Hasiči budou chtít po mladíkovi 47 tisíc korun kvůli zbytečným výjezdům. Ilustrační foto

Hasiči budou chtít po mladíkovi 47 tisíc korun kvůli zbytečným výjezdům. Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Vymýšlel si požáry, hasiči po něm chtějí 47 tisíc za zbytečné výjezdy

  • 6
Devatenáctiletý mladík z Týnecka vyprovokoval hasiče a policisty. Na linku 112 totiž hlásil vymyšlené požáry. Hasiči tak po něm budou chtít 47 tisíc korun za zbytečné výjezdy. Tento poslední případ je přiměl k tomu, že budou v podobných případech tvrdě vymáhat finanční náhrady.

Policistům totiž došla trpělivost s vtipálky, jejichž tísňová volání jsou falešná. V Benešově chtějí poprvé vymáhat peníze za planý výjezd na muži, který si vymyslel požáry. "Bude to průlom," říká policejní šéf.

Devatenáctiletý mladík z Týnecka se bavil tím, že několikrát ohlásil na lince 112 požár, který neexistoval. Pak pozoroval hasiče a policisty, jak místo hledají. Teď mu za šíření poplašné zprávy hrozí až tři roky vězení.

Hasiči po něm navíc chtějí za zbytečné výjezdy 47 tisíc korun. A zřejmě se připojí i benešovští policisté. Obvyklé to ale není.

ZNEUŽÍVÁNÍ LINKY

Dispečerky záchranky v Kolíně "terorizoval" po silvestrovské půlnoci několik hodin zřejmě opilý muž. Osmnáctkrát volal, že je v převráceném kamionu a krvácí. Záchranáři vyjeli, nikdy ho ale nenašli.

Kolínským policistům volají dvě asi šedesátileté ženy, které neustálým vyprávěním blokují linku půl hodiny. Někdy volají denně, někdy s třítýdenní pauzou. Vyprávějí o svém životě, jaké mají splíny, sny nebo že jim hárá fena.

Na linku 112 volal na Benešovsku mladík loni v září a listopadu čtyřikrát. Hoří věž u Netvořic, konírna u Neveklova, kravín a les, oznamoval. Vymyslel si dokonce, že viděl dva muže s kanystry. Volal ze stejného čísla, vždy večer. Policistům po dopadení řekl, že chtěl vidět práci hasičů.

"Chceme to vyzkoušet. O náhradu škody požádáme a uvidíme, jak se k tomu soud postaví. Mohl by to být průlom," uvedl šéf středočeských policistů Václav Kučera.

Kolik budou požadovat, není ještě jasné. "Zpravidla náhradu škody nevyžadujeme, ale musí se to posuzovat individuálně," dodal Kučera.

Policisté mají problém přesně určit planý výjezd

Náhradu škody kvůli zbytečnému výjezdu občas vyžaduje záchranka nebo hasiči, u policie je to ale výjimečné. Je problematické určit, co je pro ně vlastně planý výjezd.

Pokud podle Kučery vyrazí policisté do terénu kvůli falešnému hlášení, už se totiž zapojili do řešení nezákonného jednání. "Už v tu chvíli vlastně pátráme po pachateli, který poplašnou zprávu šíří," vysvětlil šéf středočeských policistů.

Plané výjezdy nejsou prý například u hasičů výjimečné.

"Jeden výjezd stojí i kolem deseti tisíc, technika je drahá," upozornila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Například na Nový rok volalo dítě, že hoří rodinný dům. Vše si ale vymyslelo.

"Pokud si někdo zavtipkuje, že hoří dům, a zároveň by jinde opravdu hořel třeba seník, musíme se rozhodnout, kam vyrazíme prioritně. Samozřejmě bychom v tomto případě jeli hasit dům, kde jde o životy a majetek," poznamenala Kostková.