Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastal den D: o post šéfa pražského Dopravního podniku bojují tři lidé

  6:38aktualizováno  6:38
Do výběrového řízení na post šéfa Dopravního podniku se přihlásilo padesát jedna uchazečů. Teď už jsou jen tři a během středy se rozhodne, který z nich vyhraje. Přihlášení jsou Radek Šmerda, Jaroslav Ďuriš a Milan Křístek.
Nový šéf Dopravního podniku bude hospodařit s miliardami.

Nový šéf Dopravního podniku bude hospodařit s miliardami. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V křesle šéfa Dopravního podniku se během devíti měsíců vystřídali hned čtyři lidé. Nyní je však toto období zřejmě u konce. "Ve středu by měla dozorčí rada doporučit nejvhodnějšího adepta," řekl radní pro dopravu a člen dozorčí rady DP Josef Nosek.

Vybírat bude z trojice kandidátů. Těmi by měli být bývalý ministr dopravy Radek Šmerda, současný šéf českobudějovického Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš a Milan Křístek, který pracoval v T-Mobilu. MF DNES to potvrdily nezávisle na sobě tři zdroje a samotní uchazeči, s výjimkou Křístka, který se o své kandidatuře nechtěl bavit.

Šéf Dopravního podniku v Českých Budějovicích Jaroslav Ďuriš se nechystá vkročit do neznáma. Pražský Dopravní podnik velmi dobře zná. Prošel si jím od provozních funkcí až po ty nejvyšší manažerské; byl personálním ředitelem a krátce tu pracoval pod bývalým generálním ředitelem Martinem Dvořákem.

Na dozorčí radu se prý speciálně chystat nebude. "Až se postavím před dozorčí radu, budu se chovat a jednat podle toho, jak mi velí rozum a srdce," řekl.

Šmerda se chce podívat na podezřelé smlouvy

Barvitou postavou je druhý z kandidátů, bývalý ministr dopravy a současný náměstek ministra vnitra Radek Šmerda. Pendluje mezi ministerskými budovami.

Kdo je kdo

Jaroslav Ďuriš

Sedm měsíců řídí Jaroslav Ďuriš Dopravní podnik v Českých Budějovicích. Pracoval tu i dřív, a to na provozních funkcích i na manažerských.

Radek Šmerda

Je náměstkem ministra vnitra pro informační technologie, v roce 2011 byl ministrem dopravy a předtím náměstkem ministra dopravy Víta Bárty.

Milan Křístek

Od roku 2001 působil ve společnosti T-Mobile, kde byl ředitelem prodeje firemním zákazníkům a prodeje služeb s přidanou hodnotou.

Na dopravě působil jako náměstek za úřadování Víta Bárty a jeho také následně nahradil ve funkci ministra. Několik let pracoval i na ministerstvu obrany, kde byl mimo jiné náměstkem ministryně Vlasty Parkanové. Tu vyšetřuje policie kvůli nákupu armádních letadel.

Šmerda je vystudovaný právník a sám prohlásil, že pokud se dostane do DP, bude se mu to hodit. Narážel tak na prověřování podivných smluv.

"Zaměřil bych se na pronájmy, prodej majetku a také na outsourcing," naznačuje, co by v Dopravním podniku prověřil nejdříve.

Jediným, kdo na dotaz MF DNES nepotvrdil účast ve třetím kole volby šéfa pražského Dopravního podniku, je Milan Křístek.

Podle informací MF DNES by však i on měl stanout ve středu před dozorčí radou. Naposledy působil na ředitelském postu ve společnosti T-Mobile. Podle tiskové zprávy T-Mobilu z roku 2010 pracoval také pro IBM či Český Telecom.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Kamion naboural na D8 do auta silničářů, řidiče odvezla záchranka

Nehoda bagru a sanitky na dálnici D5 u Rudné (26. července 2016)

Dálnici D8 na 22. kilometru zastavila nehoda kamionu, který se srazil s vozidlem silničářů. Řidiče kamionu odvezla...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz