

  9:04aktualizováno  15:36
Pražští zastupitelé zvolili novým primátorem metropole podle očekávání čtyřiatřicetiletého Tomáše Hudečka z TOP 09. Byl jediným kandidátem. Praha teď bude mít menšinovou vládu TOP 09 s podporou ČSSD. Na své posty rezignovali radní Pavel Richter a Helena Chudomelová.

Pro zvolení Hudečka bylo v tajné volbě odevzdáno 36 platných hlasů ze 43.

"Udělám vše pro to, abych tuto důvěru nezklamal. Nejsem příznivcem bezobsažných projevů. Hlavním úkolem je podle mne vrátit věcnost do správy věcí veřejných," řekl primátor Hudeček bezprostředně po svém zvolení.

Fotogalerie

Zároveň oznámil, že nepřevezme tradiční symbol hlavy metropole: "Primátorský řetěz mi připomíná řetěz z trilogie Pán prstenů. Jen tíží. Myslím, že mu bude dobře v Muzeu hlavního města Prahy."

Hudečkův spolustraník Zdeněk Tůma, původně lídr pražské TOP 09 v komunálních volbách v roce 2010, vysvětlil, proč i on sám nového primátora podpořil.

"Zaprvé ctím skutečnost, že tu tři roky opravdu hodně pracoval, což z něj udělalo přirozeného kandidáta na primátora. A zadruhé jsem přesvědčen, že naše podpora je podporou potenciálního lídra strany pro nadcházející pražské volby. Bude to pro něj výzva, aby prokázal, že tím lídrem skutečně je," uvedl Tůma.

500 dní pro Prahu

Sociální demokraté se s TOP 09 dohodli na podpoře jejich menšinové vlády. Spolupráci stvrdili podpisem dokumentu 500 dní pro Prahu.

Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche řekl, že nový primátor to nebude mít snadné.

"Nebude to mít jednoduché, protože model fungování, kdy menšinová TOP 09 je de facto jedinou stranou, která nese zodpovědnost, je zatím neprozkoumaný, poměrně nový a nová rada bude muset být vůči zastupitelstvu velmi konsenzuální," uvedl.

Hudeček povede teď tedy na pražském magistrátě jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD. Pokusy uzavřít novou koaliční smlouvu s ODS už dříve ztroskotaly.

ČSSD: TOP 09 stále stojí na opačné straně politického spektra

"Pražané prohlásili, že si přejí vládu pravicovou. V tuto chvíli koalici zase měníme. Do určité míry tomu rozumím, taková je politika. Vyslovuji však politování nad tím, že opouštíme koncept, který jsme společně vytvářeli," řekl na dnešním jednání zastupitelstva ještě před samotnou volbou bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

"Nejférovějším řešením by v současné chvíli byly předčasné volby do zastupitelstva. Bohužel legislativa toto neumožňuje. Osobní antipatie musí v politice stranou. Netěší mne, že jsme okolnostmi donuceni spolupracovat s TOP 09. Stranou, která je z opačné strany politického spektra," reagoval Karel Březina z ČSSD.

Zdůraznil, že sociální demokraté se s TOP 09 domluvili na nové podobě pražské vlády dohodou, nikoliv uzavřením koaliční smlouvy.

Nové složení rady

Tomáš Hudeček
(primátor)

územní plánování a veřejný prostor
Jiří Vávra
(náměstek)

majetek a hospodaření města, finance
Jiří Nouza
(náměstek)

doprava, infrastruktura a životní prostředí
Václav Novotný
(náměstek)

kultura, památková péče a cestovní ruch
Jiří Pařízek
(radní)

veřejná doprava a Dopravní podnik
Ludmila Štvánová
(radní)

školství
Eva Vorlíčková
(radní)

IT a evropské fondy
Lukáš Manhart
(radní)

legislativa a sport
Jan Vašíček
(radní)

majetek města a a podnikání
Martin Dlouhý
(radní)

zdravotnictví a sociální oblast

Po zvolení Tomáše Hudečka primátorem rezignovali ještě před volbou nové rady na své funkce dva pražští radní. Pavel Richter, o kterém TOP 09 uvažovala jako o jednom z členů budoucí rady, jenž by měl na starosti pražskou infrastrukturu a část dopravy týkající se tunelu Blanka.

"Jsem přesvědčen, že v gesci, kterou jsem měl na starosti, jsem nic nezanedbal. Možná jsem nepříliš dobře zvládal mediální komunikaci a prezentaci své práce," řekl Richter.

Rezignaci oznámila i radní pro oblast školství Helena Chudomelová. "Klub nepodpořil moji kandidaturu. Chtěla jsem počkat s rezignací, až dojdeme k nominaci radních, ale když už to pan Richter začal ... Ráda bych však nadále zůstala ve výboru pro školství a kulturu," uvedla Chudomelová.

Zastupitelé zvolili krátce po poledni tři primátorovy náměstky. Stali se jimi Jiří Vávra, Václav Novotný a Jiří Nouza.

O hodinu později bylo známé i nové složení rady. Ke stávajícím radním Lukášovi Manhartovi a Evě Vorlíčkové, třem nově zvoleným náměstkům a primátorovi byli zastupiteli dovoleni Ludmila Štvánová, Jan Vašíček, Martin Dlouhý a Jiří Pařízek. Jedenáctý člen rady zvolen nebyl, podle Hudečka se tak stane na jednání zastupitelů v září.

Nový primátor zároveň představil změnu ve fungování rady hlavního města. Kompetence budou nově rozděleny do tří tematických oblastí, jež budou mít své vlastní šéfy.

Rozvoj města, kam spadá infrastruktura a ochrana životního prostředí, bude mít na starosti sám Hudeček. Druhou oblastí je hospodářsko-ekonomická, která bude řešit majetek, hospodaření města a IT. Té bude šéfovat Jiří Vávra, který sám bude zodpovídat za městské finance.

Třetí oblast je společensko-kulturní, kam spadá památková péče, zdravotnictví, školství a radní pro legislativu. Jejím šéfem bude dosavadní radní Václav Novotný, který se bude starat o kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Myslíte si, že bude Tomáš Hudeček dobrým primátorem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 1497
Ne 716
Autoři: , ,

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Taxikáři šli pěšky k vládě protestovat proti Uberu, skončili předčasně

Necelé dvě stovky taxikářů blokují kvůli stávce pražskou magistrálu ve...

Pražští taxikáři uspořádali protestní pochod proti poskytovatelům alternativních taxislužeb jako jsou Uber nebo Taxify....

Dvě ještě slepá štěňata někdo pohodil na ulici, zachránil je pejskař

Dvě ještě slepá asi týden stará štěňátka někdo v chladném počasí odložil v...

V útulku se v sobotu ocitla dvě asi týden stará štěňata. V Praze 9 je našel pohozená na ulici muž, který byl se svým...

Najdete na iDNES.cz