Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První vyjednávání ve středních Čechách: KSČM a ČSSD si zatím neplácly

  9:56aktualizováno  9:56
Týden po krajských volbách, se ve středních Čechách sešly týmy dvou nejúspěšnějších stran: ČSSD a KSČM. Sdělily si své představy, jak by podle nich měla příští čtyři roky vypadat krajská vláda. Na spolupráci se zatím nedohodly. Komunisté jednobarevnou krajskou radu ČSSD znovu podpořit nechtějí.

Josef Řihák (ČSSD) a Pavel Jetenský (KSČM) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Křeslo hejtmana chtějí komunisté nechat sociálním demokratům, ale ze zbylých deseti křesel v krajské radě chtějí polovinu. Požadavek, o kterém komunisté mají jasno už od minulé neděle, oficiálně potvrdili na sobotním setkání se čtyřmi zástupci středočeské ČSSD.

Ti s návrhem komunistů nesouhlasili. Nejdřív chtějí zkusit s některou ze stran vyjednat podporu menšinové vlády ČSSD.

"Stanoviska jsou v této chvíli rozdílná, my chceme menšinovou vládu, KSČM chce poměrné zastoupení. Shodli jsme se na tom, že výbory a komise by měly být v poměrném zastoupení. O tom samém modelu budeme ještě jednat s ostatními stranami v krajském zastupitelstvu," řekl šéf středočeských sociálních demokratů Miloš Petera.

Komunisty navrhovaný model je podle něj pro ČSSD zatím nepřijatelný.

"Lidé dali volbami najevo, že si přejí, abychom dál se sociálními demokraty spolupracovali, a tím, že jsme díky nim získali více mandátů než posledně, tak abychom měli přímou zodpovědnost na řízení kraje," vysvětlila požadavek komunistů poslankyně a členka vyjednávacího týmu KSČM Jiřina Fialová.

Jednání netrvalo ani hodinu

O konkrétních funkcích jednotlivých radních se zatím nediskutovalo, na to podle Fialové dojde až po případné dohodě o vzniku koalice. Do obsazení funkce budoucího hejtmana komunisté sociálním demokratům mluvit nehodlají.

Sobotní jednání v Praze trvalo necelou hodinu a žádné překvapení nepřineslo, a to ani pro samotné vyjednavače. "Věděli jsme předem, co budou komunisté chtít, ale jsme teprve na začátku jednání," uvedl lídr ČSSD Josef Řihák.

Jak dopadly volby ve středních Čechách

Počet mandátů v roce 2012 (v roce 2008):

ČSSD - 20 (26)
KSČM - 19 (10)
ODS - 16 (25)
TOP 09 a STAN - 10 (4)

"Ani jedna z obou stran na setkání nešla s očekáváním nějakého překvapení. Šlo o to, abychom zahájili jednání a vzájemně se informovali o našich postojích a o základních představách o dalším směřování krajské samosprávy," dodal šéf středočeských komunistů a poslanec Stanislav Grospič.

ČSSD se s KSČM sejde znovu

V úterý by měla ČSSD jednat s ODS a na čtvrtek je předběžně naplánované setkání s týmem TOP 09 a STAN. Sociální demokraté chtějí primárně podporu jednobarevné vlády a je jim jedno, zda půjde o podporu zleva či zprava.

ODS předem odmítla, že by sociálním demokratům posloužila tak jako v předchozích čtyřech letech právě komunisté, kteří vládu ČSSD celou dobu podporovali, aniž by měli křesla v radě. Menšinovou vládu ČSSD občanští demokraté rozhodně podporovat nechtějí. Podobný postoj mají i zástupci TOP 09 a STAN, s jejichž deseti zastupiteli by navíc ČSSD stejně neměla v zastupitelstvu většinu.

Druhé kolo jednání začne příští pondělí, opět schůzkou sociálních demokratů s komunisty. "Vzhledem k určitému průniku našich volebních témat jsme se shodli, že budeme pokračovat v jednání po zasedání našich krajských orgánů," dodal Grospič.

Komunisté budou i nadále trvat na svém požadavku mít pět radních. "V této situaci trvá náš požadavek také na poměrné zastoupení v krajské radě, tedy podle výsledku voleb. Těsným volebním výsledkem, kdy máme jen o jednoho zastupitele méně než ČSSD, máme povinnost dostát našim slibům voličům," dodává Grospič.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Najdete na iDNES.cz