ZLATÍČKO. Sparťanský kanonýr Leonard Kweuke proti Bohemians tentokrát neskóroval, avšak jeho tým vyhrál, a tak si důvod k důvěrnostem vůči míči našel snadno.

ZLATÍČKO. Sparťanský kanonýr Leonard Kweuke proti Bohemians tentokrát neskóroval, avšak jeho tým vyhrál, a tak si důvod k důvěrnostem vůči míči našel snadno. | foto: ČTK

Vrcholí přihlášky do pohárů, pražské kluby Evropa láká

  • 0
Abyste se mohli měřit s těmi nejlepšími v Evropě, musíte nejdříve dominovat ve své zemi. A protože tuhle podmínku splňuje hned několik pražských klubů, velká část z nich se i skutečně do Evropy v příští sezoně podívá a zúčastní se jednoho z evropských pohárů.

Můžete být nejlepším hokejovým klubem v Evropě, můžete vyhrát házenkářskou Ligu mistrů, ale stejně se nikdy nedočkáte takového uznání a takových finančních odměn jako účastník evropských fotbalových pohárů.

Své by o tom mohla vyprávět pražská Sparta. Ta sice v příští sezoně bude hrát opět "jen" Evropskou ligu, tedy druhou nejvýznamnější fotbalovou soutěž, ale i tak se nejspíše dočká odměn v řádech desítek milionů korun.

Ovšem proti tučným odměnám stojí vysoké investice. "Jedno kolo nás přijde přibližně na dva a půl milionu korun," vysvětluje ředitel komunikace ve Spartě Ondřej Kasík.

Ostatní sporty jako chudí příbuzní

Jen basketbal s hokejem se přibližují finanční náročností fotbalovým soutěžím. I když skutečně jen přibližují. Basketbalistky USK Praha, které pravidelně postupují do osmifinále nejvýznamnější evropské soutěže, Evropské ligy, inkasují z odměn v průměru 100 tisíc korun.

Samy přitom do své účasti investují až tři miliony. Ztrátu pak zachraňují částečně sponzoři a zisk z televizních práv a reklamy. Nově se rozvíjející hokejová European Trophy je zase pro české týmy výhodná jen v případě postupu mezi nejlepších osm celků.

"Pak se nám totiž alespoň vrátí počáteční investice 20 tisíc eur, které dostaneme za postup ze skupiny," vysvětluje Radek Papáček, tiskový mluvčí hokejové Sparty.

Boj o Ligu mistrů po svém

Není to finančně výhodné, nejste v soutěži vítáni, a přesto vás láká. Řeč je o Lize mistrů stolních tenistů. Loni si ji zkusil pražský tým El Niňo a vypadl už v základní skupině.

"Sahali jsme po postupu, ale německý Düsseldorf úmyslně vypustil zápas s francouzským Vaillante a tím nás de facto vyřadil. Asi tam nechtěli outsidera," zlobí se předseda El Niňa Zbyněk Špaček.

I tak by se ale rád do Ligy mistrů přihlásil znovu. "Záleží na postavení jednotlivých hráčů ve světovém žebříčku," vysvětluje. A tak například napsal na soupisku nehrajícího trenéra Josefa Plachého, který je v polovině druhé stovky.

"To je dobré umístění, které by nám do soutěže mohlo pomoci. Jen bude muset Pepa podle pravidel odehrát alespoň jeden zápas," směje se Špaček.

Druhým klubem, který se chystá Ligy mistrů zúčastnit, je Loko Vršovice, poražený finalista letošního play-off.

"Podepsali jsme smlouvu s Japoncem Matsudairou, je 30. na světě, což bude skutečná bomba na české podmínky," vysvětluje Jiří Vráblík, který ve Vršovicích působil jako trenér a od příští sezony bude nastupovat i jako hráč.