Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z výdechu tunelu Blanka ve Střešovicích bude venkovní lezecká stěna

  8:39aktualizováno  8:39
Betonový tubus na zplodiny ve Střešovicích pokryjí chyty a stupy. Rozhledna, hodiny, nebo nechat porůst zelení? Radní v Praze 6 mají jasno. Devět metrů široký a dvacet čtyři metrů vysoký tubus chtějí využít jako lezeckou stěnu.

Betonový komín, výdech z metra, ve Střešovicích bude sloužit jako venkovní lezecká stěna. | foto: Martin Petřík, Matěj ŠebekMetro.cz

Původně sice výtvarnou soutěž vyhrála věž pokrytá popínavými rostlinami, podle místostarosty šesté městské části Martina Polácha však vítězný návrh narazil na řadu problémů a radní jej nakonec odložili.

„Velká plocha, výška i atraktivní poloha vybízí ke zřízení multifunkční horolezecké stěny s vyhlídkovým místem,“ říká místostarosta Polách, který chce u střešovického výdechu zbudovat také malé zázemí pro sportovce.

Nový vzhled získá také další výdech z Blanky stojící v ulici Nad Královskou oborou v Praze 7. Promění se podle architektonického návrhu česko-argentinského umělce Federíco Diaze. Stěny budou obloženy strukturovaným umělým kamenem a v přilehlém parku bude dětské hřiště s cvičebními prvky a odpočinková zóna.

Lezecké chyty zdobí také betonové komíny na Jižním Městě v Donovalské ulici (viz box dole). Kreativnějšího využití se před několika lety dočkala i odvětrávací věž ze Strahovského tunelu. Tu díky technologii videomappingu oživil bájný pták fénix. Podívaná, kterou sledovalo několik tisíc lidí, byla reklamní akcí jednoho z českých pivovarl.

Venkovní lezení

Horolezecká stěna Gutovka ve Strašnicích

Venkovní lezecká stěna v Gutově ulici je unikátní tím, že je postavena z betonu. Lezení na ní tak připomíná pískovec nebo žulu. Na jižní a východní stěně jsou lehčí cesty, na nichž si lezení po umělých chytech a stupech užijí i děti. Severní stěna je z větší části převislá a je určena zkušenějším sportovcům.

Ti, kteří se poprvé chystají do hor na ferraty, si mohou svou výzbroj a pohyb vyzkoušet na zdejším krátkém a zajištěném, ale poměrně exponovaném úseku. Součástí areálu jsou šatny, sprchy i půjčovna lezeckého vybavení.

Komíny na Jižní Městě v Donovalské ulici

Patnáct svislých lezeckých cest až do unikátní výšky 35 metrů mohou vyzkoušet horolezci u stěny FreeSolo na Jižním Městě.

Od roku 2014 tu provozovatel stěny Radek Brajer se svými kolegy postupně osadil na čtyřech betonových komínových tubusech, které byly součástí bývalé kotelny, několik desítek chytů a jisticích bodů. Tomu, kdo vyleze až nahoru, se otevře výhled na Prahu. Při lezení na komínech si můžete věci uložit do vnitřní šatny.

Autor: Metro.czNejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz