Pohled na Vršovice, vlevo je vidět kostel svatého Václava na náměstí Svatopluka

Pohled na Vršovice, vlevo je vidět kostel svatého Václava na náměstí Svatopluka Čecha. | foto: Praha 10

Vršovice byly dříve samostatným městem. Před 90 lety je spolkla Praha

  • 4
Před 110 lety povýšil Vršovice na město císař František Josef I. Samostatné město se součástí Velké Prahy stalo v roce 1922 a dodnes patří mezi nejstarší obce dnešní metropole. Vršovická radnice teď chystá výstavu historických fotografií a shání je také u soukromých sběratelů.

Až se v pátek Vršovičtí probudí do běžného dne a vyrazí za svými obvyklými povinnostmi, mohou si cestu zpestřit rozverným zamyšlením, jak asi mohla jejich čtvrť před 110 lety vypadat. Tehdy, 2. března 1902, se totiž staly rozhodnutím císaře zhruba patnáctitisícové Vršovice městem.

"O něco později se původní centrum obce přesunulo od kostela svatého Mikuláše u Heroldových sadů východním směrem na náměstí Svatopluka Čecha," vypráví kronikář Prahy 10 Michal Ezechel.

Už na začátku minulého století tak současná desátá městská část dostala do vínku nepříliš obvyklou územní rozpolcenost. Hledání středu Vršovic totiž o pár desítek let později ještě víc zkomplikuje vznik místního nejmladšího přirozeného centra - Kubánského náměstí.

V 70. letech přišlo do Vršovic tři a půl tisíce lidí z Milovic

Samostatné město Vršovice se v roce 1922 stalo součástí Velké Prahy a dodnes patří mezi nejstarší obce dnešní metropole. "První zmínka o Vršovicích pochází z roku 1088, kdy je první český král Vratislav II. věnoval vyšehradské kapitule," vysvětlil Ezechel.

Původ názvu obce není úplně znám. Buď může být odvozen od významného rodu Vršovců, nebo se také spojuje s vršemi - nádobami, které údajně používali místní rybáři při lovení ryb.

Zajímavé období v rozvoji Vršovic nastalo v roce 1972, kdy vzniklo proti továrně Koh-i-Noor sídliště Vlasta. Nový domov zde nalezlo asi 3 500 obyvatel středočeské obce Milovice (většinou vojáků a rodinných příslušníků), kteří byli Sovětskou armádou "vytlačeni" ze svých původních domovů.

Radnice Prahy 10 chystá výstavu, na níž srovná historické fotografie se současností. I proto se obrací na obyvatele, kteří by mohli staré fotky zapůjčit. Mohou je zanést přímo na úřad nebo zaslat na zdenkano@praha10.cz.