Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vražedný útok na Kačerově si řidič autobusu odsedí jedenáct let

  11:32aktualizováno  11:32
Za vražedný útok v dozorčí budce ve stanici metra Kačerov si řidič autobusu Štefan Nehilla odpyká jedenáct let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Trest mu potvrdil senát Vrchního soudu v Praze, který jeho jednání posoudil jako pokus o vraždu.

Tehdy padesátiletý Nehilla podle obžaloby 18. července 2014 na Kačerově zaútočil na svou manželku, taktéž zaměstnanou u dopravního podniku. Vytáhl ji z dozorčí budky metra, kde pracovala. Když se napadené zastal její přítel, zaútočil na něj nožem (o případu jsme psali zde).

„Odvolání státního zástupce i obhajoby se zamítají. Námitky jsou bezpředmětné,“ zdůvodnil pravomocný verdikt předseda senátu Jiří Lněnička.

Nehilla rozhodnutí soudu přivítal sprškou urážek. „Jste teatrální. Odsoudili jste mne bez důkazů. Blbec. A takhle vy soudíte,“ křičel obžalovaný. Ten vynadal i veliteli eskorty, která ho odvedla zpět do pankrácké věznice.

Odvolací soud byl limitován rozhodnutím Nejvyššího soudu v ČR v Brně. Ten o kauze rozhodoval loni a zrušil předchozí pravomocné rozsudky městského i vrchního soudu. Podle jeho závazného názoru totiž útok na Kačerově nešlo posuzovat jako dva pokusy o vraždu, ale jako jeden.

„Pokud má Nejvyšší soud tento názor, jsou veškeré diskuse o možném dokazování bezpředmětné,“ vysvětlil rozhodnutí soudce Lněnička. Jeho senát proto nemohl ani změnit rozsudek tak, jak to navrhoval žalobce. Ten chtěl Nehillovu kvalifikaci upravit.

„Jednání je třeba kvalifikovat jako pokus vraždy, výtržnictví a nebezpečné vyhrožování,“ konstatoval ve svém závěrečném návrhu státní zástupce Jaroslav Dolejš. Ten obžalovanému navrhl trest v dolní polovině příslušné trestní sazby. Ta v případě vraždy činí 10 až 18 let.

„Můj klient na ono místo nešel s úmyslem vraždit či někomu ublížit. Jeho primárním cílem bylo poškozené udělat ostudu,“ konstatoval ve svém závěrečném návrhu obhájce. Ten se domáhal, aby jeho klient byl odsouzen pouze za těžké ublížení na zdraví. Tam trestní sazba činí tři až deset let.

Podle mínění obhajoby si ženin přítel své vážné zranění částečně mohl zapříčinit i sám, protože zkřížil cestu muži s nožem. „Nešel jsem tam s úmyslem ublížit. Došlo k situaci, která vyplynula z tohoto jednání. Nože jsem tam nenesl úmyslně. Zapomněl jsem je v batohu, když jsem šel z ryb,“ hájil se Nehilla.

Krvavý útok ze žárlivosti

Krvavým střetem vygradovaly dlouhodobé spory mezi Nehillou a jeho ženou, která jej opustila. Odsouzený v inkriminovaný den se dvěma noži v batohu vyrazil na stanici metra, kde jeho žena pracovala.

Tam se ji nejprve snažil vytáhnout okénkem dozorčího u turniketu. Pak rozkopal skleněnou výplň dveří budky. „Ty děvko, teď tě zabiju,“ křičel podle obžaloby Nehilla a vnikl dovnitř.

Přitom z batohu vytáhl nůž. Žena se skryla ve vzdálenějším koutu budky. Její kolega se ji pokusil chránit. Přitom inkasoval dvě rány nožem do břicha.

Vážně zraněnému muži zachránili život lékaři, žena vyvázla jen s pohmožděninami. Nehillu krátce po činu zatkli policisté. Za dva pokusy vraždy dostal loni u městského soudu 15 let. Vrchní soud v Praze posléze trest zmírnil o tři roky.

Nehillův obhájce se pokusil o mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu v ČR. Ten verdikt zrušil a vydal onen závazný pokyn, který nyní řešil i Vrchní soud v Praze.

V červenci 2014 pobodal na Kačerově řidič autobusu pražské hromadné dopravy dva lidi:

Autor:Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

V Hlubočepech prasklo potrubí, tisíce lidí byly bez vody

Havárie vody na Barrandově (20.11.2017)

Na sídlišti Barrandov v pražských Hlubočepech v pondělí odpoledne prasklo potrubí. Voda stekla z kopce po silnici a...

Za ránu pěstí v metru a uloupený mobil soud uložil vězení a vyhoštění

Loupež mobilu

Obvodní soud pro Prahu 2 potrestal mladíka ze Slovenska, který v létě napadl ve vestibulu metra pěstí kolemjdoucího a...

Praha uloží do věže Staroměstské radnice hmatatelné vzkazy, digitální ne

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...

V pamětních schránkách, které dělníci uloží do makovic opravované věže pražské Staroměstské radnice, budou věci ze...Najdete na iDNES.cz