Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dieslová lokomotiva sveze z Kolína do Mlýnku výletníky i na Silvestra

  8:52aktualizováno  8:52
Lidé, kteří nemají ještě vymyšlen program na Silvestra, si nemusí zoufat. Redakce MF DNES přináší tipy, kam se lze poslední den v roce vypravit i bez větších příprav - třeba na výlet kolínskou úzkorozchodnou dráhou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Čas se na trase z Kolína - Sendražic do Mlýnku vrátí na Silvestra zpět do první poloviny 20. století, kdy tudy do kolínského cukrovaru jezdily vlaky s nákladem až osmi tun řepy.

"Budeme prodávat kartonové jízdenky, které průvodčí ve vlaku procvakne. Také třeba ručně stahujeme závory. Pokoušíme se uchovat na trati trochu historie," řekla Eliška Francová z Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Klub umožňuje lidem svézt se po unikátní obnovené úzkorozchodné trase v zimě pouze výjimečně na Mikuláše, na Silvestra a na Nový rok.

Dieselová lokomotiva tak v pondělí a v úterý potáhne po trase dlouhé tři a půl kilometru tři vyhřívané vagony a vůz určený pro kočárky a vozíčkáře. Kratší cesta povede do Výrovny, delší do Mlýnku. V obou případech pojede souprava ihned zpět.

"Do Výrovny a zpět je to asi pětatřicet minut a vyjíždíme sem vždy v sudou hodinu. V lichou dojedeme až do chatové osady Mlýnek. Je možné vystoupit i ve Výrovně a kilometr do Mlýnku dojít pěšky," vysvětlila Francová, která bude v Sendražicích vydávat jízdenky.

Spojte jízdu s procházkou

Jízdu, která vyjde dospělého na 65 korun a děti od sedmi let na 45, můžete kdykoli přerušit, takže i z Mlýnku si lze udělat do okolních lesů silvestrovskou procházku. První vlak vyjíždí z Kolína v 10 hodin, poslední ve čtyři odpoledne.

Na závěr mohou lidé zajít do bufetu v Sendražicích nebo si tu prohlédnout muzeum o historii cukrovarnictví na Kolínsku. "Ve výtopně máme také odstavenou parní mašinu, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout," řekla Francová.

Kolínská řepařská drážka je nejstarší tohoto druhu v Polabí. V roce 1894 trať zřídil tehdejší majitel cukrovaru v Kolíně Adolf Richter. Na desetikilometrové trase bylo devět překladišť a na dráze původně jezdily tři soupravy.

Během náletů spojeneckých vojsk na kolínskou Petrolku v roce 1945 drážka posloužila jako úniková cesta tamních dělníků před bombardováním. Zanikla na počátku 60. let.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky otevřel trasu v roce 2007. Od Velikonoc až do října jezdí soupravy každý víkend a svátek.

Noční lyžování v Monínci i lampionový průvod

Na Příbramsku bude o silvestru sjezdovka hotelu Monínec otevřená do půlnoci. "Velká" sjezdovka (1 200 m) v areálu bude v provozu do 22 hodin. U hotelové sjezdovky se budou opékat buřty a nabízet svařené víno nebo čaj.

Zvířecí farma Blaník v Louňovicích zve rodiny, že zde mohou strávit o silvestru čas od 11 do 17 hodin. Farma nabízí hry pro děti, živý betlém nebo projížďky na ponících. V 16:30 bude lampionový průvod a děti vypustí balonky přání. 

Z Tuchomi vede přes kopec procházka na biofarmu v Malém Košíku k ovcím, králíkům a dalším zvířatům. Restaurace v Tuchomi nabízí slovenské speciality a je otevřená od 11:30 do 19:30. Je nutné se objednat, tel. 325 514 850.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz