Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášení Křivoklátska národním parkem se odsouvá, padla vláda

  14:39aktualizováno  14:39
Po mnoha letech projednávání měl jít letos v létě do vlády návrh zákona na zřízení Národního parku Křivoklátsko. Jenže kvůli vládní krizi skončili jeho zastánci, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr zemědělství Petr Bendl, v demisi. Čeká se tak teď na nového šéfa resortu, a ten může od plánu i ustoupit.

Údolí ticha na Křivoklátsku, které si na vyhlášení národním parkem ještě počká. | foto: Radka PáleníkováiDNES.cz

Několik let táhnoucí se proces, který měl dopřát unikátním lesům na Křivoklátsku přísnější ochranu, se tak nyní podle šéfa CHKO Křivoklátsko Petra Hůly opět přerušuje.

"Nedokážu si představit, který další ministr by do vlády návrh zákona předložil. Nedělám si při současné složité situaci velké iluze," uvádí Hůla, který návrh po odborné stránce se svými kolegy připravoval.

Návrh zákona měl přitom podle jeho slov velkou šanci, že by jej schválila i Sněmovna. "Podporu měl napříč politickým spektrem, a to jak u koalice, tak u opozice. Bojím se, že budeme s novým ministrem životního prostředí začínat znovu," doplňuje Hůla.

Právě na novém ministrovi záleží, zda návrh předloží vládě, a ta ho poté pošle do Sněmovny, nebo se od plánu zcela ustoupí.

"Jsou na to vyčleněny peníze, z odborného hlediska je návrh připravený, plán byl park vyhlásit. Musíme ale počkat na nového ministra. Po jeho nástupu to bude jedna z prioritních věcí, které bude řešit," potvrzuje mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Ministr se totiž může rozhodnout, že chce dát částku 50 milionů korun, která je nyní určena parku, na zcela jiný projekt.

Kraj byl proti, obce okolo spíše pro

Myšlenka na zřízení parku je již stará více než sedm let. Zatímco předchozí krajské vlády jej podporovaly, současný hejtman Josef Řihák s ním nesouhlasí.

"Podle mého názoru je příroda na Křivoklátsku dostatečně chráněná a národní park není potřeba. Znamenal by především výrazné omezení přístupu do křivoklátských lesů a nemalé náklady na jeho zřízení a provoz," říká Řihák.

Za kraj šlo na ministerstvo nesouhlasné stanovisko. Podle mluvčího Vitíka však ministerstvo park chtělo prosadit tak jako tak.

"Jsme přesvědčeni, že tamní příroda si ochranu danou národním parkem zaslouží," podotýká Vitík.

Spíše souhlasná stanoviska zaznívají naopak od obcí, které by byly parkem dotčené. Dohromady jde o osmnáct obcí. Myšlenku s nimi lidé z ministerstva projednávají už několik let a obce se také zúčastnily připomínkového řízení.

Lidem jde především o to, aby je park neomezoval v pohybu okolím jejich bydliště. Mnozí z nich ale přiznávají, že už samotný status chráněné krajinné oblasti přináší pravidla, na která jsou zvyklí.

Očekávají rovněž, že díky parku by mohly jejich obce dostat dotace na infrastrukturu. "Je to drahé a bojíme se, abychom měli přístup ke dřevu na topení. Ale pro národní park, kvůli přírodě, jsme. Navíc nám chybí vodovod a kanalizace a s tím by nám stát mohl pomoci," uvedla před měsícem třeba Pavlína Plimlová, starostka Račic.

Jiní starostové předpokládají, že by mohla správa parku víc regulovat přemnoženou zvěř, která v lesích požírá mladé stromky a dělá škody na pozemcích. Karlova Ves, jediná obec přímo v centru plánovaného parku, je rovněž pro jeho zřízení.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Squateři mohou slavit, z Šatovky se stane místo setkávání a přednášek

Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí.

Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé ve čtvrtek...

Lupič přepadl seniora u vchodu do domu, sebral mu peněženku a utekl

Muž se vracel domu, ve vchodu ho přepadl zloděj

Neznámý muž přepadl seniora přímo u vchodu do domu v Praze 4. Po krátkém zápase na zemi mu ukradl peněženku z kapsy a...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Najdete na iDNES.cz