Takto se na kotlíkové dotace před úřadem stálo v roce 2014

Takto se na kotlíkové dotace před úřadem stálo v roce 2014 | foto: Michal Šula, MAFRA

Zlaté časy pro výrobce kotlů. Bojí se ale, že nebudou žádosti stíhat

  • 28
Téměř nejvíce žádostí o výměnu starého kotle za nový z celého Česka evidují na středočeském krajském úřadu. Pro výrobce a prodejce přístrojů ale nastává perné období - očekávají masivní zájem a obávají se, že nebudou stíhat ve stanovených lhůtách kotle nainstalovat.

Nový kotel vypouštějící méně škodlivin chce podle zjištění MF DNES ještě letos pořídit přes 3 600 středočeských domácností. Obrazně to je, jako by se skoro všichni majitelé domů v Příbrami rozhodli vyměnit staré kotle za nové.

Ve srovnání s ostatními kraji v Česku obdržel středočeský krajský úřad téměř nejvyšší počet žádostí o kotlíkové dotace. Ačkoli se počty žadatelů ještě postupně zvyšují, nezaznamenaly například v Plzeňském, Zlínském či Ústeckém kraji ani polovinu této hodnoty.

Úředníci ve středních Čechách zatím vyřídili necelou polovinu žádostí. Výrobci a prodejci kotlů se proto právě teď netrpělivě připravují na masivní zájem zákazníků a obávají se, zda stihnou tolik kotlů dodat a nainstalovat k zákazníkům do domů. „Středočeský kraj posoudil do 22. dubna 1 700 žádostí, z toho 1 200 jich bylo schváleno krajskou radou,“ upřesňuje mluvčí hejtmanství Michaela Drobná.

Zájemci mohou na nový kotel získat až 127 500 korun, zatím peníze nikdo nedostal, přestože prvních 210 zájemců krajská rada schválila již začátkem března. „Dosud žádné peníze vyplaceny nebyly. Ty budeme vyplácet na základě doručených faktur schváleným žadatelům,“ vysvětluje Drobná.

Lidé nechtějí riskovat, že peníze nedostanou

Právě proto, že nové kotle kraj proplatí až zpětně po jejich instalaci na základě faktury za dodaný kotel a provedené instalační práce, vyčkává řada majitelů domů, až budou mít dotaci skutečně schválenou, a tedy jistou. To znamená nejen předběžně zkontrolovanou úředníky, ale také schválené krajskou radou a dostanou podepsanou příslušnou smlouvu o udělení dotace. Nechtějí riskovat, že peníze nedostanou, nový kotel je totiž finančně náročná záležitost a mnozí si na jeho pořízení musí vzít úvěr.

Na nákup vybraného nového kotle se proto většina majitelů domů ve středních Čechách vydá teprve nyní. Výrobce kotlů a také servisní firmy to znervózňuje, očekávají totiž masivní příliv objednávek a obávají se, zda vše stihnou vyřídit v krátké době. Žadatelé totiž musí dodat faktury do devíti měsíců od schválení dotace, tedy zhruba do konce roku. To už musí být kotel v příslušném domě nainstalován, napojen na odpovídající topný systém a samozřejmě být plně funkční.

„Bude to ještě zajímavé, ale momentálně téměř vše stojí. Všichni dosud čekali na schválení dotací,“ potvrzuje Petr Cankař ze společnosti Atmos, která sídlí v Bělé pod Bezdězem a je největším středočeským výrobcem moderních kotlů na tuhá paliva s nízkými emisemi.

„Domnívám se, že z toho může být velký průšvih, neboť instalatérské firmy nemohou stihnout kotle ve stanovených lhůtách nainstalovat,“ varuje Cankař. Všeobecně však výrobce kotlů čekají zlaté časy, výroba by díky kotlíkové dotaci měla výrazně stoupat.

Zlaté časy pro výrobce kotlů

„Některým výrobcům kotlů na tuhá paliva mohou podle předběžných odhadů vzrůst prodeje až o více než sto procent. Další výrobci pak počítají s nárůsty v desítkách procent,“ uvedl ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký.

Oživení pociťují také v bělském Atmosu, kde zaznamenali meziročně výrazně lepší první čtvrtletí. „Stoupá zájem o kotle na pevná paliva. Pro letošní rok jich plánujeme vyrobit zhruba 18 tisíc,“ potvrzuje Petr Cankař. Podle jeho slov jdou nejvíce na odbyt kotle o výkonu 25 kW, zejména zplynovací kotle na dřevo a na hnědé uhlí.

„Růst odbytu se již postupně začíná projevovat a očekáváme, že ještě poroste,“ potvrzuje generální ředitel Družstevních závodů Dražice Karel Pacourek. Podnik sídlící nedaleko Benátek nad Jizerou zaznamenal od počátku roku oživení hlavně v prodeji tepelných čerpadel, která se vyrábějí v rámci koncernu NIBE, do něhož Dražice spadají.

Tepelná čerpadla umožňují ekologický způsob výroby tepla přeměnou energie ze vzduchu či vody. Pokud žadatelé starý kotel vymění právě za tepelné čerpadlo, dostanou od krajského úřadu dotaci ještě dokonce o deset procent vyšší. Ta pak dosáhne až 85 procent nákladů.

Podnik navíc v době kotlíkových dotací přišel s „mercedesem“ mezi tepelnými čerpadly. Tento týden novinářům firma představila nové čerpadlo s energetickou třídou A+++, vyrábějící teplo z venkovního vzduchu. Tato novinka snižuje majitelům domů náklady na vytápění až o 80 procent proti používání běžného kotle na elektřinu.

Výroby v Dražicích se však dotkne hlavně vyšší odbyt jiného produktu, který se v tamním podniku vyrábí. Jde o akumulační nádrže pro rozvod horké vody v systému topení, které se obvykle vyměňují společně s instalací nového kotle, na nějž se napojují.

„U těchto akumulačních nádrží, které se používají jak u tepelných čerpadel, tak i u kotlů na pevná paliva, nyní očekáváme značný růst prodeje,“ říká Karel Pacourek.

Co bude, až se kotlíková dotace vyčerpá

„Jsme rádi, že dotace jsou, ale také to má svá negativa,“ varuje Pacourek. Podle jeho názoru to znamená především rozhoupání trhu, kdy majitelé domů nyní budou rychle pořizovat nové zařízení. Letošní rok tak bude pro firmy úspěšný, ale během toho příštího se trh může výrazně propadnout.

„Od března již pociťujeme oživení a u akumulačních nádrží předpokládáme růst o desítky procent. Otázka je, co nastane, až se kotlíková dotace vyčerpá,“ dodává Pacourek. Firma se na pokrytí objednávek intenzivně připravovala. „Především jsme museli zajistit dostatek kvalifikovaných zaměstnanců,“ dodává ředitel. Už od dubna firma navýšila agenturní personál, zaměstnala až 150 lidí navíc.

Středočeský kraj v minulých letech vyhlásil dvě kola kotlíkových dotací, o obě byl velký zájem. V roce 2013 si žadatelé rozdělili 40 milionů korun, loni kolem 80 milionů. Letošní půlmiliarda, která je na dotace ve středních Čechách k dispozici, je tedy rekordní. Pokud žadatelé celou sumu nevyčerpají do 15. září, zvažuje kraj vypsat druhé kolo žádostí.