Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vražedný útok na Kačerově si řidič autobusu odsedí jedenáct let

  11:32aktualizováno  11:32
Za vražedný útok v dozorčí budce ve stanici metra Kačerov si řidič autobusu Štefan Nehilla odpyká jedenáct let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Trest mu potvrdil senát Vrchního soudu v Praze, který jeho jednání posoudil jako pokus o vraždu.

Tehdy padesátiletý Nehilla podle obžaloby 18. července 2014 na Kačerově zaútočil na svou manželku, taktéž zaměstnanou u dopravního podniku. Vytáhl ji z dozorčí budky metra, kde pracovala. Když se napadené zastal její přítel, zaútočil na něj nožem (o případu jsme psali zde).

„Odvolání státního zástupce i obhajoby se zamítají. Námitky jsou bezpředmětné,“ zdůvodnil pravomocný verdikt předseda senátu Jiří Lněnička.

Nehilla rozhodnutí soudu přivítal sprškou urážek. „Jste teatrální. Odsoudili jste mne bez důkazů. Blbec. A takhle vy soudíte,“ křičel obžalovaný. Ten vynadal i veliteli eskorty, která ho odvedla zpět do pankrácké věznice.

Odvolací soud byl limitován rozhodnutím Nejvyššího soudu v ČR v Brně. Ten o kauze rozhodoval loni a zrušil předchozí pravomocné rozsudky městského i vrchního soudu. Podle jeho závazného názoru totiž útok na Kačerově nešlo posuzovat jako dva pokusy o vraždu, ale jako jeden.

„Pokud má Nejvyšší soud tento názor, jsou veškeré diskuse o možném dokazování bezpředmětné,“ vysvětlil rozhodnutí soudce Lněnička. Jeho senát proto nemohl ani změnit rozsudek tak, jak to navrhoval žalobce. Ten chtěl Nehillovu kvalifikaci upravit.

„Jednání je třeba kvalifikovat jako pokus vraždy, výtržnictví a nebezpečné vyhrožování,“ konstatoval ve svém závěrečném návrhu státní zástupce Jaroslav Dolejš. Ten obžalovanému navrhl trest v dolní polovině příslušné trestní sazby. Ta v případě vraždy činí 10 až 18 let.

„Můj klient na ono místo nešel s úmyslem vraždit či někomu ublížit. Jeho primárním cílem bylo poškozené udělat ostudu,“ konstatoval ve svém závěrečném návrhu obhájce. Ten se domáhal, aby jeho klient byl odsouzen pouze za těžké ublížení na zdraví. Tam trestní sazba činí tři až deset let.

Podle mínění obhajoby si ženin přítel své vážné zranění částečně mohl zapříčinit i sám, protože zkřížil cestu muži s nožem. „Nešel jsem tam s úmyslem ublížit. Došlo k situaci, která vyplynula z tohoto jednání. Nože jsem tam nenesl úmyslně. Zapomněl jsem je v batohu, když jsem šel z ryb,“ hájil se Nehilla.

Krvavý útok ze žárlivosti

Krvavým střetem vygradovaly dlouhodobé spory mezi Nehillou a jeho ženou, která jej opustila. Odsouzený v inkriminovaný den se dvěma noži v batohu vyrazil na stanici metra, kde jeho žena pracovala.

Tam se ji nejprve snažil vytáhnout okénkem dozorčího u turniketu. Pak rozkopal skleněnou výplň dveří budky. „Ty děvko, teď tě zabiju,“ křičel podle obžaloby Nehilla a vnikl dovnitř.

Přitom z batohu vytáhl nůž. Žena se skryla ve vzdálenějším koutu budky. Její kolega se ji pokusil chránit. Přitom inkasoval dvě rány nožem do břicha.

Vážně zraněnému muži zachránili život lékaři, žena vyvázla jen s pohmožděninami. Nehillu krátce po činu zatkli policisté. Za dva pokusy vraždy dostal loni u městského soudu 15 let. Vrchní soud v Praze posléze trest zmírnil o tři roky.

Nehillův obhájce se pokusil o mimořádný opravný prostředek, dovolání k Nejvyššímu soudu v ČR. Ten verdikt zrušil a vydal onen závazný pokyn, který nyní řešil i Vrchní soud v Praze.

V červenci 2014 pobodal na Kačerově řidič autobusu pražské hromadné dopravy dva lidi:

Autor:Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...

Hledač kovů našel v řece pod Vyšehradem nevybuchlý granát

Muž vytáhl pomocí lana a magnetu z Vltavy dělostřelecký granát. Na místo jel...

Z řeky Vltavy vytáhl v neděli odpoledne amatérský hledač kovů nevybuchlou munici. Policisté okolí uzavřeli kvůli...

O brdský hrad Valdek má zájem nedaleká obec, chce ho zpřístupnit lidem

Vojenský újezd Brdy - hrad Valdek

O brdský hrad má zájem blízká obec Chaloupky. Namísto dosavadního zákazu vstupu by mohla být informační tabule s textem...

Grafton Recruitment Praha
QUALITY ENGINEER | KOLÍNSKO

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz