Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášení Křivoklátska národním parkem se odsouvá, padla vláda

  14:39aktualizováno  14:39
Po mnoha letech projednávání měl jít letos v létě do vlády návrh zákona na zřízení Národního parku Křivoklátsko. Jenže kvůli vládní krizi skončili jeho zastánci, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr zemědělství Petr Bendl, v demisi. Čeká se tak teď na nového šéfa resortu, a ten může od plánu i ustoupit.

Údolí ticha na Křivoklátsku, které si na vyhlášení národním parkem ještě počká. | foto: Radka PáleníkováiDNES.cz

Několik let táhnoucí se proces, který měl dopřát unikátním lesům na Křivoklátsku přísnější ochranu, se tak nyní podle šéfa CHKO Křivoklátsko Petra Hůly opět přerušuje.

"Nedokážu si představit, který další ministr by do vlády návrh zákona předložil. Nedělám si při současné složité situaci velké iluze," uvádí Hůla, který návrh po odborné stránce se svými kolegy připravoval.

Návrh zákona měl přitom podle jeho slov velkou šanci, že by jej schválila i Sněmovna. "Podporu měl napříč politickým spektrem, a to jak u koalice, tak u opozice. Bojím se, že budeme s novým ministrem životního prostředí začínat znovu," doplňuje Hůla.

Právě na novém ministrovi záleží, zda návrh předloží vládě, a ta ho poté pošle do Sněmovny, nebo se od plánu zcela ustoupí.

"Jsou na to vyčleněny peníze, z odborného hlediska je návrh připravený, plán byl park vyhlásit. Musíme ale počkat na nového ministra. Po jeho nástupu to bude jedna z prioritních věcí, které bude řešit," potvrzuje mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Ministr se totiž může rozhodnout, že chce dát částku 50 milionů korun, která je nyní určena parku, na zcela jiný projekt.

Kraj byl proti, obce okolo spíše pro

Myšlenka na zřízení parku je již stará více než sedm let. Zatímco předchozí krajské vlády jej podporovaly, současný hejtman Josef Řihák s ním nesouhlasí.

"Podle mého názoru je příroda na Křivoklátsku dostatečně chráněná a národní park není potřeba. Znamenal by především výrazné omezení přístupu do křivoklátských lesů a nemalé náklady na jeho zřízení a provoz," říká Řihák.

Za kraj šlo na ministerstvo nesouhlasné stanovisko. Podle mluvčího Vitíka však ministerstvo park chtělo prosadit tak jako tak.

"Jsme přesvědčeni, že tamní příroda si ochranu danou národním parkem zaslouží," podotýká Vitík.

Spíše souhlasná stanoviska zaznívají naopak od obcí, které by byly parkem dotčené. Dohromady jde o osmnáct obcí. Myšlenku s nimi lidé z ministerstva projednávají už několik let a obce se také zúčastnily připomínkového řízení.

Lidem jde především o to, aby je park neomezoval v pohybu okolím jejich bydliště. Mnozí z nich ale přiznávají, že už samotný status chráněné krajinné oblasti přináší pravidla, na která jsou zvyklí.

Očekávají rovněž, že díky parku by mohly jejich obce dostat dotace na infrastrukturu. "Je to drahé a bojíme se, abychom měli přístup ke dřevu na topení. Ale pro národní park, kvůli přírodě, jsme. Navíc nám chybí vodovod a kanalizace a s tím by nám stát mohl pomoci," uvedla před měsícem třeba Pavlína Plimlová, starostka Račic.

Jiní starostové předpokládají, že by mohla správa parku víc regulovat přemnoženou zvěř, která v lesích požírá mladé stromky a dělá škody na pozemcích. Karlova Ves, jediná obec přímo v centru plánovaného parku, je rovněž pro jeho zřízení.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Primář mladoboleslavské LDN se učí arabsky, aby mohl poznávat památky

Posláním primáře LDN v Mladé Boleslavi Jiřího Janovského (na snímku) je vracet...

Jiří Janovský vede Léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Klaudiánově nemocnici, málokoho by ale napadlo, že ještě před...

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Najdete na iDNES.cz