Lidem se ve Vraném dobře žije. Ulice jsou pěkně upravené a obci se daří shánět peníze na velké rekonstrukce i další projekty. Místní si navíc ochotně vypomáhají. Právě pospolitost městysu vedla podle starosty porotu k udělení titulu Obec roku.

Lidem se ve Vraném dobře žije. Ulice jsou pěkně upravené a obci se daří shánět peníze na velké rekonstrukce i další projekty. Místní si navíc ochotně vypomáhají. Právě pospolitost městysu vedla podle starosty porotu k udělení titulu Obec roku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Středočeskou obcí roku se stal městys Vraný. I díky pospolitosti občanů

  • 2
Obcí roku Středočeského kraje se ve čtvrtek stalo městečko Vraný. Titul si zástupci obce převzali v Kutné Hoře. K vítězství pomohla vlastní voda i kanalizace, pospolitost místních občanů nebo čisté ulice.

„Jsme v mnohém trochu jiní,“ usmívá se starosta Vraného na Kladensku Miroslav Zázvorka. Ve čtvrtek si z Kutné Hory zástupci malého městečka přivezli Zlatou stuhu z letošního klání o titul Obec roku Středočeského kraje.

O vítězství usiloval Vraný už loni, tehdy získal Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zdejšími zemědělskými subjekty a myslivci. Letos porotci městys ocenili zlatem.

Kdo ještě vyhrál

Modrou stuhu za společenský život získal městys Maršovice (Benešovsko). Bílou stuhu za činnost mládeže obdržela obec Kolešov (Rakovnicko). Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu dostal městys Čechtice (Benešovsko). Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí putuje do obce Dobšice (Nymbursko).

„V soutěži nejde o to mít nové chodníky, ale o to, jak se tu lidem žije, jak jsou vzájemně propojené různé organizace, spolky, lidé. Právě v pospolitosti jsme ojedinělí, unikátní,“ je přesvědčen Miroslav Zázvorka, který městys vede už 13 let.

„Když se konají různé akce, nepořádá je jen obec, jen hasiči, jen Sokol nebo jen škola, ale pokaždé všichni spolupracují. Máme tu výborná fotbalová mužstva od těch nejmenších. Stejně tak hasiči už od juniorů vyhrávají soutěže v požárním sportu. Malé tanečnice vystupují i během zasedání zastupitelstva,“ vypočítává.

„Bylo toho tolik, co hodnotící komisi soutěže ukazovat, že jen prezentace měla 170 stran,“ říká hrdě.

Podnikatelská sféra sponzoruje mnoho zdejších aktivit. „Díky tomu jsme třeba opravili řadu pomníků, postavilo se hřiště s rampou pro koloběžky nebo desetimetrový dubový smírčí kříž v lokalitě Na Spravedlnosti. Děti pravidelně chodí na exkurze do zemědělských podniků,“ vyjmenovává starosta.

Nezaměstnanost Vraný netrápí

Už při vjezdu upoutá městečko upravenými trávníky a strouhami, květinovými záhony, množstvím statných stromů, barevných fasád a hlavně čistotou. „Náš starosta má rád pořádek, takže sekáme, stříháme, uklízíme. Stále dokola,“ směje se technický pracovník obce Miroslav Zika.

Vraný povýšil na město v roce 1513 český král Vladislav II. Dnes tu žije na 790 obyvatel a Vraný stejně jako tehdy prosperuje.

„Máme tu zanedbatelnou nezaměstnanost. Je tu několik dobře fungujících zemědělských subjektů, které zaměstnávají zhruba dvě stovky lidí, máme tu kovovýrobu i stavební firmu,“ pokračuje Zázvorka.

Významnými zaměstnavateli jsou i krajský ústav sociální péče Domov Vraný se zhruba 25 zaměstnanci a školská zařízení. A spokojení jsou i místní.

„Dobře se tady žije. Je tu školka, škola do 5. třídy, doktor pondělky a čtvrtky, krásné muzeum, sportovní i kulturní vyžití, jezdí tu autobusy, dokonce přímo do Prahy. Máme tu kadeřnictví, poštu, knihovnu, tři obchody, tři restaurace, družstevní jídelnu pro veřejnost. Mně tu nic nechybí, jsem spokojená,“ vyjmenovala přednosti městečka sedmatřicetiletá zaměstnankyně zdejší školky Pavla Zázvorková.

„Hodně se sem stěhují mladí lidé. Dříve tu bylo dost domů na prodej a už je to vše zaplněné. Ve školce máme stále plný stav,“ poukazuje Zázvorková. Obci se daří získávat finance z evropských dotací. Díky tomu například zřídila městské muzeum, dokončila rekonstrukci čističky odpadních vod, letos opravuje radnici.

„Od ostatních obcí se odlišujeme i tím, že si kanalizaci i čističku provozujeme sami a vybudovali jsme si za tři a půl milionu svůj zdroj pitné vody i svoji úpravnu a kompletní rozvody. Obyvatelé Vraného tak mají nižší platby za vodné a stočné. Nyní je to 35 korun v součtu,“ uzavírá starosta.