Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dieslová lokomotiva sveze z Kolína do Mlýnku výletníky i na Silvestra

  8:52aktualizováno  8:52
Lidé, kteří nemají ještě vymyšlen program na Silvestra, si nemusí zoufat. Redakce MF DNES přináší tipy, kam se lze poslední den v roce vypravit i bez větších příprav - třeba na výlet kolínskou úzkorozchodnou dráhou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Čas se na trase z Kolína - Sendražic do Mlýnku vrátí na Silvestra zpět do první poloviny 20. století, kdy tudy do kolínského cukrovaru jezdily vlaky s nákladem až osmi tun řepy.

"Budeme prodávat kartonové jízdenky, které průvodčí ve vlaku procvakne. Také třeba ručně stahujeme závory. Pokoušíme se uchovat na trati trochu historie," řekla Eliška Francová z Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Klub umožňuje lidem svézt se po unikátní obnovené úzkorozchodné trase v zimě pouze výjimečně na Mikuláše, na Silvestra a na Nový rok.

Dieselová lokomotiva tak v pondělí a v úterý potáhne po trase dlouhé tři a půl kilometru tři vyhřívané vagony a vůz určený pro kočárky a vozíčkáře. Kratší cesta povede do Výrovny, delší do Mlýnku. V obou případech pojede souprava ihned zpět.

"Do Výrovny a zpět je to asi pětatřicet minut a vyjíždíme sem vždy v sudou hodinu. V lichou dojedeme až do chatové osady Mlýnek. Je možné vystoupit i ve Výrovně a kilometr do Mlýnku dojít pěšky," vysvětlila Francová, která bude v Sendražicích vydávat jízdenky.

Spojte jízdu s procházkou

Jízdu, která vyjde dospělého na 65 korun a děti od sedmi let na 45, můžete kdykoli přerušit, takže i z Mlýnku si lze udělat do okolních lesů silvestrovskou procházku. První vlak vyjíždí z Kolína v 10 hodin, poslední ve čtyři odpoledne.

Na závěr mohou lidé zajít do bufetu v Sendražicích nebo si tu prohlédnout muzeum o historii cukrovarnictví na Kolínsku. "Ve výtopně máme také odstavenou parní mašinu, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout," řekla Francová.

Kolínská řepařská drážka je nejstarší tohoto druhu v Polabí. V roce 1894 trať zřídil tehdejší majitel cukrovaru v Kolíně Adolf Richter. Na desetikilometrové trase bylo devět překladišť a na dráze původně jezdily tři soupravy.

Během náletů spojeneckých vojsk na kolínskou Petrolku v roce 1945 drážka posloužila jako úniková cesta tamních dělníků před bombardováním. Zanikla na počátku 60. let.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky otevřel trasu v roce 2007. Od Velikonoc až do října jezdí soupravy každý víkend a svátek.

Noční lyžování v Monínci i lampionový průvod

Na Příbramsku bude o silvestru sjezdovka hotelu Monínec otevřená do půlnoci. "Velká" sjezdovka (1 200 m) v areálu bude v provozu do 22 hodin. U hotelové sjezdovky se budou opékat buřty a nabízet svařené víno nebo čaj.

Zvířecí farma Blaník v Louňovicích zve rodiny, že zde mohou strávit o silvestru čas od 11 do 17 hodin. Farma nabízí hry pro děti, živý betlém nebo projížďky na ponících. V 16:30 bude lampionový průvod a děti vypustí balonky přání. 

Z Tuchomi vede přes kopec procházka na biofarmu v Malém Košíku k ovcím, králíkům a dalším zvířatům. Restaurace v Tuchomi nabízí slovenské speciality a je otevřená od 11:30 do 19:30. Je nutné se objednat, tel. 325 514 850.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz