Výpadek proudu v celé metropoli by znamenal rozsáhlé komplikace. Ilustrační snímek

Výpadek proudu v celé metropoli by znamenal rozsáhlé komplikace. Ilustrační snímek | foto: Profimedia

Nejen problémy s vodou. Při blackoutu by v metru uvázlo 140 tisíc lidí

  • 3
Experti připouštějí, že kdyby v celém hlavním městě vypadl proud, byl by to průšvih. Ukázaly to výsledky únorového cvičení. V podzemce by při blackoutu uvázlo 140 tisíc lidí, z kohoutků by netekla voda a nemocnice by kvůli malým záložním zdrojům hrály o čas.

Přestože se musí z řadou nebanálních problémů ještě vypořádat, je metropole podle odborníků na případný blackout připravena v porovnání s jinými evropskými městy dobře.

1. Nejen polovině Prahy. Voda nepoteče nikde

Zatímco předběžné odhady počítaly s tím, že by celopražský výpadek proudu připravil o vodu v domácnostech zhruba 600 tisíc Pražanů, podle konečných výsledků cvičného blackoutu, který si město vyzkoušelo letos v únoru, by byla situace mnohem závažnější.

"Bez vody by zřejmě byla celá Praha," potvrdil MF DNES bezpečnostní expert Andor Šándor, kterého si město najalo jako poradce při cvičném blackoutu a který jeho výsledky zpracovával.

Město se proto musí zabývat organizací nouzového výdeje vody a rozmístěním cisteren s pitnou, ale také s užitkovou vodou.

2. Až 140 tisíc lidí uvázne v podzemí

Chystá se další cvičení

Blackout na zkoušku chce město uspořádat opět příští rok. S velkou pravděpodobností se tentokrát odehraje v květnu. Zatímco letos město cvičení odstartovalo ve 23 hodin v noci, příští rok by se mělo konat za dne.  Zkouška se opět nijak nedotkne obyvatel Prahy.

Ve chvíli, kdy vypadne proud, nebudou moci v jízdě pokračovat tramvaje a metro. "V případě, že by k blackoutu došlo v ranní špičce, v metru by tak mohlo uváznout až 140 tisíc lidí," řekl náměstek primátora pro dopravu Jiří Nouza.

Zatímco ve večerních hodinách by hasiči neměli mít s evakuací cestujících problémy, ve špičce by stáli před zásadním problémem. Jak by v takovém případě město postupovalo, se teprve uvidí.

"Proběhne ještě samostatné cvičení odboru krizového řízení a Dopravního podniku, které se zaměří na problematiku hromadné dopravy," dodává Nouza.

3. Nemocnice nemají dobré záložní zdroje elektřiny

Kritická situace může nastat také v nemocnicích. Některým by totiž podle závěrů z únorového cvičení blackoutu vystačily náhradní zdroje elektřiny pouze několik hodin. To se musí změnit. "Není možné, aby náhradní zdroje vydržely maximálně čtyři hodiny," říká Šándor.

4. Z mobilních telefonů nepůjde volat

Podobně jako nemocnice také operátoři spoléhají na to, že jim naftu do náhradních zdrojů elektřiny budou vozit v průběhu výpadku proudu dodavatelé, a tím pádem nenastane žádný problém.

V tom se však podle odborníků mohou mýlit. V případě, že dodavatelé selžou, mohou nastat i výrazné problémy se signálem. "Nemůžeme se zatím spolehnout, že by telefonní operátoři dokázali zajistit provoz tísňových linek," říká Šándor.

Jeho tvrzení však všichni tři operátoři odmítají. "V případě blackoutu by naše síť zůstala v provozu, ale v omezeném režimu," říká Markéta Kuklová z tiskového oddělení společnosti Vodafone.

5. Pětina Prahy se bude klepat zimou

Blackout by Pražany nepřipravil pouze o vodu z kohoutků. "Přibližně 260 tisíc domácností by se ocitlo bez dodávky tepla," vysvětluje Šándor.

Další závěry z únorového cvičení blackoutu představí vedení města ve čtvrtek odpoledne.